Οι Λάιονς «έφαγαν» τον Προμηθέα

Προμηθέας - Λάιονς / © Intime

Sportal newsroom 21:30 - 06.12.2022 / Ανανεώθηκε: 21:42 - 06.12.2022

Ο Προμηθέας γνώρισε την τρίτη του ήττα στο Eurocup αφού ηττήθηκε στην Πάτρα από τους Λάιονς του Λονδίνου με σκορ 67-77.

Κι όμως οι Βρετανοί παίζουν μπάσκετ! Οι Λάιονς του Λονδίνου πραγματοποίησαν μια πολύ καλή εμφάνιση στην Πάτρα, κατάφεραν να «αιχμαλωτίσουν» τους παίκτες του Προμηθέα και τελικά δραπέτευσαν με μια σπουδαία νίκη, πιάνοντας τους Πατρινούς στο 4-3 της κατάταξης στον όμιλό τους στο Eurocup.

Οι γηπεδούχοι προβλημάτισαν από το ξεκίνημα του αγώνα και δεν κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα παρά μόνο όταν το ταμπλό έδειχνε 15-14, όμως ένα σερί 11-0 που έτρεξαν οι Άγγλοι διαμόρφωσαν το 25-18 της α' περιόδου.

Η ομάδα του Χριστόπουλου επανήλθε, έκανε το δικό της 9-0 μειώνοντας στον πόντο (24-25), όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν το καθαρό μυαλό και την ψυχραιμία ώστε να διαχειριστούν τη συνθήκη που διαμορφώθηκε στο β' δεκάλεπτο και να πάνε στο ημίχρονο προηγούμενοι με 4 (36-40).

Μουράτος και Κουλμπόκα ανέλαβαν δράση στη γ' περίοδο και οι Πατρινοί πήραν κεφάλι στο σκορ στο 30' 55-54, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα 4 λεπτά πριν τη λήξη του έμειναν χωρίς προπονητή αφού αποβλήθηκε ο Χριστόπουλος. Οι Βρετανοί εκμεταλλεύτηκαν τη συγκυρία και τελικά και τελικά με τους Σόκο και Ντέκερ να κάνουν σπουδαία πράγματα στο παρκέ, έφυγαν νικητές από την Πάτρα με διαφορά 10 πόντων (67-77).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-25, 36-40, 55-54, 67-77

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 7 (1/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντάνγκουμπιτς 4 (5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Κοντίτ 1, Τσαϊρέλης , Μουράτος 8, Γκίκας 9 (2/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κακλαμανάκης 4 (4 ριμπάουντ), Σίμπσον 16 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Τανούλης , Κουλμπόκα 18 (4/10 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 λάθη)

ΛΟΝΤΟΝ ΛΑΪΟΝΣ (Σμιντ): Σόκο 9 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Ζούμπτσιτς, Μπεστ 13 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σολουάντε 2, Ντέκερ 20 (2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 λάθη), Νέλσον 3 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σάρμα 6 (6 ριμπάουντ), Κουφός 10 (9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 μπλοκ), Χρούμπαν 14 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ)