Εύκολο απόγευμα για το Περιστέρι κόντρα στον Ιωνικό

Αλέκσα Ραντάνοφ / © Intime

Sportal newsroom 18:02 - 03.12.2022 / Ανανεώθηκε: 19:33 - 03.12.2022

Το Περιστέρι νίκησε άνετα τον Ιωνικό Νικαίας (96-67) στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Basket League. Μετά την... άσχημη ήττα από τη Βίλνιους Ρίτας οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη επέστρεψαν πιο σοβαροί, πιο δυνατοί.

Το Περιστέρι ήταν υπό καθεστώς πίεσης. Η βαριά εντός έδρας ήττα από τη Ρίτας, είχε επηρεάσει κάπως το κλίμα στη δυτική πλευρά της πόλης, παρόλα αυτά οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη επανήλθαν! Νίκησαν το Σάββατο (3/12) τον Ιωνικό Νικαίας με το εντυπωσιακό 96-67 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής με τους Ντέντμον, Αγραβάνη και Κασελάκη να είναι οι πρωταγωνιστές.

Με αυτή τη νίκη το Περιστέρι έφθασε τις έξι νίκες στο πρωτάθλημα, την ώρα που ο Ιωνικός έχει ρεκόρ 2-6 και καμία νίκη μακριά από τη Νίκαια.

Το ξεκίνημα του αγώνα δεν είναι δεδομένο ότι θα επηρεάσει ολόκληρη την εξέλιξη του παιχνιδιού. Αποτελεί όμως, ένα δείγμα για το τι πρόκειται να ακολουθήσει. Οι γηπεδούχοι στο πεντάλεπτο ήταν μπροστά με 14 πόντους διαφορά (18-4), ενώ ο Ιωνικός Νικαίας στα πρώτα έξι λεπτά είχε σκοράρει μόνο από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

Δεν συνεχίστηκε η ιστορία με τον ίδιο τρόπο μέχρι τέλους. Οι φιλοξενούμενοι που ξεκίνησαν με 3/17 σουτ μοιραία άρχισαν να βρίσκουν πιο εύκολους τρόπους να σκοράρουν. Ο Μαυροκεφαλίδης ήταν και πάλι η πηγή τους, μαζί με τον Τέρελ Παρκς.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους όμως, το Περιστέρι είχε και πάλι δυναμισμό. Με επιμέρους σκορ 15-2 άνοιξε ξανά το παιχνίδι: 61-39. Μόνο που δεν ξανάκλεισε ποτέ αυτή τη φορά. Στην τελευταία περίοδο το Περιστέρι μπήκε στο παρκέ με +16 (76-50) και δεν σταμάτησε μέχρι το τελευταίο λεπτό…

MVP: Μάρκους Ντένμοντ

Έχει καταθέσει τα διαπιστευτήριά του. Έχει κάνει και πιο εντυπωσιακά ματς, αλλά και το Σάββατο ο Αμερικανός ήταν άρτιος: 15 πόντοι με 2/3 τρίποντα, 2 κλεψίματα σε 17'40''. Αυτός (και ο Αγραβάνης) ήταν ο καλύτερος από τους παίκτες του Βασίλη Σπανούλη σε ένα ματς πάντως, που δεν είχε κάποια ιδιαίτερη πίεση, αλλά είχε αξία.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 46-37, 76-50, 96-67
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπίλαν 8 (9 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 8 , Ραντάνοβ 6, Ντένμον 15 (2), Αγραβάνης 14 (9 ριμπάουντ), Τζούστον 6, Φύτρος 3, Μωραΐτης 6 (2/9 σουτ), Πουλιανίτης 7, Κασελάκης 13 (3/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ζούγρης 6, Σταυρακόπουλος 4.
ΙΩΝΙΚΟΣ (Μέξας): Νούνιεζ Καστίγιο 10 (6 ριμπάουντ), Σίμονς 7 (1/7 σουτ, 6 ασίστ), Χάμιλτον 7 (1/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Μαυροκεφαλίδης 15, Λέισι 2 (1/6 σουτ), Πετανίδης, Κορκοντζέλος, Αρσενόπουλος 2, Μάντζαρης 6 (1/8 σουτ), Παρκς 18 (8/12 δίποντα, 5 ριμπάουντ).