«Σούπερ Μάριους» και σούπερ άμυνα έστειλαν τον Παναθηναϊκό στους τελικούς με τον Ολυμπιακό

O Μάριους Γκριγκόνις

Ηλίας Λαλιώτης 21:12 - 30.05.2023 / Ανανεώθηκε: 21:34 - 30.05.2023

Ο Παναθηναϊκός -έστω και αργά- έκανε το χρέος του απέναντι στο Περιστέρι, επικράτησε άνετα (81-67) στο Game 5 και πάει στους τελικούς για να παλέψει κόντρα στον Ολυμπιακό.

Με τον Μάριους Γκριγκόνις να κάνει μια ακόμα εξαιρετική εμφάνιση, τον Δημήτρη Αγραβάνη να έχει κομβικό ρόλο με τρομερή τρίτη περίοδο και την άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο να «τσακίζει» κάθε διάθεση του Περιστερίου για έκπληξη, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 81-67 στο 5ο παιχνίδι της ημιτελικής σειράς και πήρε την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Μετά από ένα ανοιχτό παιχνίδι στο πρώτο μέρος (41-37), οι «πράσινοι» μπήκαν αφηνιασμένοι στην επανάληψη, πάτησαν γκάζι και σταμάτησαν την έως τώρα εξαιρετική πορεία της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη.

Κορυφαίος για το Τριφύλλι ήταν ο Μάριους Γκριγκόνις (16 πόντοι, 5 ασίστ), κομβικός στο δεύτερο ημίχρονο αποδείχθηκε ο Δημήτρης Αγραβάνης (15 πόντοι, 4 ριμπάουντ), ενώ θετική παρουσία είχαν οι Αρτούρας Γκουντάιτις (13 πόντοι) και Ματέους Πονίτκα (13 πόντοι, 8 ριμπάουντ).

Στον αντίποδα, για το Περιστέρι ο Σιλβέν Φρανσίσκο (16 πόντοι, 7 ασίστ) ήταν σχεδόν μόνος του, με τους Μίρο Μπίλαν (12 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Ίαν Χάμερ (9 πόντοι) να προσφέρουν κάποιες βοήθειες.

Ο Παναθηναϊκός για 4η φορά σε 5 ανάλογες καταστάσεις (Game 5 στα ημιτελικά) πήρε την πρόκριση για τους τελικούς, όπου την Κυριακή (4/6, 21:15) θα αντιμετωπίσει στο Game 1 τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν αυτός που επιχείρησε να αιφνιδιάσει με κάτι διαφορετικό στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Χρησιμοποίησε μια ζώνη με προσαρμογές, η οποία όμως δεν δούλεψε όπως θα ήθελε και γρήγορα την εγκατέλειψε. Με τον Γκουντάιτις να κάνει ζημιά μέσα στο ζωγραφιστό και τον Γκριγκόνις από την περίμετρο ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 19-10 μετά από 6 λεπτά αγώνα. Μία φάση που εξόργισε όλο το ΟΑΚΑ (εκπρόθεσμο τρίποντο του Ντένμον) και είδαν όλοι εκτός από τους διαιτητές (έκανε τσάλεντς ο Σερέλης για να μην μετρήσει λανθασμένα) έβγαλε για λίγο το τριφύλλι από τον ρυθμό του, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 23-17, με καλή δημιουργία από τους γηπεδούχους (7 ασίστ) και αστοχία από το τρίποντο για τους φιλοξενούμενους.

Γρήγορα, όμως, ξαναβρήκαν ρυθμό μέσα από την άμυνά τους και έφτασαν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (28-17), με σερί 5-0. Ο Φρανσίσκο με δύο σερί τρίποντα επιχείρησε να «ξυπνήσει» την ομάδα του, αλλά ο Γκριγκόνις είχε τις δικές του αντίστοιχες απαντήσεις (36-25 στο 16'). Ο Γάλλος γκαρντ, όμως, βρήκε συμπαράσταση από Μπίλαν και Χάμερ και το Περιστέρι επέστρεψε μέσα σε 3 λεπτά (36-34 στο 19'). Το τρίποντο του Μαντζούκα που σταμάτησε το σερί των φιλοξενούμενων, ακολούθησε ένα ακόμα από τον Κόλεμαν και το ημίχρονο (41-39) έδειχνε πως η μάχη για την πρόκριση στον τελικό θα είναι σκληρή.

Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη είχαν όμως διαφορετική άποψη. Όπως είχαν κάνει και στο τρίτο παιχνίδι της σειράς (με το ημίχρονο στο 49-49 έτρεξαν ένα σερί 10-0 και 22-4 στη συνέχεια) μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια στο παρκέ, έπαιξαν σκυλίσια άμυνα και κρατώντας το Περιστέρι χωρίς πόντο για 5 λεπτά προηγήθηκαν 53-39 με 12-0 σερί, χάρη στο σκοράρισμα και τη δημιουργία του εξαιρετικού Γκριγκόνις. Στη συνέχεια, μάλιστα, ανέβασαν τη διαφορά και στο +17 (64-47) με τον Αγραβάνη να κάνει τρομερό δεκάλεπτο με 13 πόντους.

Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστική, με τον Παναθηναϊκό ωστόσο να μην σταματάει και να ανεβάζει τη διαφορά και πάνω από τους 20 πόντους, μέσα σε αποθέωση από τους 4.000 φιλάθλους που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ και είδαν (μετά και από δική τους απαίτηση) τον Νίκο Παππά να αγωνίζεται στα τελευταία λεπτά.

Δεκάλεπτα: 23-17, 41-39, 64-48, 81-67

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Λι 8 (1), Ουίλιαμς, Γκριγκόνις 16 (4/5 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μαντζούκας 7 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γκουντάιτις 13, Π. Καλαϊτζάκης 5, Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης, Αγραβάνης 15 (6/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Παππάς, Πονίτκα 13 (4/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Μπίλαν 12 (6/12 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 16 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πουλιανίτης 6 (3/3 δίποντα), Ντένμον 4 (1/7 σουτ), Κασελάκης 6 (1/5 τρίποντα), Κόλμαν 10 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μωραΐτης 3 (1), Ραντάνοβ 1, Χάμερ 9 (4/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Περσίδης, Ζούγρης