Μυθικός Φοντέκιο «πάτησε» την Σερβία και η Ιταλία βλέπει οκτάδα!

Aχιλλέας Μαυροδόντης 13:04 - 01.09.2023 / Ανανεώθηκε: 20:49 - 01.09.2023

Η Ιταλία, με τον Σιμόνε Φοντέκιο να κάνει σπουδαία πράγματα, πήρε τη νίκη απέναντι στην Ιταλία με 78-76 και μπήκε για τα καλά στη μάχη της πρόκρισης!

Ματς για σκληρά νεύρα είχαμε ανάμεσα σε Ιταλία και Σερβία, με τους Ιταλούς να παίρνουν τη νίκη με 78-76 μετά από θρίλερ!

Με αυτό το αποτέλεσμα και οι δύο ομάδες βρίσκονται πλέον στο 3-1, με την πρόκριση στην επόμενη φάση να κρίνεται την τελευταία αγωνιστική.

Σιμόνε Φοντέκιο © FIBA

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο πρώτο ημίχρονο, με τους Σέρβους όμως να ξεφεύγουν στο τρίτο δεκάλεπτο και να φτάνουν στο +16 (60-44) έχουν το προβάδισμα και να δείχνου ότι μπορούν να τελειώσουν τη δουλειά. Παρόλα αυτά, η Ιταλία στο τέλος έδειξε το μέταλλό της.

Με όπλο την άμυνα και τον Φοντέκιο η Ιταλία έκανε την ανατροπή και πήρε το προβάδισμα, με την Σερβία να πελαγώνει στο τέταρτο δεκάλεπτο και να μην καταφέρνει να ανακτήσει το προβάδισμα που θα της έδινε τη νίκη. Παρόλα αυτά είχε την τελευταία επίθεση στα χέρια της, όμως ο Στέφαν Γιόβιτς αστόχησε σε ένα δύσκολο τρίποντο, με την Ιταλία να παίρνει έτσι τη νίκη.

Ο Σιμόνε Φοντέκιο με 30(!) πόντους ήταν ο κορυφαίος του παρκέ (11/15 εντός παιδιάς), ενώ 14 πρόσθεσε ο Μάρκο Σπίσου και 10 ο Τζίτζι Ντατόμε

Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της Σερβίας, όμως ήταν άστοχος, καθώς είχε μόλις 1/13 τρίποντα, την ώρα που ο Όγκνιεν Ντόμπριτς πρόσθεσε 15 πόντους και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ 14 με 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 42-40, 62-59, 76-78

Σερβία (Πέσιτς): Αβράμοβιτς 7 (1), Μπογκντάνοβιτς 18 (4/16 σουτ, 1/13 τρίποντα), Νταβίντοβατς 2, Ντόμπριτς 15 (1), Γκούντουριτς 8 (2), Ν. Γιόβιτς 5 (1/5 τρίποντα), Σ. Γιόβιτς 4, Μαρίνκοβιτς 3 (1), Μιλουτίνοφ 14 (12 ριμπάουντ), Πέτρουσεβ

Ιταλία (Ποτσέκο): Ντατόμε 10 (2/6 τρίποντα), Ντιούφ, Φοντέκιο 30 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 λάθη), Μέλι 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Παγιόλα 7 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Πολονάρα 3 (1/6 σουτ, 5 ριμπάουντ), Ρίτσι, Σεβερίνι 3 (1), Σπίσου 14 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τόνουτ 3 (1)

Το Mundobasket 2023 στο sportal.gr

Η δράση του Παγκοσμίου Κυπέλλου που διεξάγεται σε Φιλιππίνες, Ινδονησία και Ιαπωνία κορυφώνεται και το Sportal.gr είναι εδώ για να σας ενημερώνει με εγκυρότητα και ταχύτητα. Η πορεία και τα νέα της Εθνικής μας, αλλά και όλων των ομάδων, το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα των αγώνων είναι εδώ, για να μην χάσετε ούτε τις λεπτομέρειες του Mundobasket 2023.