Μυθικός Γιάννης στη νίκη των Μπακς επί των Σίξερς, άγγιξε το τριπλ νταμπλ!

Νίκος Καλαμπάκας 22:29 - 25.02.2024 / Ανανεώθηκε: 22:37 - 25.02.2024

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πρόσθεσε μια ακόμα εξαιρετική εμφάνιση στο ενεργητικό του και οι Μπακς επικράτησαν των Σίξερς στη Φιλαδέλφεια με 119-98!

Εύκολο βράδυ είχαν στη Φιλαδέλδεια οι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο, αφού επικράτησαν των Σίξερς με 119-98 σε μια βραδιά που ο Έλληνας σούπερ σταρ άγγιξε το τριπλ νταμπλ σημειώνοντας 30 πόντους, μαζεύοντας 12 ριμπάουντ και μοιράζοντας 9 ασίστ. 24 πόντους πρόσθεσε για τους νικητές ο Λίλαρντ, ενώ η ομάδα της Φιλαδέλφεια είχε πρώτο της σκόρερ τον Ταϊρίς Μάξεϊ που τέλειωσε τον αγώνα με 24 πόντους!

Οι Μπακς μπήκαν ορεξάτοι από το ξεκίνημα του αγώνα, όταν οι Λίλαρντ και Γιάννης συνέθεσαν ένα δίδυμο αντάξιο του ονόματός τους. Οι δύο παίκτες κουβάλησαν επιθετικά την ομάδα του Μιλγουόκι και κατάφεραν να της δώσουν προβάδισμα αφαλείας, αφού στο 12' το σκορ ήταν 21-35. Για να συμβεί αυτό έπρεπε ο Λίλαρντ να σημειώσει 11 πόντους και ο Αντετοκούνμπο να προσθέσει άλλους 7.

Ίδιο το μοτίβο και στο 2ο δωδεκάλεπτο. Οι Μπακς είχαν την απόλυτη κυριαρχία στο παιχνίδι και είχαν καταφέρει να υποτάξουν τους παίκτες των Σίξερς. Αποτέλεσμα ατού ήταν η διαφορά να ανεβαίνει συνεχώς για τα «ελάφια» που εμφανίστηκαν αποφασισμένα να πάρουν τη νίκη. Στο ημίχρονο οι παίκτες της Φιλαδέλφεια έβλεπαν με... κυάλια τους αντιπάλους τους (48-67) και η εικόνα των γηπεδούχων μαρτυρούσε ότι δύσκολα θα άλλαζε η ροή του αγώνα στα 24 λεπτά που απέμεναν.

Όπως και τελικά έγινε, αφού αν και η ομάδα της Φιλαδέλφεια ανέβασε στην 3η περίοδο την έντασή της και μείωσε τελικά στους 13 (82-95) δεν ήταν ικανή για την ολική ανατροπή!

Το τελευταίο δωδεκάλεπτο βρήκε την ομάδα του Μιλγουόκι να παίρνει τη νίκη «σβηστή», αφού οι γηπεδούχοι δεν είχαν το σθένος να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν τον αγώνα.

Τα δωδεκάλεπτα: 21-35, 48-69, 82-95, 98-119

ΣΙΞΕΡΣ: Μπατούμ 6, Χάρις 8, Ριντ 13, Χιλντ 11, Μάξι 24, Λάουρι 3, Ούμπρε 12, Μέλτον 16, Πέιν 3, Κάουνσιλ 2, Μπάμπα, Μπέιζλι

ΜΠΑΚΣ: Κράουντερ, Αντετοκούνμπο 30, Λόπεζ 11, Μπίζλι 20, Λίλαρντ 24, Κόνατον 7, Πόρτις 17, Γκαλινάρι, Μπέβερλι 3, Μπότσαμπ, Γκριν 3, Θ. Αντετοκούνμπο 2, Τζάκσον 2