Με πλουραλισμό και ποιότητα στην επίθεση ο Παναθηναϊκός νίκησε και το Περιστέρι

Ηλίας Λαλιώτης 22:09 - 10.09.2023 / Ανανεώθηκε: 22:50 - 10.09.2023

Ο Παναθηναϊκός με τον Εργκίν Αταμάν στον πάγκο του, αλλά και έξι απουσίες, επιβεβαίωσε το επιθετικό ταλέντο του και επικράτησε με 84-75 κόντρα στο Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη. Double double από Σλούκα και Μαντζούκα

Με τον Εργκίν Αταμάν στον πάγκο του για πρώτη φορά σε επίσημο φιλικό παιχνίδι (αυτό με την Κρκα στη Σλοβενία ήταν προπονητικού χαρακτήρα) ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίσε το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη, στον άτυπο τελικό του τουρνουά «Νίκος Φάσουρας».

Οι «πράσινοι» αγωνίστηκαν χωρίς τους Ερνανγκόμεθ, Λεσόρ, Παπαπέτρου, Μωραΐτη, Μήτογλου και Αντετοκούνμπο για διαφορετικούς λόγους, αλλά ακόμα κι έτσι κατάφεραν να πάρουν μια ακόμα νίκη (84-75) απέναντι στους γηπεδούχους, που αγωνίστηκαν χωρίς τον Τόμπσον.

Ηγετικός σε ένα ακόμα παιχνίδι ο Κώστας Σλούκας με 10 πόντους και 10 ασίστ, ενώ ο Μαντζούκας έκανε επίσης εντυπωσιακό double double με 11 πόντους και 12 ριμπάουντ, αλλά παίζοντας για 39 σχεδόν λεπτά, λόγω των απουσιών.

Αποθέωση του επιθετικού μπάσκετ

Το Περιστέρι, όμως, έβγαλε αντίδραση και πιέζοντας περισσότερο στην άμυνα, περιόρισε την αποτελεσματικότητα της ομάδας του Αταμάν. Ταυτόχρονα όμως οι πράσινοι έβγαλαν στο ίδιο διάστημα μεγαλύτερη ενέργεια αμυντικά και διατήρησαν διψήφια διαφορά (30-41 στο 16'). Στο τελευταίο 4λεπτο του πρώτου ημιχρόνου όμως, η άμυνα πήγε περίπατο, ενώ σε όλο το δεκάλεπτο δεν ευστόχησαν σε κανένα τρίποντο (από τα 5 της πρώτης περιόδου), με αποτέλεσμα οι γηπεδούχου να κλείσουν το 20λεπτο στο -4 (44-48).

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, μάλιστα, με τον Σλούκα στον πάγκο, το Περιστέρι έτρεξε σερί 7-0 σε 2,5 λεπτά και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά. Ο Αταμάν επανέφερε άμεσα τον Σλούκα στο παρκέ και μάλιστα έπαιξε με τρία γκαρντ (μαζί με Βιλντόζα και Γκραντ) και το 51-48 έγινε μέσα σε 4 λεπτά 55-61. Σε εκείνο το σημείο όμως ο Αταμάν για να προστατεύσει το μοναδικό του σέντερ, τον Μπαλτσερόφσκι, που είχε 4 φάουλ, έπαιξε με τον Γκριγκόνις στο 4 και τον Μαντζούκα στο 5, με το Περιστέρι να το εκμεταλλεύεται και να κλείνει την τρίτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 64-63.

Νίκησε και τις απουσίες

Το 5ο φάουλ του Πολωνού σέντερ στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου ανάγκασε τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει με πολύ χαμηλό σχήμα, αλλά η αποτελεσματικότητα του Γκριγκόνις, οι σωστές αποφάσεις του Σλούκα στις τελευταίες φάσεις και το φονικό ένστικτο του Βιλντόζα έδωσαν τη νίκη στην ομάδα του Αταμάν με 84-75.

Δεκάλεπτα: 18-31, 44-48, 64-63, 75-84

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 7, Βιλντόσα 13 (3/6 τρίποντα), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι 14 (7 ριμπάουντ), Σλούκας 10 (10 ασίστ), Αβδάλας, Σαμοντούροβ, Γκραντ 14 (4 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 15 (2/4 τρίποντα), Μαντζούκας 11 (12 ριμπάουντ).

Περιστέρι bwin (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 7 (4 ριμπάουντ), Ράγκλαντ 7 (7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ντάνκγουμπιτς 2, Ξανθόπουλος, Χατζής, Χαντς 14 (4/8 τρίποντα), Πουλιανίτης 8 (2/3 τρίποντα), Κασελάκης 7 (1/5 τρίποντα), Ρένφρο 12 (7 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 5 (1/2 τρίποντα), Χουγκάζ 8, Ζούγρης 5 (2 ριμπάουντ).

Δείτε την εξέλιξη του αγώνα λεπτό προς λεπτό

• Σας ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας, καλό σας βράδυ!
  • Τέλος αγώνα: Περιστέρι - Παναθηναϊκός 75-84, οι πράσινοι ολοκλήρωσαν με νίκη το τουρνουά!
  • To ματς φαίνεται να έχει κριθεί, 75-82 μπροστά ο Παναθηναϊκός!
  • Ο Κασελάκης με προσωπική ενέργεια μειώνει σε 73-76, ο Κασελάκης απαντά, 73-78
  • Διαφορά τριών πόντων τώρα για τους πράσινους, 71-74!
  • 71-72, ο Παναθηναϊκός
  • Θεαματικό μπάσκετ από τις δύο ομάδες, 69-69 το σκορ
  • Ισοφάρισε ο Μπαλτσερόφσκι, μπροστά ο Παναθηναϊκός με Γκριγκόνις, 67-69
  • 67-63 για το Περιστέρι και ο Γκραντ στις βολές! Μέσα και οι δύο, 67-65
  • Τέλος γ' περιόδου, Περιστέρι - Παναθηναϊκός 64-63!
  • Ξανά σε απόσταση αναπνοής το Περιστέρι, 60-63
  • Ο Σλούκας με τρίποντο ανεβάζει τη διαφορά στους έξι πόντους 55-61 το σκορ!

Πανό των Fentagin για τις πλημμυρισμένες περιοχές της Ελλάδας:

• Τρίποντο του Βιλντόζα, 55-58 ο Παναθηναϊκός μπροστά!
  • Ισοφάρισε ο Γκραντ, 55-55
  • 55-53 για το Περιστέρι που ανέβασε στροφές!
  • 35-43, μειώνει το Περιστέρι
  • 30-41 με βολές του Βιλντόζα, 4 λεπτά ακόμα για το ημίχρονο!
  • Ρίχνει τη διαφορά στους 9 ο Χουγκάζ, 30-39
  • Σταθερό προβάδισμα για τον Παναθηναϊκό με διψήφια διαφορά, 25-37 το σκορ 6 λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου!
  • Ο Παναθηναϊκός κάνει φοβερό πρώτο ημίχρονο και προηγείται 33-22, θέλουμε ακόμα 8.36'' για τη λήξη του ημιχρόνου!
  • Φοβερό κάρφωμα ο Ρένφρο για το 18-28!
  • Τρίποντο ο Βιλντόζα, στο +10 ο ΠΑΟ, 16-26
  • Ο Γκριγκόνις με τρίποντο κάνει το 16-23!
  • Ο Ρένφρο μειώνει σε 15-20 και έχει και μια βολή!
  • 10-17 σαφές προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους!
  • 10-11 υπέρ του Παναθηναϊκού, όμορφος αγώνας στο «Ανδρέας Παπανδρέου»
  • Πριν τον αγώνα Σλούκας και Σπανούλης αγκαλιάστηκαν με θέρμη!
  • Γρήγορος ρυθμός στον αγώνα, σε ενάμιση λεπτό το σκορ είναι 4-5 υπέρ των πρασίνων
  • Τζάμπολ στην αναμέτρηση

Καλησπέρα σας. Θα παρακολουθήσουμε μαζί την αναμέτρηση του Περιστερίου με τον Παναθηναϊκό, με την οποία ολοκληρώνεται το τουρνουά «Νίκος Φάσουρας».