Η Παρτίζαν διέλυσε την Ρεάλ με κατοστάρα και κλείδωσε την πρόκριση στα playoffs της Euroleague

© photo by Sportal / Alexandar Dimitrijevic

Sportal newsroom 23:35 - 31.03.2023 / Ανανεώθηκε: 23:47 - 31.03.2023

Τρομερό ματς έκανε η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης. Η Παρτίζαν νίκησε μέσα στην Σταρ Αρένα τους Ισπανούς (104-90) και κλείδωσε την πρόκρισή της στα playoffs έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Πάντερ, Έξουμ, Νάναλι και Λεσόρ.

Οι δύο αντίπαλοι ήθελαν τη νίκη για βαθμολογικούς λόγους αφού οι γηπεδούχοι προσπαθούν να πλασαριστούν όσο πιο ψηλά γίνεται στη βαθμολογία ενόψει playoffs, ενώ οι φιλοξενούμενοι κυνηγούν την κορυφή, οπότε το παιχνίδι αναμενόταν να είναι σκληρό. Τελικά η Παρτίζαν έπειτα από ένα ήσυχο πρώτο δεκάλεπτο άνοιξε το γκάζι και σκόρπισε τους Ισπανούς (104-90), κλειδώνοντας την πρόκρισή της στα playoffs της διοργάνωσης.

Η πρώτη περίοδος βρήκε τις Παρτίζαν και Ρεάλ να πηγαίνουν χέρι - χέρι και να μην μπορούν να πάρουν προβάδισμα αφαλείας. Ο Έξουμ ήταν το πρώτο βιολί της ομάδας της Σερβίας, ενώ οι Μούσα και Χάνγκα είχαν αναλάβει το επιθετικό κομμάτι της Ρεάλ. Το 21-23 του δεκαλέπτου έδειχναν... μάχη στη συνέχεια.

Η Παρτίζαν όμως, είχε άλλη άποψη. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα, έβρισκε ενέργεια και για την επίθεσή της. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ομπράντοβιτς ήταν εξαιρετικοί και με επί μέρους σκορ 28-15 έκλεισαν το ημίχρονο στο +11 (49-38).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ακόμα πιο επώδυνο για την Ρεάλ. Οι γηπεδούχοι είχαν μπει με το μαχαίρι στα δόντια και όσο περνούσε η ώρα, τόσο φαινόταν ότι δύσκολα θα έχαναν τον αγώνα. Στο 30 το σκορ ήταν 78-72, όμως η τελευταία περίοδος ήταν παράσταση για έναν, αφού οι Σέρβοι έφτασαν τη διαφορά μέχρι τους 20 πόντους (100-80) και πήραν την 18η νίκη τους στη διοργάνωση.

MVP: Ματίας Λεσόρ

Ένα ακόμα φοβερό παιχνίδι πρόσθεσε ο Γάλλος σέντερ στο ενεργητικό του. Τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ και ήταν όλα τα λεφτά για τους Σέρβους.

Δεκάλεπτα: 21-23, 49-38, 78-72, 104-90

Παρτίζαν (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 6, Αβράμοπβιτς 5 (2/9 σουτ), Πάντερ 16 (5/12 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σμάιλαγκιτς 11 (1), Παπαπέτρου 10 (4/5 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 λάθη), Έξουμ 15 (2), Νάναλι 14 (5/6 δίποντα, 4/4 βολές), Λεσόρ 16 (7/9 δίποντα, 2/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τριφούνοβιτς 4, Άντζουσιτς 5 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαντάρ 2.

Ρεάλ Μαδρίτης (Ματέο): Κοζέρ, Φερνάντεθ 3 (1/4 τρίποντα), Αμπάλδε, Χάνγκα 10 (2), Χεζόνια 17 (2/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Ροντρίγκεθ 3 (5 ριμπάουντ), Ντεκ 17 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πουαριέ 9 (1), Κορνελί (0/4 σουτ, 4 ριμπάουντ), Ταβάρες 7 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Εντιαγιέ, Μούσα 22 (5/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 12/13 βολές), 29 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 9 επιθετικά), 22 ασίστ, 3 κλεψίματα, 14 λάθη, 3 μπλοκ.