Συνεχίζει τα... θαύματα η Λετονία, που απέκλεισε τους Γάλλους και τώρα νίκησε τους Ισπανούς

© Fiba

Γιώργος Γαβριλάκης 14:47 - 01.09.2023 / Ανανεώθηκε: 15:06 - 01.09.2023

Απίστευτη νίκη της Λετονίας, που επικράτησε της Ισπανίας με 74-69 και πλέον ο όμιλος στον οποίο συμμετέχουν επίσης ο Καναδάς και Βραζιλία, για τη φάση των «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου, έχει ανατραπεί εντελώς - Στα... χαμηλά ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ του Παναθηναϊκού είχε 9 πόντους με 3/8 σουτ σε 22 λεπτά.

Η Λετονία είναι η ομάδα που έχει δημιουργήσει την μεγάλη... αναστάτωση στο τουρνουά. Πρώτα πέταξε εκτός Παγκοσμίου Κυπέλλου τη Γαλλία και τώρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στη φάση των «16» με μία ακόμα σπουδαία νίκη. Αυτή απέναντι στους πρωταθλητές Ευρώπης Ισπανούς τους οποίους υπέταξε με 74-69. Αυτό το αποτέλεσμα αλλάζει αρκετά από τα δεδομένα στον όμιλο (Group L) που συμμετέχουν επίσης ο Καναδάς και η Βραζιλία.

Στο παιχνίδι πάντως, έπεσαν... κορμία. Οι άμυνες κυριάρχησαν και ο νικητής κρίθηκε στις τελευταίες κατοχές. Ένα τρίποντο του Λετονού φόργουορντ των Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ, Ντάβις Μπέρτανς και ένα παλικαρίσιο καλάθι του συμπατριώτη του Ρόντιον Κούρουκς της Μούρθια έδωσαν προβάδισμα πέντε πόντων (70-65) ένα λεπτό και 19 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ενώ μερικά λεπτά νωρίτερα είχαν φθάσει να χάνουν ακόμα και με 7 πόντους διαφορά (59-52).

Σε αυτό το διάστημα οι Λετονοί κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα, που απέκτησαν και η νίκη τους τούς δίνει δικαίωμα να σκέφτονται τους προημιτελικούς της διοργάνωσης.

Ο Μπέρτανς ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 16 πόντους, ενώ ο Κούρουκς τον ακολούθησε με 13 πόντους, ενώ είχε 8 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα στη στατιστική του. Πέραν από τα δύο κρίσιμα καλάθια, «κουβάλησαν» την ομάδα του σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, την ώρα που οι Ισπανοί δεν έβρισκαν λύσεις στην επίθεση.

Ο Ουίλι Ερνανγκόμεθ της Μπαρτσελόνα είχε 14 πόντους με 6/11 βολές, ενώ ο αδελφός του και σταρ του Παναθηναϊκού, Χουάντσο, είχε 9 πόντους με 3/8 σουτ και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 32-29, 58-47, 69-74

ΙΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο): Αμπρίνες 5, Αλντάμα 2, Μπριθουέλα 11 (3), Κλαβέρ 4 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντίαθ 3, Φερνάντεθ 5, Γκαρούμπα 11, Ουίλι Ερνανγκόμεθ 14 (4 ριμπάουντ, 6/11 βολές), Χ. Ερνανγκόμεθ 9 (5 ριμπάουντ), Γιουλ 5 (2/9 σουτ, 7 ασίστ), Νούνιεθ.
ΛΕΤΟΝΙΑ (Μπάνκι): Μπέρτανς 16 (3/7 τρίποντα), Κάβαρς, Γκρατζούλις 11 (5 ριμπάουντ), Ρόντιον Κούρουτς 13 (8 ριμπάουντ), Αρτουρ Κούρουτς 1, Σκέλε 2, Σμιτς 11, Στράουτινς 2, Ζάγκαρς 7 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ζόρικς 11.

Το Mundobasket 2023 στο sportal.gr
Η δράση του Παγκοσμίου Κυπέλλου που διεξάγεται σε Φιλιππίνες, Ινδονησία και Ιαπωνία κορυφώνεται και το Sportal.gr είναι εδώ για να σας ενημερώνει με εγκυρότητα και ταχύτητα. Η πορεία και τα νέα της Εθνικής μας, αλλά και όλων των ομάδων, το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα των αγώνων είναι εδώ, για να μην χάσετε ούτε τις λεπτομέρειες του Mundobasket 2023.