Σούπερ Περιστέρι, πέρασε από ΠΑΟΚ και Πυλαία!

Sportal newsroom 21:20 - 15.01.2023 / Ανανεώθηκε: 17:45 - 16.01.2023

Το Περιστέρι πέρασε νικηφόρα από την έδρα του ΠΑΟΚ (70-81) και ανέβηκε στην τρίτη θέση της Basket League.

Πραγματικό θρίλερ ήταν για τρία δεκάλεπτα ο αγώνας του ΠΑΟΚ με το Περιστέρι στο κλειστό της Πυλαίας, που κρίθηκε στην τελευταία περίοδο υπέρ των φιλοξενούμενων (70-81) χάρη σε ένα ξέσπασμα του Μάρκους Ντένμον.

Πραγματικό θρίλερ ήταν ο αγώνας του ΠΑΟΚ με το Περιστέρι στο κλειστό της Πυλαίας, που κρίθηκε στην τελευταία περίοδο υπέρ των φιλοξενούμενων (70-81).

Οι δύο ομάδες κοντραρίστηκαν μεταξύ τους για το πρωτάθλημα της Basket league, λίγες μέρες πριν τους αγώνες τους για τα Play ins του BCL και μονομάχησαν για τη νίκη μέχρι και την τέταρτη περίοδο, όταν και οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα ξέσπασμα και τελικά ο ΠΑΟΚ δεν επέστρεψε ποτέ από το -11.

Ο αγώνας είχε συνεχείς εναλλαγές στο σκορ με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί ένα ελαφρύ προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο και το Περιστέρι να σφίγγει την άμυνά του στο β΄ μέρος και τελικά να παίρνει τη νίκη. Ο Κασελάκης σημείωσε 18 πόντους για την ομάδα του Σπανούλη, ενώ ο Μπίλαν πρόσθεσε 17 και ο Ντένμον 15, με τον τελευταίο όμως να είναι αυτός που οδήγησε με σερί πόντους στο άνοιγμα της διαφοράς στην γ' περίοδο. Ο φρανσίσκο πρόσθεσε 16 πόντους για τους Περιστεριώτες, ενώ για τον ΠΑΟΚ ο Χαντς τέλειωσε τον αγώνα με 15 πόντους και ο Μαργαρίτης με 13.

Η εξέλιξη του αγώνα

ΠΑΟΚ και Περιστέρι βάδιζαν χέρι - χέρι στην α' περίοδο του αγώνα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν μετά τα μέσα του δεκαλέπτου να πάρουν διαφορά οκτώ πόντων (15-7), όμως το Περιστέρι τελικά έκλεισε τη διαφορά στους 3 (20-17) με το τέλος της περιόδου.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με καλάθι στη συνέχεια, όμως οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 6-0 μετατρέποντας το 22-17 σε 22-23. Εκεί ξεκίνησαν οι δύο αντίπαλοι να εναλλάσσονται στο προβάδισμα, με τον ΠΑΟΚ να κλείνει το ημίχρονο στο +2 (40-38) χάρη σε τρίποντο του Μαργαρίτη.

Το σκηνικό διατηρήθηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, εκεί όπου το Περιστέρι βρέθηκε να προηγείται μέχρι και με 5 πόντους (47-52) και τελικά να πηγαίνει στο τάιμ άουτ του δεκαλέπτου στο +3 (55-58).

Στην τέταρτη περίοδο ο Ντέινμον έδωσε ένα προσωπικό σόου και με 8 δικούς του προσωπικούς πόντους και ένα τρίποντο του Μπίλαν, το Περιστέρι κατάφερε να ανοίξει τη διαφορά στο +11 (62-73) τρία λεπτά πριν το τέλος και τελικά να φύγει με μια σημαντική νίκη αφού «σκαρφάλωσε» στην τρίτη θέση και το 8-4 της κατάταξης, αφήνοντας στο 7-5 τον ΠΑΟΚ με την ΑΕΚ.

MVP: Μάρκους Ντένμον

Ο Κασελάκης έκανε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και κράτησε το Περιστέρι, όμως ο Ντένμον ήταν αυτός που σάλπισε για την επίθεση της ομάδας του Περιστερίου προς τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 20-17, 40-38, 55-58, 70-81

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 6 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ράιλι 7 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μαργαρίτης 13 (3/6 τρίποντα), Σαλούστρος 3 (1), Ρένφρο 6, Τσιακμάς 2, Χαντς 15 (2/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 8/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πόλι, Σλαφτσάκης 7 (1), Χρηστίδης, Σάιμπερτ 8 (2), Καμπερίδης 3 (1).

Περιστέρι (Σπανούλης): Μπίλαν 17 (5/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φρανσίσκο 16 (2/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 λάθη), Ντένμον 15 (0/3 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κασελάκης 18 (4/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Περσίδης 4, Τζούστον (0/3 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Φύτρος, Μωραΐτης 6 (1), Ραντάνοβ 5 (1), Πουλιανίτης.