Ο Παναθηναϊκός ξέσπασε στον Άρη με σόου του Ουόλτερς

Sportal newsroom 17:31 - 15.01.2023 / Ανανεώθηκε: 18:09 - 15.01.2023

Εύκολο απόγευμα είχε ο Παναθηναϊκός κόντρα στον Άρη στον μεταξύ τους αγώνα στο ΟΑΚΑ για την 12η αγωνιστική της Basket League. Οι πράσινοι επικράτησαν με σκορ 96-79 με τον Ουόλτερς να είναι σε τρελά κέφια!

Ο Παναθηναϊκός έφτασε σε εύκολη νίκη κόντρα στον Άρη για τη 12η αγωνιστική της Basket League. Oι πράσινοι επιβλήθηκαν με σκορ 96-79 έχοντας κορυφαίο τον Ουόλτερς.

Με μηδέν στα δέκα ξεκίνησε ο Άρης, την ώρα που ο Παναθηναϊκός έκανε φοβερό τρομερό ξέσπασμα. Αποτέλεσμα της αστοχίας των φιλοξενούμενων ήταν ο Παναθηναϊκός να ξεκινήσει την αναμέτρηση με σερί 19-0 και να καθαρίσει από νωρίς το ματς.

Η νίκη του Παναθηναϊκού από τη Μακάμπι ήταν ακόμα «φρέσκια» στις μνήμες των παικτών του Ράντονιτς, που μπήκαν στο παρκέ του ΟΑΚΑ με το πόδι στο γκάζι. Καθήλωσαν στο ξεκίνημα τους αντιπάλους τους αναγκάζοντάς τους να σουτάρουν με 0/10 και εκείνοι έτρεξαν ένα σερί 19-0, παίρνοντας την ψυχολογία και τον καθολικό έλεγχο του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός πήγε στο δεκάλεπτο προηγούμενος με 24-7 και είχε βάλει τις βάσεις για τη νίκη από την α' κιόλας περίοδο. Στο β' δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει νεκρό διάστημα και τον Άρη να κάνει ένα σερί 7-0 και να φτάνει τη διαφορά στο -10 (24-14), όμως οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν, βρήκαν την αυτοπεποίθησή τους και ανέβασαν ξανά τον δείκτη της διαφορά στο +21 (45-24). Ουόλτερς ήταν σταθερά ο παίκτης που κρατούσε τη μπαγκέτα και από εκεί και πέρα κάποια ξεσπάσματα των Καλαϊτζάκη και Μπέικον έδιναν εύκολους πόντους στην ομάδα του Ράντονιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Άρης δεν μπορούσε να ανατρέψει τόσο μεγάλη εις βάρος του διαφορά, ο Παναθηναϊκός είχε την άνεση και έβαζε εύκολα καλάθια, με αποτέλεσμα στο 30' το ταμπλό να γράφει 74-49 και όλα να έχουν πάρει τον δρόμο τους.

Το τελικό 96-79 δείχνει τη διαφορά δυναμικής των δύο ομάδων, ενώ είναι και ένα καλό τονωτικό για τον Παναθηναϊκό ενόιψει του αγώνα του με την Βίρτους την ερχόμενη Πέμπτη 19/1, για την 20η αγωνιστική της Euroleague.

MVP: Νέιτς Ουόλτερς

Ο Νέιτ Ουόλτερς έκανε το καλύτερό του παιχνίδι με τη φανέλα του Παναθηναϊκού. Ήταν πραγματικός «μαέστρος», έβαλε 15 πόντους ενώ μοίρασε 8 ασίστ και είχε τρία κλεψίματα και 7 ριμπάουντ. Ένα απόγευμα που θα το θυμάται.

Δεκάλεπτα: 24-7, 45-24, 74-49, 96-79

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Γουόλτερς 15 (6/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Γουίλιαμς 13 (3/3 τρίποντα), Γ. Καλαϊτζάκης 13 (3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Πονίτκα 8 (7 ασίστ), Γκουντάιτις 16 (5/6 δίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ), Π. Καλαϊτζάκης 3 (0/3 τρίποντα, 3 λάθη), Λι 2, Παπαγιάννης 6 (3/4 δίποντα), Σαμοντούροβ, Μπέικον 10 (2/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χουγκάζ, Μαντζούκας 10 (2/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα).
Άρης (Καστρίτης): Χόρχλερ 12 (1/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ), Μήτρου - Λονγκ 15 (5/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/3 βολές), Καββαδάς 3, Νετζήπογλου 4, Χάγκινς 15 (3/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα), Τολιόπουλος 16 (4/9 τρίποντα), Φίλλιος 4, Πακ 4.