Στην Elite League ο Πανιώνιος!

Aχιλλέας Μαυροδόντης 19:22 - 06.05.2023 / Ανανεώθηκε: 00:14 - 07.05.2023

Ο Πανιώνιος πήρε τη νίκη απέναντι στη Μύκονο και με 2-1 στη σειρά πήρε την άνοδο για την Elite League για πρώτη φορά

Στην Elite League είναι και πάλι ο Πανιώνιος!

Ο «Ιστορικός» πήρε τη νίκη στο τρίτο ματς της σειράς με τη Μύκονο (91-78, έκανε το 2-1 και πλέον πανηγυρίζει την μεγάλη άνοδο στην Elite League, εκεί που επιστρέφει μετά από τη σεζόν 2016-2017!

Μάλιστα ο Πανιώνιος ολοκλήρωσε με θριαμβευτικό τρόπο και… νταμπλ την σεζόν, καθώς είχε κατακτήσει και το Unicef Trophy.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον Πανιώνιο να ισορροπεί την κατάσταση μετά το καλό ξεκίνημα της Μυκόνα και να κλείνει την περίοδο στο 24-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ιστορικός ανέβασε ρυθμούς και πήρε διαφορά ακόμα και 19 πόντων, με τους γηπεδούχους να κάνουν το 53-39 στο 20'.

Η Μύκονος έκανε την ύστατη προσπάθεια στη συνέχεια, όμως ο Πανιώνιος κράτησε την διαφορά δε επίπρδα άνω των 10 πόντους (71-59)., ενώ στο τέλος τα πάντα είχαν κριθεί, με τον Πανιώνιο να παίρνει εν τέλει τη νίκη με 91-78 και τους φίλους του να κάνουν ένα τρομερό... πάρτι στο «Ανδρέας Βαρίκας».

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 53-39, 71-59, 91-78

Πανιώνιος ΓΣΣ (Ταυρόπουλος, Καλούδης): Αντωνάκης 9(2), Χρήστου , Λάζαρης 3, Βεργίνης 20(2) , Σκάνδαλος 11(3) , Παπαδιονυσίου Ε. 6(1), Σαχπατζίδης 14, Καραίσκος , Μάντζαρης , Σταθόπουλος ,Χάλαρης 15(1), Παπαδιονυσίου Γ. 13(3).
ΑΟ Μυκόνου ( Τζήμας, Μανωλιτσάκης ) : Σταμάτης 24(3), Dordevic 4, Mάρτζος , Καραμπούλας 12(1) , Σπυρόπουλος 9, Διαμαντάκος 1, Καμπούρης ,Κονταράτος, Τσάμης 8(1), Σπυριδωνίδης 14(1), Ονάσογλου 6.