Πάρτι του Φοίνιξ με καλεσμένους τους Λέικερς

Κέβιν Ντουράντ

Νίκος Καλαμπάκας 01:13 - 26.02.2024 / Ανανεώθηκε: 01:17 - 26.02.2024

Έχοντας πολλούς παίκτες σε παραγωγική μέρα και τον Ρόι Ο' Νίλ να οργιάζει μαζί με τον Ντουράντ, οι Σανς επικράτησαν στο Φοίνιξ των Λέικερς με σκορ 123-113.

Ο Κέβιν Ντουράντ είχε πολλούς και άξιους συμπαραστάτες στην αναμέτρηση των Σανς με τους Λέικερς, όπου η ομάδα του Φοίνιξ επικράτησε με σκορ 123-113.

Γκρέισον Άλεν (24), Γιουσούφ Νούρκιτς (18), Ντέβιν Μπούκερ (21) Ονιλ (20) και Μπολ (11) έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό, ο Ντουράντ πρόσθεσε 22 ακόμα πόντους και οι Σανς έφτασαν στο 33-24 της κατάταξης στη Δυτική Περιφέρεια, ξεπερνώντας το εμπόδιο που πήγαν να του στήσουν οι παίκτες των Λέικερς που πλέον έπεσαν στο 31-28.

Ντέιβις και Ράσελ έβαλαν μεν... πλάτη στον «βασιλιά», όμως οι Σανς δεν είχαν όρεξη να ηττηθούν μπροστά στο κοινό τους και έκαναν δυναμικό ξεκίνημα, στέλνοντας από νωρίς των μήνυμα στην ομάδα τους Λος Άντζελες ότι θα είχαν δύσκολο βράδυ.

Το πρώτο δωδεκάλεπτο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 42-28. Η παρέα του Κέβιν Ντουράντ με ομαδικό παιχνίδι έβαλε στα σχοινιά αυτή του Τζέιμς, ενώ στη συνέχεια δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα που είχε πάρει.

Στο ημίχρονο το Φοίνιξ προηγούταν με 72-63 και μπορεί μεν να δυσκολεύτηκαν στη συνέχεια λίγο παραπάνω, αφού στην τρίτη περίοδο οι Λέικερς έφτασαν στο -1 (89-90), ωστόσο άμεσα επανάφεραν την τάξη και έτρεξαν ένα επί μέρους σκορ 6-1 για το 95-90, με το οποίο έληξε η περίοδος.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά γρήγορα σε διψήφιο αριθμό και στη συνέχεια απλά διατηρούσαν το υπέρ τους σκορ, φτάνοντας στο τελικό 123-113.

ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 42-28, 72-63, 95-90, 123-113