Μπλόκαρε επιθετικά και υποκλίθηκε στη Ρεάλ ο Ολυμπιακός!

Aχιλλέας Μαυροδόντης 23:00 - 05.12.2023 / Ανανεώθηκε: 00:24 - 06.12.2023

Ο Ολυμπιακός πάλεψε, όμως δεν μπόρεσε να κάνει το κάτι παραπάνω απέναντι στην Ρεάλ και γνώρισε την ήττα με 77-71 στο ΣΕΦ. Οι Πειραιώτες κοίταξαν στα μάτια το... θηρίο από τη Μαδρίτη, όμως πληγώθηκαν από τα άστοχα τρίποντα στην τέταρτη περίοδο και τα πολλά άστοχα δίποντα κατά την διάρκεια του αγώνα. Ουόκαπ και Φαλ οι κορυφαίοι του Ολυμπιακού, Μούσα, Χεζόνια και Ταβάρες αυτοί που ξεχώρισαν για την Ρεάλ.

Ματς για γερά νεύρα είχαμε στο ΣΕΦ, με τον Ολυμπιακό να παλεύει, αλλά να μην καταφέρνει να κάνει το κάτι παραπάνω, γνωρίζοντας την ήττα με 77-71 απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης.

Μέχρι και τα τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός πάλεψε, όμως δεν κατάφερε στο τέλος να βρει τα μεγάλα σουτ που θα του έδιναν ανάσες, με την Ρεάλ να βρίσκει λύσεις και να καθαρίζει σε εκείνο το σημείο το παιχνίδι.

Η Ρεάλ με αυτό το αποτέλεσμα επιστρέφει στις νίκες και ανεβαίνει στο 11-1, με τον Ολυμπιακό να υποχωρεί στο 6-6.

Ο Τόμας Ουόκαπ με 17 πόντους ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού, ενώ 10 πρόσθεσε ο Φαλ. Για την Ρεάλ, που μετά τη νίκη της στον περσινό τελικό της Euroleague, επικράτησε και πάλι τον Ολυμπιακού, ο Μούσα είχε 23 πόντους, ο Χεζόνια 18 και ο Ταβάρες 11, με τον Καμπάτσο να προσθέτει 9 πόντους και 9 ασίστ.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ο Ολυμπιακός είχε προβλήματα στο ξεκίνημα του αγώνα, κυρίως σε ό,τι έχει να κάνει με το μαρκάρισμα του Έντι Ταβάρες. Το σκορ στο 7 ήταν ήδη 12-19, με τον Ολυμπιακό να ξυπνάει και να μειώνει, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 19-23.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κοιτούσε πλέον στα μάτια το… θηρίο, όμως ο Χεζόνια είχε βρει ρυθμό και έκανε δύσκολη την ζωή των Ερυθρόλευκων. Παρόλα αυτά, μετά το 29-37 (27’), ο Λαρεντζάκης βγήκε μπροστά και η διαφορά μειώθηκε, με το ημίχρονο να κλείνει στο 36-37.

Ο Μούσα πήρε τη σκυτάλη από τον Χεζόνια και η Ρεάλ κράτησε το προβάδισμα στις αρχές του ημιχρόνου, όμως ο Φαλ με τον Κάνααν έβαλαν και πάλι μπροστά τον Ολυμπιακό με ένα μικρό ξέσπασμα ξεσηκώνοντας το ΣΕΦ (46-45, 25’). Παρόλα αυτά, λόγω των πολλών άστοχων προσπαθειών από κοντά του Ολυμπιακού, η Ρεάλ βρήκε και πάλι τον τρόπο να ξεφύγει και με τον Μούσα να συνεχίζει να κάνει τα… δικά του, το δεκάλεπτο έκλέισε στο 57-61.

Τα τρίποντα του Παπανικολάου και του Ουόκαπ κράτησαν τον ολυμπιακό στο ματς στο ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου, όμως ένα μεγάλο σουτ του Χεζόνια έγραψε το 65-69 στο 34'. Ο Ολυμπιακός επέστρεψε και μείωσε, όμως ο Ταβάρες, με το πρώτο του καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο, έγραψε το 68-71. Λαρεντζάκης - ΜακΚίσικ είχαν από ένα άστοχο σουτ πριν ο Καμπάτσο έστειλε στο +5 για την ομάδα του, με τον Ολυμπιακό να παλεύει, αλλά να μην καταφέρνει να επιστρέψει.

MVP:

Ο Τζάναν Μούσα έκανε την διαφορά για τη Ρεάλ, με τον Βόσνιο να βάζει μεγάλα σουτ στο δεύτερο ημίχρονο και να τελειώνει το παιχνίδι με 23 πόντους.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Η παρουσία του Ταβάρες ανάγκασε τον Ολυμπιακό να τελειώσει πολλές φάσεις με φλότερ και να φοβάται να πάει μέχρι το τέλος του διαδρόμου. Έτσι σούταρε με 43% από το δίποντο, νούμερο που δεν μας συνηθίζει.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Χορντόβ, Ρόσι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-23, 34-37, 57-61, 71-77

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Oυόκαπ 17 (4/7 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάνααν 7 (1/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 2 ασίστ), Λούντζης 1, Λαρεντζάκης 9 (0/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 2 ασίστ), Φαλ 10 (4/6 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8 (1/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπραζντέικις 2, Πίτερς 8 (2/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μιλουτίνοφ 4 (2/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Σίκμα, ΜακΚίσικ 5 (0/2 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 2/4 βολές)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοζέρ, Καμπάσο 9 (1/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 9 ασίστ), Χεζόνια 18 (4/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 10 ριμπάουντ), Αλοθέν (0/4 σουτ), Ντεκ 5 (9 ριμπάουντ), Πουαριέ, Ταβάρες 11 (5/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Γιουλ 6 (2/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Εντιαγέ 5 (1), Μούσα 23 (2/4 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ)