Ο ΠΑΟΚ «πάτησε» την Καρδίτσα με μυθική παράσταση του Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ!

Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ

Aχιλλέας Μαυροδόντης 22:01 - 14.04.2024 / Ανανεώθηκε: 20:42 - 16.05.2024

Ο Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ ήταν εκπληκτικός απέναντι στην Καρδίτσα με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 μπλοκ, με τον Αμερικανό σταρ να οδηγεί εκ του ασφαλούς την ομάδα του στη νίκη με 85-70.

Ο ΠΑΟΚ δεν είχε πρόβλημα απέναντι στην Καρδιτσα, με τον Δικέφαλο, έχοντας οδηγό τον Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ, να παίρνει τη νίκη κόντρα στους Θεσσαλούς με 85-70.

Από την αρχή του ματς ο Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ ηγήθηκε του ΠΑΟΚ, με τον Αμερικανό να θέτει τον ρυθμό από το ξεκίνημα.

Ο Δικέφαλος από την αρχή μέχρι το τέλος είχε το προβάδισμα, με την τεράστια διαφορά στα ριμπάουντ (52-31) να είναι κομβική. Έτσι, στο δεύτερο ημίχρονο η «ψαλίδα» άνοιξε περισσότερο, με το τελικό +15 να αντικατοπτρίζει απόλυτα την διαφορά των δύο ομάδων.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ ανέβηκε στο 10-15, ενώ στο 8-17 υποχώρησε η Καρδίτσα, στην κατάταξη των playouts της Stoiximan Basket League, με τον Δικέφαλο να είναι πλέον στην 8η θέση και έχει στα χέρια της την πρόκριση στα Playoffs.

Ο Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ, στο πρώτο του ματς μπροστά στο κοινό του ΠΑΟΚ, είχε 19 πόντους, 10 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 μπλοκ, συγκεντρώνοντας 36 βαθμούς στην αξιολόγηση και οδηγώντας εκ του ασφαλούς την ομάδα του στη νίκη. Στους 17 πόντους ο Έλβαρ Φρίντρικσον, στους 13 πόντους με 9 ριμπάουντ ο Τζάστιν Άλστον, στους 10 πόντους και 9 ριμπάουντ ο ΜακΝίς.

Για την Καρδίτσα, ο Τέβιν Μακ με 17 πόντους και ο Γιώργος Καμπερίδης είχε 12 πόντους με 3/7 τρίποντα.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ο Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ από την αρχή έδειξε πως ήθελε να κάνει το κάτι παραπάνω και το έκανε, ξεδιπλώνοντας όλο του το ταλέντο στο παρκέ. Ο Δικέφαλος πήρε τον έλεγχο και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +4 (22-18), με την Καρδίτσα πάντως να μην τα παρατά και να μένει κοντά. Κάπως έτσι, το ημίχρονο έκλεισε στο 36-30.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ συνέχισε να ελέγχει το ματς, με την διαφορά πλέον να φτάνει κοντά στους 10 πόντους και τον Δικέφαλο να είναι το απόλυτο αφεντικό στην αναμέτρηση. Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε μετά το 60-51 του τρίτου δεκαλέπτου, με τον ΠΑΟΚ να ανεβάζει την διαφορά ακόμη περισσότερο και να φτάνει εν τέλει στη νίκη με 85-70.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Ζιώγας, Λεβεντάκος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 36-30, 60-51, 85-70