Φιλική νίκη για τον Προμηθέα απέναντι στον Ολυμπιακό που «καίγεται» για τους τραυματίες

Aχιλλέας Μαυροδόντης 19:52 - 07.09.2023 / Ανανεώθηκε: 20:20 - 07.09.2023

Ο Προμηθέας πήρε τη νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό με 61-45, με το ματς να ολοκληρώνεται στο 33' λόγω των τραυματισμών των Πίτερς και Πάπας.

Σε ένα ματς που... δεν τελείωσε ποτέ, ο Προμηθέας πήρε τη νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό σε φιλική αναμέτρηση με 61-45 στην Πάτρα.

Ο Ολυμπιακός, πέραν των ήδη πολλών απουσιών, κλήθηκε να αντιμετωπίσει αρχικά τον τραυματισμό του Πίτερς και στην συνέχεια αυτόν του Πάπας, ο οποίος ήταν και η αφορμή να τελειώσει το φιλικό στο 32', μετά από σύμφωνη γνώμη των δύο ομάδων. Πιο συγκεκριμένα στο 11ο λεπτό ο Άλεκ Πίτερς υπέστη διάταση αριστερής ακρωμιοκλειδικής και δεν μπόρεσε να συνεχίσει, ενώ στο 33’ υπέστη τράβηγμα ο Τζορτζ Πάπας και το ματς διακόπηκε οριστικά.

Η διάγνωση για τους τραυματισμούς Πίτερς και Πάπας
STOIXIMAN BASKET LEAGUE

19:45 - 07.09.2023

Με το σκορ στο 61-45 υπέρ του Προμηθέα κι ενώ το φιλικό ήταν στο 32', οι δύο ομάδες συμφώνησαν να μη συνεχίσουν καθώς ο Ολυμπιακός είδε τους Πάπας και Πίτερς να τραυματίζονται. Αναλυτικά η διάγνωση για τους δύο αθλητές.

Ο Πίτερς, ο οποίος ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, τραυματίστηκε στον ώμο στην 2η περίοδο και αποχώρησε, ενώ το ίδιο συνέβη και με τον Πάπας, που στην προσπάθειά του να τρέξει στον αιφνιδιασμό στο τέταρτο δεκάλεπτο, τραυματίστηκε στο πόδι, με τις δύο ομάδες να συμφωνούν να τελειώσει εκεί το φιλικό, καθώς οι πειραιώτες είχαν μείνει με 8 παίκτες.

Θυμίζουμε πως ήδη ήταν εκτός οι Παπανικολάου, Φαλ, Ουόκαπ, Λαρεντζάκης, Λούντζης, Μιλουτίνοφ, ΜακΚίσικ και Ουίλιαςμ Γκος για τον Ολυμπιακό. Οι πρώτοι 6 λόγω των Εθνικών ομάδων, ενώ οι 2 τελευταίοι λόγω μικροπροβλημάτων.

Ο Πίτερς πρόλαβε να σκοράρει 10 πόντους όσο αγωνίστηκε, ενώ 9 είχε ο έτερος τραυματίας, Τζορτζ Πάπας

Ο Προμηθέας από πλευράς του είχε σε εξαιρετική κατάσταση τον Εχενίκε, ο οποίος σταμάτησε στους 16 πόντους, ενώ 12 πρόσθεσε ο Χέιλ και 11 ο Κάουαν

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 40-30, 56-39, 61-45 ( το ματς τελείωσε στο 32΄)
Προμηθέας (Παπαθεοδώρου): Κάουαν 11 (2), Βασιλείου, Κόνιαρης 5 (1), Χρυσικόπουλος 3 (1), Στίβενς 4, Μπαζίνας 4, Χέιλ 12 (1), Κόφεϊ 6 (1), Εχενίκε 16, Πρέκας.
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Κάνααν 8 (1), Σίκμα 5, Πάππας 9 (1), Πίτερς 10 (2), Τανούλης 3, Τσάμης 3, Αμπόσι, Σεγκούρα, Οικονομόπουλος 7.

• Ξεκίνησε η τρίτη περίοδος. Ο Προμηθέας προηγείται με 47-33 στο 24' με τον Χέιλ
  • 40- 30 το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Πρώτος σκόρερ έως τώρα για τον Ολυμπιακό ο Πίτερς με δέκα πόντους (2 τρίποντα), δέκα πόντους με επίσης δύο τρίποντα έχει και ο Κάουαν από τον Προμηθέα
  • 40-30, ξανά στο συν δέκα ο Προμηθέας
  • 35-30 με καλάθι του Σίκμα στο 17'
  • Μειώνει σε 34-28 ο Ολυμπιακός, τέσσερα πριν το τέλος του ημιχρόνου
  • 34-24 με τρίποντο του Χρυσικόπουλου για τον Προμηθέα
  • Διαφορά εννιά πόντων για πρώτη φορά για τον Προμηθέα, ο οποίος είναι στο 31-22 στο 14'
  • Ο Προμηθέας περνάει μπροστά με 24-22 με καλάθι του Χέιλ στο 22'
  • Ο Ολυμπιακός περνάει μπροστά με τη λήξη της πρώτης περιόδου με 21-17, με τον Πίτερς να ευστοχεί σε τρίποντο στην εκπνοή.
  • Ο Προμηθέας προηγήθηκε και με 14-11, ισοφαρίζει ο Ολυμπιακός σε 14-14 στα τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.
  • Ασταμάτητος Κάουαν, νέο τρίποντο και 11-8 για τον Προμηθέα μετά από πέντε λεπτά αγώνα. Στους 9 ο Αμερικανός των Πατρινών
  • 8-7 μπροστά ο Προμηθέας με τρίποντο του Κάουαν, που έχει πετύχει τους έξι από τους οχτώ πόντους των Πατρινών
  • 5-5 το παιχνίδι μετά από τα πρώτα δύο λεπτά. Ένα τρίποντο από τον Πάππας έως τώρα για τον Ολυμπιακό και ένα καλάθι από τον Τανούλη. Κάουαν με τρεις βολές και Κόνιαρης οι πόντοι του Προμηθέα
  • Διαιτητές είναι οι Κωνσταντινίδου, Καρπάνος και Λιότσος.
  •  Η αποστολή του Προμηθέα: Κάουαν, Κόνιαρης, Μπαζίνας, Βλάσης, Βασιλείου, Χρυσικόπουλος, Πρέκας, Κόφεϊ, Στίβενς, Εχενίκε, Χέιλ, Σοϊλεμετζίδης.
  • Πρώτη για τον Σίκμα με τα ερυθρόλευκα, με δέκα παίκτες ο Ολυμπιακός στο φιλικό. Συγκεκριμένα ο Μπαρτζώκας έχει τους: Σεγκούρα, Κάνααν, Οικονομόπουλος, Ροζακέας, Πάππας, Τσάμης, Πίτερς, Σίκμα, Τανούλης, Αμπόσι
  • Εκτός είναι οι Παπανικολάου, Φαλ, Ουόκαπ, Λαρεντζάκης, Λούντζης, Μιλουτίνοφ, ΜακΚίσικ, Γκος
  • Ο Ολυμπιακός παρατάσσεται με πάρα πολλές απουσίες στο πρώτο του φιλικό.
  • Το παιχνίδι είναι κεκλεισμένων των θυρών, μετά από απόφαση του Προμηθέα την οποία και ανακοίνωσε χθες επίσημα
  • Καλησπέρα σε όλους. Το Sportal θα σας δίνει ενημέρωση για το πρώτο φιλικό του Ολυμπιακού με αντίπαλο τον Προμηθέα στην Πάτρα.