Στη Ζαλγκίρις το «θρίλερ» με την Μπασκόνια

Zalgiris / Twitter

Νίκος Καλαμπάκας 21:52 - 10.02.2023 / Ανανεώθηκε: 22:06 - 10.02.2023

Σπουδαία μάχη έδωσαν Ζαλγκίρις και Μπασκόνια στην έδρα των Λιθουανών, με τους γηπεδούχους τελικά να φτάνουν στη νίκη με σκορ 79-75

Σε ντέρμπι με τα όλα του εξελίχθηκε ο αγώνας της Ζαλγκίρις Κάουνας με την Μπασκόνια για την 24η αγωνιστική της Euroleague. Τελικά οι Λιθουανοί πήραν τη νίκη με 79-75, ανεβαίνοντας στο 13-11 της κατάταξης.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι δύο αντίπαλοι βρίσκονταν συνεχώς κοντά στο σκορ και όπως εξελισσόταν ο αγώνας δεν υπήρχε φαβορί. Οι Λιθουανοί ήταν αποφασισμένοι να επιστρέψουν στις νίκες έπειτα από τρεις συνεχόμενες αποτυχίες, ενώ και η Μπασκόνια ήθελε να πάρει το παιχνίδι και να διατηρηθεί σε τροχιά πλέι οφ.

Από το ξεκίνημα του αγώνα, Ζαλγκίρις και Μπασκόνια ήταν σε ισορροπία. Η πρώτη περίοδος βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 20-18, όμως η Μπασκόνια στο δεύτερο δεκάλεπτο προσπέρασε και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 4 πόντους (38-42).

Σμιτς, Ουλανόβας και Μπραζτντέκις οδηγούσαν τη Ζαλγκίρις επιθετικά, φτάνοντας διψήφιο αριθμό πόντων στην τρίτη περίοδο, όμως ο Χάουαρντ ήταν για μια ακόμα φορά ηγέτης για τους Βάσκους κι έτσι το παιχνίδι παρέμενε αμφίρροπο. Το 61-60 του 30' μαρτυρούσε θρίλερ, όπως και έγινε.

Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στη θέση του οδηγού, μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα. Τελικά η Ζαλκγίρις πήρε τη νίκη με σκορ 79-75, βάζοντας τους τελευταίους της πόντους από την γραμμή των βολών, αφού ο Χάουαρντ είχε αποτύχει να ισοφαρίσει με 15'' να απομένουν.

MVP: Ρόλαντ Σμιτς

Σημείωσε 20 πόντους και ήταν το επιθετικό σημείο αναφοράς της ομάδας του. Έδωσε πολύτιμους πόντους που τελικά χάρισαν στη Ζαλγκίρις της 13η νίκη της σε 24 αγώνες.

Δεκάλεπτα: 20-18, 38-42, 61-60, 79-75