To ξέσπασμα του Περιστερίου στην δεύτερη περίοδο: Από το -11 στο +11 κόντρα στον Κολοσσό (vid)

Sportal newsroom 18:17 - 30.03.2024 / Ανανεώθηκε: 18:20 - 30.03.2024

Στην πρώτη περίοδο το Περιστέρι δεν είχε κανέναν έλεγχο, αλλά στην δεύτερη πάτησε... γκάζι, επέβαλε τον ρυθμό του στον Κολοσσό και από το 6-17, βρέθηκαν στο υπέρ τους 50-39, με την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, το Περιστέρι... υπέφερε από τον Κολοσσό. Με το τέλος της πρώτης περιόδου, οι Ροδίτες βρίσκονταν μπροστά στο σκορ (23-21) και έδειχναν να έχουν τον έλεγχο. Έδειχναν! Δεν τον είχαν...

Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη με το που επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο δεκάλεπτο κι ενώ στο πρώτο είχαν βρεθεί πίσω στο σκορ ακόμα και με 11 πόντους διαφορά (17-6), κατάφεραν κατ' αρχάς να ισορροπήσουν την κατάσταση και μονομιάς επέβαλαν τον ρυθμό τους και ακολούθως άρχισαν να επιβαρύνουν τους φιλοξενούμενους με ασταμάτητους πόντους στο παθητικό τους.

Με τον Τζο Ράγκλαντ και τον Ζερμέιν Λοβ, να φθάνουν μέχρι το ημίχρονο τους διψήφιους προσωπικούς πόντους (από 10 ο καθένας) και τους Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ, Νίκο Χουγκάζ και Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς να κάνουν τη διαφορά, έφθασαν το προβάδισμά τους σε διψήφια επίπεδα και ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος με το υπέρ τους 50-39!

Δηλαδή από το -11 βρέθηκαν στο +11 μέσα σε λίγα λεπτά...