Με τετράδα - όνειρο το Περιστέρι «αγκαλιάζει» την τρίτη θέση

Aχιλλέας Μαυροδόντης 21:18 - 07.06.2023 / Ανανεώθηκε: 22:44 - 07.06.2023

Το Περιστέρι, έχοντας σε μεγάλη βραδιά τους Μωραΐτη, Ντένμον, Μπίλαν και Φρανσίσκο, επικράτησε στην Θεσσαλονίκη του ΠΑΟΚ με 81-64 και έκανε το 2-0, φτάνοντας πλέον μια ανάσα από την τρίτη θέση.

Το Περιστέρι είναι μια ανάσα από την τρίτη θέση, με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να επικρατεί με 81-64 στην Πυλαία και να θέλει ακόμα μια νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ προκειμένου να τελειώσει την σειρά.

Το Περιστέρι είδε τον Δικέφαλο να μπαίνει δυναμικά στο ματς, όμως από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά οι Πρίγκιπες πήραν τα ηνία και τα κράτησαν μέχρι το τέλος, φτάνοντας στην επικράτηση με +17.

Ο Μωραΐτης και ο Ντένμον είχαν από 17 πόντους για το Περιστέρι, ενώ 14 πρόσθεσε ο Μπίλαν και 13 ο Φρανσίσκο. Ο Μπίλαν μάλιστα είχε και 13 ριμπάουντ, με τον Φρανσίσκο να μοιράζει 7 ασίστ.

Ο Φράνκε σταμάτησε στους 16 για τον ΠΑΟΚ, ενώ από 9 πρόσθεσαν οι Χρήστος Σαλούστρος και Δημήτρης Κακλαμανάκης.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Με τους Φράνκε και Κακλαμανάκη να πετυχαίνουν από 7 πόντους έκαστος, ο ΠΑΟΚ πήρε τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο και έκλεισε την περίοδο με το υπέρ του 24-17. Κάπου εκεί όμως το ματς άλλαξε εικόνα.

Το Περιστέρι ήλεγχε τα πάντα στη δεύτερη περίοδο και με το επιμέρους 9-24 σε αυτό το διάστημα πήρε τον έλεγχο, με το ημίχρονο να βρίσκει τους Περιστεριώτες στο +8 (33-41, 20'). Ο ΠΑΟΚ στην συνέχεια μείωσε και έκλεισε στο -4 το τρίτο δεκάλεπτο (52-56, 30'), όμως μετά το 35' η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ανέβασε εκ νέου το προβάδισμα στους 11 πόντους (57-68), με τα πάντα να τελειώνουν κάπου εκεί. Τελικό σκορ 64-81 και νίκη για το Περιστέρι.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 33-41, 52-56, 64-81

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φράνκε 16 (0/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Ράιλι 7 (1/5 τρίποντα, 5 λάθη), Μαργαρίτης 7 (1), Σαλούστρος 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Ρένφρο 2, Τσιακμάς 2, Χαντς 5 (1), Πόλι 1, Σλαφτσάκης, Σάιμπερτ 4, Κακλαμανάκης 9 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα), Καμπερίδης 2.

Περιστέρι (Σπανούλης): Μπιλάν 14 (13 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 13 (0/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5λ άθη, 2 κλεψίματα), Ντένμον 17 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κασελάκης 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Περσίδης 3 (1), Κόουλμαν 2, Μωραΐτης 17 (3/6 τρίποντα), Ραντάνοφ, Πουλιανίτης 2, Χουγκάζ 4 (4 ριμπάουντ), Χάμερ 4 (6 ριμπάουντ)