Ισοπεδωτικό το Περιστέρι, σκόρπισε τον Άρη στο «Ανδρέας Παπανδρέου»

Περιστέρι - Άρης

©Intime

Νίκος Καλαμπάκας 19:24 - 16.03.2024 / Ανανεώθηκε: 22:53 - 16.03.2024

Την 14η νίκη του στο πρωτάθλημα της Basket League πήρε το Περιστέρι που αποδείχθηκε... αφιλόξενο απέναντι στον Άρη. Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη με κορυφαίο τον Ράγκλαντ (23 π.) ξεπέρασαν το εμπόδιο των Θεσσαλονικιών και παραμένουν στην 3η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 14-7, έχοντας κλειδώσει πλέον και το πλεονέκτημα μέχρι τον τελικό (εφόσον βρεθούν εκεί).

Ο Ράγκλαντ είχε κέφια κι έφτασε στο double double, (23 πόντους, 11 ασίστ), ο Άρης δεν βρήκε τρόπο να τον σταματήσει και το Περιστέρι επιβλήθηκε εντός έδρας της ομάδας της Θεσσαλονίκης με σκορ 84-62.

Σκληρή μάχη έδωσαν με το... καλημέρα Περιστέρι και Άρης. Οι δύο αντίπαλοι στην 1η περίοδο βάδιζαν χέρι - χέρι στο σκορ μέχρι το 6ο λεπτό, όμως τότε οι γηπεδούχοι ξέσπασαν και με ένα σερί 7-0 πήγαν στο 19-12, πριν κλείσουν την 1η περίοδο στο + 8 (21-13).

Οι γηπεδούχοι έχοντας πάρει τα ηνία του αγώνα πλέον δεν στμάτησαν να πιέζουν τον Άρη. Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη ανέβασαν την ένταση του αγώνα και μαζί και τη διαφορά στο σκορ (28-15). Ο Άρης ωστόσο βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει και με τους Τολιόπουλο και Σανόγκο να βάζουν... πλάτη στην επίθεση, μείωσε στους 5 (34-29). Το ημίχρονο βρήκε πάντως την ομάδα του Βασίλη να προπορεύεται με 10 πόντους και να κάνει δήλωση... νίκης (42-32).

Ο Ράγκλαντ ήταν ο κύριος επιθετικός εκφραστής των γηπεδούχων, την ώρα που Τολιόπουλος και Χάρελ προσπαθούσαν να ισορροπήσουν την κατάσταση. Η 3η περίοδος ήταν κι αυτή μοιρασμένη, με το Περιστέρι να διατηρεί το προβάδισμά του και τον Άρη να μην αφήνει την ομάδα των δυτικών προαστίων να... ξεμακρύνει ακόμα περισσότερο. Στο 30' το σκορ ήταν 63-51 και ο αγώνας φαινόταν ότι δύσκολα θα άλλαζε... πρωταγωνιστές, αφού το Περιστέρι έβρισκε λύσεις σε κάθε απόπειρα των παικτών του Καστρίτη να επανέλθουν.

Όπως και τελικά συνέβη, αφού ο Άρης όχι μόνο δεν μπόρεσε να επιστρέψει, αλλά όσο περνούσε η ώρα έβλεπε και τη διαφορά να ανεβαίνει. Το Περιστέρι ήταν ισοπεδωτικό στην τελευταία περίοδο, σταμάτησε κάθε απόπειρα αντεπίθεσης και με τρομερή αυτοπεποίθηση οι παίκτες του Σπανούλη έφτασαν στο τελικό 84-62 πιο εύκολα απ' όσο θα περίμεναν!

Δεκάλεπτα: 21-13, 42-32, 63-51, 84-62

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Ράγκλαντ 23 (4/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 9/9 βολές, 11 ασίστ), Ντάνγκουμπιτς 12 (2) , Λοβ 5, Κασελάκης , Τόμπσον 11 (6 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 14 (2/4 τρίποντα, 4 ασίστ) , Πουλιανίτης 2 , Ρένφρο 6 (6 ριμπάουντ) , Γουίλιαμς , Χουγκάζ 10 (1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ) , Ζούγρης 1, Μαραγκουδάκης

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 14 (2/4 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 λάθη) , Μπλούμπεργκς 3 (1) , Μποχωρίδης 2 (4 ριμπάουντ) , Ντε Σόουζα 3, Χάρελ 13 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα) , Σλαφτσάκης 5 , Σανόγκο 10 , Κατσίβελης 4 (5 λάθη) , Περσίδης , Καλόγηρος , Μπάνκστον 6 , Ριντ 2