Το χαμένο ριμπάουντ του Μήτογλου που έφερε την ισοφάριση της Μακάμπι και οδήγησε το ματς στην παράταση

Sportal newsroom 23:32 - 20.10.2023 / Ανανεώθηκε: 23:35 - 20.10.2023

Συνταρακτική εξέλιξη είχε το φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα του Παναθηναϊκού με τη Μακάμπι, που οδηγήθηκε στην παράταση.

Στην παράταση οδηγήθηκε το ματς του Παναθηναϊκού με τη Μακάμπι για την τέταρτη αγωνιστική της Euroleague. Το τριφύλλι, αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ ακόμη και με 14 πόντους, πέρασε μπροστά με 72-70 ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Ο Κόλσον κέρδισε φάουλ και οδηγήθηκε στις βολές. Ο παίκτες της Μακάμπι αστόχησε και στις δύο αλλά ο Ντίνος Μήτογλου δεν μπόρεσε να πάρει το ριμπάουντ με αποτέλεσμα ο Νέμπο να ισοφαρίσει. Στην τελευταία επίθεση του Παναθηναϊκού, ο Βιλντόζα αστόχησε.