Στο τέλος σοβαρεύτηκε και «καθάρισε» το μαχητικό Περιστέρι ο Ολυμπιακός

Aχιλλέας Μαυροδόντης 16:55 - 07.04.2024 / Ανανεώθηκε: 15:11 - 16.05.2024

Ο Ολυμπιακός ζορίστηκε απέναντι στο πολύ μαχητικό περιστέρι, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα όμως να «γκαζώνει» στο τέταρτο δεκάλεπτο και να παίρνει τη νίκη με 91-83. Πλέον οι Ερυθρόλευκοι στρέφουν το βλέμμα τους στον μεγάλο αγώνα απέναντι στη Φενέρ, ο οποίος θα κρίνει και την τελική τους κατάταξη στην Euroleague.

Ο Ολυμπιακός είδε το Περιστέρι να του βάζει δύσκολα και να τον κοιτάζει στα μάτια, όμως στο τέλος η ποιότητα των Ερυθρόλευκων έκανε την διαφορά, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να παίρνει τη νίκη με 91-83.

Το Περιστέρι σε αρκετές περιπτώσεις βρέθηκε μπροστά με διψήφιες τιμές, όμως το επιμέρους 27-16 της τέταρτης περιόδου άλλαξε τα δεδεομένα, με τον Ολυμπιακό να φτάνει έτσι στη νίκη.

Ο Γκος είχε 19 πόντους, με τον Μόουζες Ράιτ να προσθέτει 18, τον Σακίλ ΜακΚίσικ 12 ενώ από 10 είχαν οι Πίτερς, Φαλ και Ουόκαπ.

Ο Μήτρου Λονγκ είχε 15 για το Περιστέρι, ο Χουγκάζ 18 και ο Πουλιανίτης 12.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Το Περιστέρι μπήκε πολύ δυναμικά στο ματς και με όπλο την πίεση στην άμυνα και τα τρίποντα, πήρε τα ηνία, κάνοντας το σκορ 14-23 (7’). Ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα και μείωσε, ενώ με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου το σκορ είχε γίνει 23-23.

Το σερί του Ολυμπιακού σταμάτησε στο 11-0, με τον Ράιτ να κάνει το 25-23 στο 11’, αλλά το Περιστέρι δεν τα παράτησε. Με όπλο τα τρίποντα οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάτον έλεγχο του αγώνα, με τον Μήτρου Λονγκ να κάνει το σκορ 31-41 στο 16.

Η κατάσταση δεν άλλαξε μέχρι το ημίχρονο (43-52), με τον Ολυμπιακό όμως να μπαίνει φουριόζος στην επανάληψη και να μειώνει στο καλάθι (55-57, 25’). Το Περιστέρι έφτασε ξανά στο +10 (57-67, 28’), όμως οι Πειραιώτες βρήκαν ένα μικρό 7-0 για το 64-67 του δεκαλέπτου.

Το σερί του Ολυμπιακού δεν σταμάτησε εκεί. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έφτασε στο 12-0 και πέρασε μπροστά (69-67, 32’), με το Περιστέρι πλέον να μην μπορεί να κάνει και πάλι την ανατροπή. Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του αγώνα και δεν άφησε ηανά τα ηνία, με το τέλος της αναμέτρησης να βρίσκει τους Ερυθρόλευκους νικητές με 91-83.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Μαγκλογιάννης, Μαλαμάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-23, 43-52, 64-67, 91-83

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 10 (1/1 δίποντο, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 0 λάθη σε 33 λεπτά), Κάνααν 2 (1/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα), Φαλ 10 (4/5 δίποντα, 2/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 3 (1), Πίτερς 10 (3/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Ουίλιαμς-Γκος 19 (5/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ράιτ 18 (7/10 δίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 7 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ, ΜακΚίσικ 12 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 ασίστ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 15 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Ράγκλαντ 4 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 λάθη), Ντάνγκουμπιτς 9 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τόμπσον 8 (2/4 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Χουγκάζ 18 (1/1 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 1/2 βολές), Ξανθόπουλος, Λοβ 11 (5/9 δίποντα), Πουλιανίτης 12 (3/4 τρίποντα), Κασελάκης 2 (0/5 σουτ), Ρένφρο 4, Ζούγρης