Ο Άρης με ασύλληπτο buzzer-beater του Τολιόπουλου στην τετράδα «σκότωσε» τον Προμηθέα!

©InTime

Γιάννης Πάλλας 22:44 - 23.05.2024 / Ανανεώθηκε: 08:34 - 29.05.2024

Ο Άρης με τρίποντο του Βασίλη Τολιόπουλου στη λήξη επικράτησε (88-87) του Προμηθέα και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά των playoffs όπου θα αναμετρηθεί με τον Παναθηναϊκό AKTOR

Με εντυπωσιακό buzzer-beater τρίποντο του Βασίλη Τολιόπουλου κάνοντας μισή περιστροφή στον αέρα ο Άρης έριξε στο καναβάτσο (88-87) τον Προμηθέα στην Πάτρα και πήρε το «εισιτήριο» για τα ημιτελικά των playoffs της Stoiximan Basket League, όπου θα αναμετρηθεί με τον Παναθηναϊκό AKTOR.

Με το σκορ να είναι 87-84 στα 8’’ πριν τη λήξη οι «κίτρινοι» κέρδισαν φάουλ με τον Τολιόπουλο. Ο γκαρντ των «κιτρίνων» ευστόχησε στην πρώτη βολή στα 4.7 δευτερόλεπτα και στη δεύτερη αστόχησε, η μπάλα διεκδικήθηκε και έφτασε στα χέρια του και με τρίποντο χωρίς να βλέπει το καλάθι κάνοντας μισή περιστροφή έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Η εξέλιξη του αγώνα

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Άρης μπήκε πιο δυνατά και αξιοποιώντας την πολύ καλή του άμυνα πήρε το προβάδισμα (5-14 στο 4.30’’) με τους Τολιόπουλο, Σανόγκο και Μπλούμπεργκς απέναντι στον Προμηθέα που έδειξε να αιφνιδιάζεται και να οδηγείται σε βεβιασμένες επιθετικές επιλογές.

Σταδιακά περιορίζοντας τα λάθη τους οι Πατρινοί μπόρεσαν να πλησιάσουν (16-20 στο 7’), όμως δυο τρίποντα του Μπλούμπεργκς αποτέλεσαν το εφαλτήριο για να «χτιστεί» μια διαφορά 15 πόντων (16-31 στο 10’) στο τέλος του πρώτου 10λεπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη συντήρησαν μια διαφορά χωρίς να αισθανθούν απειλή (18-35 στο 13’ και 24-37 στο 14’). Με τους Κάμερον Ρέινολντς και Χάϊμε Ετσενίκε οι γηπεδούχοι μείωσαν (31-39 στο 16.20’’), αλλά στη συνέχεια ο Άρης απάντησε με τους Γκάλινατ και Μπλούμπεργκς διερύνοντας τη διαφορά (31-45 στο 18’), ενώ έφτασε και στη μέγιστη τιμή της (32-50 στο 19’) στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους πριν ο Νάσος Μπαζίνας με τρίποντο κάνει το 35-50 (στο 20’) στέλνοντας τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Η σαρωτική υπεροχή του Άρη στα ριμπάουντ (29 έναντι 11) έδωσε αρκετές δεύτερες ευκαιρίες, όπως και τα 7 κλεψίματα στο πρώτο 20λεπτο πρόσφεραν εύκολους πόντους στο ανοικτό γήπεδο έναντι του Προμηθέα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Γκάλινατ και Χάρελ να σκοράρουν οι «κίτρινοι» διατήρησαν μια απόσταση από τον αντίπαλο τους (39-55 στο 22.30’’) όμως ο Προμηθέας ανέβασε σταδιακά την απόδοση του και πλησίασε στους 6 πόντους (50-56 στο 25’) με τον Χάντερ Χέιλ να αποτελεί τον βασικό συντελεστή της ανατροπής που ξεκίνησαν οι Πατρινοί.

Ο Αμερικανός γκαρντ αξιοποιώντας κάποιες κακές επιλογές των φιλοξενούμενων μπόρεσε να πλησιάσει σε απόσταση... βολής (63-64 στο 30’) στο τέλος του τρίτου 10λεπτου.

Η επιθετική άμυνα των παικτών του Ηλία Παπαθεοδώρου και το σκοράρισμα από τους Χέιλ και Κάουαν έδωσε τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να περάσουν μπροστά στο σκορ (69-66 στο 32.20’’), ενώ ο ίδιος έκανε και το 71-66 (στο 33.20’’). Ο Άρης αντέδρασε και πήρε ξανά προβάδισμα (71-74 στο 35’) με τρίποντο του Ρομπέρτο Γκάλινατ.

Ο Χάντερ Χέιλ που είχε «ζεσταθεί» για τα καλά (82-79 στο 38.20’’) συνέχισε, όμως ο Σταρκ πέτυχε μεγάλο τρίποντο (82-82). Ο Ρέινολντς στα 29’’ πριν τη λήξη έβαλε ξανά σε θέση... οδηγού τον Προμηθέα (85-84), ο Πάππας με 2/2 ελεύθερες βολές άνοιξε το σκορ (87-84), όμως ο Τολιόπουλος δεν είχε πει την τελευταία λέξη και με μια ελεύθερη βολή και το τρίποντο χωρίς να έχει επαφή με το καλάθι ολοκλήρωσαν το εντυππωσιακό σκηνικό στην Πάτρα.

Ο Άρης πλέον εκτός από τον Παναθηναϊκό AKTOR θα περιμένει και τον Ρόνι Χάρελ που τραυματίστηκε στην κνήμη και χρειάστηκε να πάει στο νοσοκομείο για να υποβληθεί σε εξετάσεις, προκειμένου να φανεί το μέγεθος του τραυματισμού του.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσιμπούρης, Κατραχούρας, Τσώνος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-31, 35-50, 63-64, 87-88.

Ο Τζόναθαν Μότλεϊ στο Sportal: «Να κερδίσουμε τον Παναθηναϊκό και ας μην παίξω λεπτό!»
EUROLEAGUE

20:35 - 23.05.2024

Ο Τζόναθαν Μότλεϊ τόνισε, μιλώντας στο Sportal, πως ανυπομονεί για τον ημιτελικό με τον Παναθηναϊκό και το match up με τον Ματίας Λεσόρ, ενώ ξεκαθάρισε πως το μόνο που τον νοιάζει είναι η νίκη και όχι η προσωπική απόδοση.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Κόνιαρης, Χάμιλτον 2, Χρυσικόπουλος 5, Ετσενίκε 19 (5 ριμπάουντ), Χέιλ 18 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ρέινολντς 14 (6 ριμπάουντ), Κάουαν 17 (2 ασίστ), Πλώτας, Μπαζίνας 3, Πάπας 5, Στέφενς 3, Καραγιαννίδης 1.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 15 (2/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπλούμπεργκς 17 (2/3 τρίποντα), Μποχωρίδης 2 (4 ριμπάουντ), Ντε Σόουζα 8 (7 ριμπάουντ), Γκάλινατ 28 (8 ριμπάουντ), Σλαφτσάκης, Σταρκ 6 (3 ριμπάουντ), Σανόγκο 4, Κατσίβελης 2, Περσίδης, Χάρελ 6, Καλόγηρος.