Ο Προμηθέας «λύγισε» τη Μούρθια και είναι κοντά στην πρόκριση!

Νίκος Καλαμπάκας 20:56 - 05.03.2024 / Ανανεώθηκε: 21:07 - 05.03.2024

Σπουδαία νίκη κόντρα στη Μούρθια πέτυχε ο Προμηθέας στην Πάτρα (79-78) με τον Χέιλ να γίνεται ο ήρως των Πατρινών και να σημειώνει το νικητήριο καλάθι, το οποίο φέρνει την ελληνική ομάδα κοντά στην πρόκριση στα προημιτελικά του BCL.

Σε ματς για γερά νεύρα εξελίχθηκε η αναμέτρηση του Προμηθέα Πάτρας με τη Μούρθια, στην έδρα των Αχαιών που βρήκε τελικά νικήτρια την ελληνική ομάδα με σκορ 79-78. Ήρωας του αγώνα ο Χέιλ που σημείωσε το νικητήριο καλάθι το οποίο φέρνει τους Αχαιούς μια ανάσα από την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Για ένα ακόμα ματς ο Κάουαν ήταν εξαιρετικός και σημείωσε μεγάλα καλάθια, ενώ ο Χέιλ σημείωσε αυτό που έμελλε να κρίνει και την αναμέτρηση, αφού 13.3'' πριν τη λήξη έδειξε ότι διαθέτει «κρύο αίμα» πυροβολώντας τους αντιπάλους του και «σκοτώνοντάς» τους από μέση απόσταση.

Οι παίκτες του Βασίλη Παπαθεοδώρου έδωσαν έμφαση στην άμυνα στο ξεκίνημα του αγώνα και πρώτο τους μέλημα ήταν να περιορίσουν τους αντιπάλους τους.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το σκορ να μην ανέβει σε υψηλά επίπεδα και τους Ισπανούς να παίρνουν μικρό προβάδισμα το οποίο συντήρησαν μέχρι τη λήξη της 1ης περιόδου (13-16).

Η Μούρθια έδειχνε να έχει τον έλεγχο του αγώνα όμως οι Πατρινοί δεν εγκατέλειπαν εύκολα τα όπλα και έβαζαν δύσκολα στους Ισπανούς. Μετά το 15' οι Πατρινοί αναθάρρησαν και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα (30-29 στο 17'), ενώ το ημίχρονο τους βρήκε να προηγούνται με 3 πόντους διαφορά (39-36).

Η 3η περίοδος ήταν και η καλύτερη για τους Αχαιούς που κατάφεραν να πάρουν διαφορά μέχρι και 8 πόντους (46-38). Άμεσα η Μούρθια έδειξε αντίδραση και με επί μέρους σκορ 7-2 μείωσε στους 3 (48-45), ενώ στο 30' οι Πατρινοί προηγούνταν με 59-55.

Ο αγώνας στην τελευταία του περίοδο ήταν... ροντέο. Οι δύο αντίπαλοι εναλλάσσονταν στο προβάδισμα, αφού οι Πατρινοί δεν μπρούσαν να διατηρήσουν τη μικρή διαφορά που είχαν στο ξεκίνημα (61-55).

Η Μούρθια είναι έμπειρη ομάδα και βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει, να πάρει τα ηνία και να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με μικρές διαφορές. 22'' πριν τη λήξη οι Ισπανοί προηγούνταν με 78-77, ο Χέιλ απάντησε για το 79-78, σκορ με το οποίο έληξε η αναμέτρηση κι έδωσε τη νίκη στους Πατρινούς που είναι κοντά στην πρόκρισή τους στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-16, 39-36, 59-55, 79-78