Θρίαμβος ΠΑΟΚ που «βλέπει» πρόκριοη

Χρήστος Τσάλτας 21:29 - 15.11.2023 / Ανανεώθηκε: 22:14 - 15.11.2023

Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα κόντρα στην Χάποελ Ιερουσαλήμ, άντεξε στην πίεση των Ισραηλινών και έφτασε σε σπουδαία νίκη με 79-77.

ΠΑΟΚ έτοιμος για μεγάλα πράγματα. Ο «δικέφαλος του Βορρά» είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, απέναντι στην πιο ακριβή Χάποελ Ιερουσαλήμ και παρά τη μεγάλη προσπάθεια των παικτών του Αλεκσάντερ Ντζίκιτς, έμεινε όρθιος και στο τέλος έφτασε σε μια νίκη-χρυσάφι, που τον βάζει ακόμα πιο... μέσα στο κόλπο της πρόκρισης. Αυτο γιατί ανέβηκε στο 2-1, πιάνοντας την ομάδα του Ισραήλ στην βαθμολογία του ομίλου.

Ο Κένταλ Σμιθ με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ ήταν το πρώτο βιολί της ομάδας του, με τον Τζάστιν Άλστον να προσθέτει 11 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ ο Γκίλμορ πρόσθεσε 10 πόντους και 8 ριμπάουντ. Από πλευράς Χάποελ ο Λεβάι Ράντολφ μέτρησε 19 πόντους, με τον Κρις Τζόνσον να έχει 12 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Ο ΠΑΟΚ είχε καλό ρυθμό στα πρώτα λεπτά του αγώνα, βρίσκοντας λύσεις με τον Φρίντρικσον και τον Χάρισον, αλλά η Χάποελ βρήκε λύσεις με τον Τζόνσον και τον Χάνκινς και παρά το αρχικό 11-3 του ΠΑΟΚ στο πρώτο 4λεπτο οι Ισραηλινοί πήραν τον έλεγχο με 17-19 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η είσοδος των Τσιακμά και Τσαϊρέλη έδωσε πνοή στον ΠΑΟΚ, αλλά και λύσεις. Η ομάδα του Φώτη Τακιανού ανέβασε την ένταση, βρήκε σκορ κοντά στο καλάθι και κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση, για το 39-35 του πρώτου μέρους.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, με τον Γκίλμορ να γίνεται σημείο αναφοράς στην επίθεση. Ο Κένταλ ακολούθησε με διαδοχικά τρίποντα και ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κλείσει το δεκάκεπτο με προβάδισμα της τάξεως των 11 πόντων για το 63-52. Η Χάποελ δεν είπε την τελευταία της λέξη και με τον Σμιθ να δίνει τον τόνο και τον Ράντολφ να ακολουθεί κατάφερε να ισοφαρίσει (75-75, 38').

Ο Σμιθ με 3/3 βολές έγραψε το 78-75μ με τον Ράντολφ να μειώνει σε 78-77. Οι Ισραηλινοί έβγαλαν την άνυμαν και στα 14'' για το τέλος είχαν την ευκαιρία να κερδίουν. Ο Σπίντι Σμιθ αστόχησε και ο Κένταλ Σμιθ με 1/2 βολές έγραψε τον επίλογο του αγώνα, για το τελικό 79-77.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 39-35, 63-52, 79-77.

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Γκίλμορ 10 (2/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μαργαρίτης 8 (4 ριμπάουντ), Κένταλ Σμιθ 16 (2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσαϊρέλης 3, Άλστον 11 (3 ριμπάουντ), Μπελιάουσκας 7 (4 ριμπάουντ), Φρίντρικσον 9 (1/5 τρίποντα), Χάρισον 7, Σκουλαριώτης, Σωτηρίου, Τσιακμάς 5 (1).

Χάποελ Ιερουσαλήμ (Ντζίκιτς): Χάνκινς 6 (4 ριμπάουντ), Λεμάρ 10 (2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ράντολφ 19 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σμιθ 9 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ζούσμαν 6 (4 ριμπάουντ), Μπλέιζερ, Κάρινγκτον 8 (3 ασίστ), Τσατσασβίλι, Κορνέλιους, Τζόνσον 12 (6 ριμπάουντ), Εντούρ 7, Πόλεγκ

Τέλος αγώνα: ΠΑΟΚ - Χάποελ Ιερουσαλήμ 79-77. Ο ΠΑΟΚ παίρνει σπουδαία νίκη κα ανεβαίνει στο 2-1.

• 75-75 στο 39'. Ο Χάνκινς ισοφαρίζει μετά την πάσα του Λεμάρ.
  • 75-73 στο 27'. Ράντολφ και Χάνκινς ανέλαβαν δράση και η Χάποελ μειώνει σε απόσταση αναπνοής.
  • 74-69 στο 36'. Ο Χάρισον κρατάει το προβάδισμα για τον ΠΑΟΚ, παρά την πίεση της Χάποελ.
  • 67-61 στο 32'. Ο Λεμάρ μείωσε για τον Χάποελ.

Τέλος τρίτης περιόδου: ΠΑΟΚ - Χάποελ Ιερουσαλήμ 63-52. Ο ΠΑΟΚ κρατάει τον έλεγχο, μέσα από την πειστική του άμυνα και δείχνει ικανός να πάρει αυτό ου θέλει στο PAOK Sports Arena.

• 62-41 στο 29'. Ο Μαργαρίτης, μετά το τρίποντο του Κένταλ Σμιθ, φέρνει τον ΠΑΟΚ στο +11.
  • 58-51  στο 28'. Ο Μπελιάουσκας με τρίποντο φέρνει τον ΠΑΟΚ στο +7
  • 55-49 στο 27'. Ο Ράντολφ μείωσε., απάντησε ο Φρίντρικσον
  • 51-45 στο 26'. Ο Άλστον σκοράρει παρά την πίεση του Χάνκινς.
  • 47-40 στο 24'. Ο Σμιθ με τρίποντο φέρνει τον ΠΑΟΚ στο +7
  • 42-40 στο 23'. Ο Γκίλμορ με τρίποντο φέρνει τον ΠΑΟΚ μπροστά.
  • 39-39 στο 22'. Ο Ράντολφ ισοφάρισε για την Χάποελ Ιερουσαλήμ.

Τέλος ημιχρόνου: ΠΑΟΚ - Χάποελ Ιερουσαλήμ 39-35. Ο ΠΑΟΚ πήρε τα ηνία του αγώνα με τον Τσιακμά να έρχετια από τον πάγκο και να δίνει λύσεις στην ομάδα του, μαζί με τον Τσαϊρέλη.

• 39-35 στο 19'. Ο Χάρισον με βολές φέρνει στο +4 τον ΠΑΟΚ
  • 31-28 στο 16'. Ο Ράντολφ με τρίποντο μειώνει για την Χάποελ.
  • 29-25 στο 15'. Ο Τσαϊρέλης σκοράρει και ανεβάζει τη διαφορά για τον ΠΑΟΚ.
  • 22-25 στο 13'/ Ο Τσιακμάς με τρίποντο μείωσε για τον ΠΑΟΚ.
  • 17-21 στο 12'. Ο Λεμάρ δίνει σκορ στην Χάποελ Ιερουσαλήμ στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου.

Τέλος πρώτης περιόδου. ΠΑΟΚ - Χάποελ Ιερουσαλήμ 17-19. Ο Μαργαρίτης έκοψε τον Σμιθ σε προσπάθεια για τρίποντο.

• 17-19 στο 9'. Ο Εντούρ με σουτ από τα 3 μέτρα βάζει την Χάποελ μπροστά στο σκορ.
  • 17-17 στο 8'. Ο Τζόνσον ισοφάρισε για την Χάποελ Ιερουσαλήμ
  • 17-13 στο 7'. Ο Άλστον ανοίγει λογαριασμό για τον ΠΑΟΚ.
  • 14-13 στο 6'. Ο Σμιθ μείωσε για την Χάποελ
  • 11-7 sto 5'. Χάνκινς και Σμιθ μείωσαν για την Χάποελ.
  • 8-3 στο 3'. Γκίλμορ και Φρίντρικσον φέρνουν τον ΠΑΟΚ σε θέση οδηγού
  • 3-3 στο 2'. Ο Φρίντρικσον απαντάει με τρίποντο.
  • 0-3 στο 1'. Ο Ζούσμαν με τρίποντο ανοίγει το σκορ.

Αρχίζει το παιχνίδι.

Αρχική πεντάδα ΠΑΟΚ: Φρίντρικσον, Χάρισον, Σχίζας, Γκίλμορ, Άλστον.

• Ντεμπούτο για τους Τζάστιν Άλστον και Κένταλ Σμιθ στο BCL. Οι δύο παίκτες αγωνίστηκαν για πρώτη φορά με τα ασπρόμαυρα στη νίκη του ΠΑΟΚ με 67-54 κόντρα στον Απόλλωνα Πάτρας, στο κλειστό της Περιβόλας.
  • Σε ρυθμούς αγώνα οι παίκτες του ΠΑΟΚ.
  • Στο 1-1 ο ΠΑΟΚ με το πέρας των πρώτων 2 αγωνιστικών, στο 2-0 η Χάποελ Ιερουσαλήμ.
  • Ο ΠΑΟΚ υποδέχεται την Χάποελ Ιερουσαλήμ για την 3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του BCL.