Μέγας Τολιόπουλος οδήγησε τον Άρη σε μυθική ανατροπή και πρόκριση!

Βασίλης Τολιόπουλος

Χρήστος Τσάλτας 23:12 - 15.02.2024 / Ανανεώθηκε: 23:18 - 15.02.2024

Αδιανόητο παιχνίδι στα «Δύο Αοράκια», με τον ΠΑΟΚ να ελέγχει σε όλη τη διάρκεια το τέμπο, όμως τον Βασίλη Τολιόπουλο να κάνει ασύλληπτο τέταρτο δεκάλεπτο και να οδηγεί την ομάδα του σε επική νίκη-ανατροπή με 76-74.

Μέγας είσαι Τολιόουλε και θαυμαστά τα έργα σου! Με τον Έλληνα γκαρντ να κάνει ασύλλητπο τέταρτο δεκάλεπτο, θυμίζοντας... Βασίλη Σπανούλη, ο Άρης γύρισε από την Κόλαση, όπου βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 16 πόντους (33-17) απέναντι στον πολύ καλά διαβασμένο και στημένο στο παρκέ ΠΑΟΚ, παίρνοντας τεράστια πρόκριση στα ημιτελικά του Final 8 που διεξάγεται στην Κρήτη.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ακόμα και στο πολύ κακό διάστημα στο παρκέ δεν παράτησε την αναμέτρηση και με τον Τολιόπουλο να αναλαμβάνει δράση στο τελευταίο 5λεπτο έκανε την ανατροπή. Πριν το 35' ο Έλληνας γκαρντ μετρούσε 7 πόντους, για να βάλει 17 στην τέταρτη περίοδο και να οδηγήσει σε θρίαμβο την ομάδα του, η οποία θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό με φόντο τον τελικό του Κυπέλλου.'

Η εξέλιξη του αγώνα.

O ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, βρίσκοντας σκορ με ΜακΝις και Ουίλιαμς και έτσι έχτισε διαφορά (7-0, 3'). Ο Τολιόπουλος προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά για την ομάδα του (9-5, 4'). Ο ΠΑΟΚ είχε απαντήσεις όμως και ανέβασε ξανά τη διαφορά με Ουίλιαμς και Άλστον (14-5, 6'). Η είσοδος του Μίχαλακ στο παρκέ ανέβασε την ενέργεια στο στρατόπεδο του ΠΑΟΚ, με τον Πολωνό να συνδέεται με το καλάθι, για το διψήφιο προβάδισμα της ομάδας του (21-11, 8'). Ο ΄Χρης είχε μπλοκάρει πλήρως στην άμυνα των «ασπρόμαυρων», με τον Τσαϊρέλη να γίνεται σημείο αναφοράς και να κλείνει η περίοδος με προβάδισμα για το 25-11 του πρώτου δεκαλέπτου.

Σταρκ και Σανόγκο προσπάθησαν να βάλουν τον Άρη και πάλι στο ματς, αλλά ο Μαργαρίτης κράτησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (30-17, 13'). Οι παίκτες του Τακιανού είχαν τον έλεγχο, με τον ΜακΝις να ανεβάζει τη διαφορά (35-19, 14'). Η αντίδραση του Άρη ήρθε, με τον Σταρκ να μειώνει (35-23, 15'). Ο Άλστον έγινε σημείο αναφοράς για τον ΠΑΟΚ και ο δικέφαλος κράτησε τον έλεγχο (41-27, 18'). Ο Άρης δεν μπορούσε να μειώσει, με τη διαφορά να μένει ψηλά για το 43-39.

Μεταμορφωμένος μπήκε στο δεύτερο μέρος ο Άρης και γεμάτος ενέργεια. Από την άμυνα οι παίκτες του Καστρίτη φρόντισαν να πάρουν τον έλεγχο και χάρη σε επί μέρους 8-0 με Ντε Σόουζα, Χάρελ και Σανόγκο μείωσαν (43-37, 22'). Ο ΠΑΟΚ είχε απαντήσεις στο ξέσπασμα του Άρη και κράτησε το προβάδισμα με Φρίντρικσον και Μαργαρίτη (51-43, 26'). Ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις με τον Τσαϊρέλη και έφερε εκ νέου τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (57-44, 28'). Η διαφορά έμεινε σε διψήφια επίπεδα ως το τέλος του δεκαλέπτου για το 57-46 του ΠΑΟΚ.

Ο Ουίλιαμς συνέχισε να δίνει σκορ στην ομάδα του, με τον ΠΑΟΚ να κρατάει τον έλεγχο (62-48, 33'). Ο Βασίλης Τολιόπουλος το πήρε προσωπικά, με τον Άρη να μειώνει χάρη στον Έλληνα γκαρντ (66-59, 36'). Το κρεσέντο του Τολιόπουλου συνεχίστηκε με τον Άρη να μειώνει (71-67, 38'). Η ραψωδία του Έλληνα γκαρντ συνεχίστηκε, με τον διεθνή άσο να βάζει την ομάδα του μπροστά για πρώτη φορά στο ματς, με 76-74. Ο ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, όμως ο Φρίντρικσον αστόχησε και οι κίτρινοι πήραν σπουδαία νίκη πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 43-29, 57-46, 74-76.

🔴LIVE για το Ολυμπιακός - Φερεντσβάρος και το Final 8 της Κρήτης

Αδιανόητα πράγματα από τον Βασίλη Τολιόπουλο. Έβαλε τον Άρη μπροστά με 13,9'' για το τέλος για πρώτη φορά στο ματς! 17 πόντοι στην τέταρτη περίοδο!

• 74-74 στο 39 με βολές του Μπλούμπεργκς.
  • 74-72 στο τελευταίο λεπτό του αγωνα.

Ο Τολιόπουλος πάει να πάρει το ματς μόνος του. Με τέταρτο δεκάλεπτο που θυμίζει Βασίλη Σπανούλη, έχει βάλει 15 πόντους στα τελευταία λεπτά.

• 73-69 στο 38ο λεπτό του αγώνα.

Ο Άρης επιστρέφει στο ματς με τον Τολιόπουλο να βγαίνει μπροστά. 3 σερί τρίποντα, ο Χάρελ ακολούθησε και το ματς γίνεται ντέρμπι. Έχει δρόμο ακόμα.

• 69-62 στο 37ο λεπτό με τρίποντο του Τολιόπουλου, 3ο διαδοχικό.
  • 66-54 στο 35ο λεπτό
  • 62-48 στο 33ο λεπτό με τον Τσαϊρέλη.
  • 59-48 στο 32ο λεπτό με Ουίλιαμς και Κατσίβελη.
Ντε Σόουζα

Τέλος τρίτης περιόδου. ΠΑΟΚ - Άρης 57-46

Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε εξαιρετικά στο διάστημα που ο Άρης προσπάθησε να του βάλει πίεση και έχει πάλι τον έλεγχο της κατάστασης. Σημαντικό μέρος του αγώνα ήταν οι 4 σερί χαμένες επιθέσεις του Μποχωρίδη, που έδωσαν ανάσα στην ομάδα του Τακιανού.

• 55-44 στο 27ο λεπτό με τον Τσαϊρέλη.
  • 51-43 στο 26ο λεπτό με βολές του Μαργαρίτη.
  • 47-40 στο 24ο λεπτό με τον Φρίντρικσον.
  • 45-40 στο 23ο λεπτό με τον Χάρελ να μειώνει.

Αχιλλέας Μαυροδόντης: Το παιχνίδι μόνο τελειωμένο δεν πρέπει να θεωρείται. Ο Άρης ήταν τουλάχιστον τραγικός στο πρώτο μισό. Πολύ δύσκολα θα συνεχίσει να έχει τόσο άσχημη εικόνα και δε άμυνα και σε επίθεση.

• 43-36 στο 22ο λεπτό με Χάρελ και Σανόγκο να δίνουν λύσεις.

Εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο από τον ΠΑΟΚ, που κυριαρχεί απόλυτα στο παρκέ του κλειστού Δύο Αοράκια. Ο Άρης συνεχίζει να είναι υποτονικός και μπλαζέ στο παιχνίδι του και ο ΠΑΟΚ τον τιμωρεί έχοντας διαβάσει κάθε miss match και κάθε πλεονέκτημα που του δίνει η άμυνα της ομάδας του καστρίτη.

Τέλος ημιχρόνου. ΠΑΟΚ - Άρης 43-29

Κάθε φορά που ο Άρης προσπαθεί να μειώσει και να μπει στο ματς, ο ΠΑΟΚ έχει απαντήσεις γυρίζοντας με υπομονή τη μπάλα. Ο Άλστον έχει δώσει πολλές λύσεις και μαζί με τον Μίχαλακ οδηγούν τον δικέφαλο επιθετικά.

• 41-27 στο 18ο λεπτό με τον Άλστον να σκοράρει
  • 39-27 στο 18ο λεπτό με τον Άλστον να σκοράρει.
  • 35-21 στο 15ο λεπτό με τον Μπλούμπεργκς.

Ο Άρης έχει μπει με μπλαζέ ύφος στην αναμέτρηση και ο ΠΑΟΚ τον έχει τιμωρήσει. Είναι χαρακτηριστικό πως η διαφορά έχει φτάσει στους 16 πόντους με τους παίκτες του Τακιανού να έχουν επιβληθεί κατά κράτος στις μονομαχίες.

• 30-17 στο 12ο λεπτό με τρίποντο του Μαργαρίτη.
  • 25-15 στο 12ο λεπτό με βολές του Σανόγκο.

Τέλος πρώτης περιόδου. ΠΑΟΚ -Άρης 25-11

Ο ΠΑΟΚ έχει πάει το τέμπο εκεί που θέλει και κυρίως απαντάει στο Physical παιχνίδι του Άρη με aggressive άμυνα σε κάθε σκριν. Ο Μίχαλακ ανέλαβε δράση στην επίθεση και χτίζει διαφορά.

• 21-11 στο 8ο λεπτό με τον Μίχαλακ να βγαίνει μπροστά.
  • 14-7 στο 6ο λεπτό με βολές του Χάρελ.
  • 12-5 στο 5ο λεπτό με τον Άλστον

Ο ΠΑΟΚ έχει μπει με διάθεση να χτυπήσει τα αργά πόδια των γκαρντ του Άρη με κύριο εκφραστή τον Τάουνς. Ήδη έχει φορτωθεί με 2 φάουλ ο  Μποχωρίδης, ήδη έχει χρεωθεί φάουλ και ο Κατσίβελης.

• 9-3 στο 4ο λεπτό με λέι απ του Τάουνς.
  • 4-0 στο 2ο λεπτό με ΜακΝίς και Άλστον.

Αρχίζει ο αγώνας!

Χωρίς απρόοπτα και αλλαγές οι δύο ομάδες στον προημιτελικό

Ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει τον Άρη στον δεύτερο προημιτελικό του Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδας. Τζάμπολ στις 21:00