Στον τελικό του Κυπέλλου Τουρκίας η Εφές

Εφές - Καρσίγιακα

Twitter / Efes Anandolu

Sportal newsroom 19:42 - 16.02.2024

H Εφές επικράτησε της Καρσίγιακα με σκορ 81-77 και περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της στον τελικό του Κυπέλλου Τουρκίας, που θα προκύψει από το ζευγάρι Φενέρ - Μπεσίκτας.

Το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Τουρκίας εξασφάλισε η Εφές, αφού στον ημιτελικό επιβλήθηκε της Καρσίγιακα με σκορ 81-77.

Κορυφαίος παίκτης των νικητών ήταν ο Σέιν Λάρκιν. Ο γκαρντ από τις ΗΠΑ σημείωσε 23 πόντους και ήταν ο κινητήριος μοχλός της ομάδας της Κωνσταντινούπολης η οποία πλέον περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της από το ζευγάρι της Φενέρ με την την Μπεσίκτας (16/2, 20.00).

Από κοντά σε απόδοση ήταν και ο Τίμπορ Πλάις. Ο σέντερ των νικητών σταμάτησε στους 16 πόντους, συμβάλλοντας κι αυτός τα μέγιστα στην πρόκριση της ομάδας του.

Η Εφές ήταν κυρίαρχη από την πρώτη περίοδο και ήταν η ομάδα που έδινε τον ρυθμό στον αγώνα. Οι παίκτες του Μιγιάτοβιτς έκλεισαν την 1η περίοδο στο + 7 (23-16) και φαίνονταν να έχουν μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση από την Καρσίγιακα η οποία προσπάθησε στη συνέχεια να αντιδράσει και να απειλήσει, ωστόσο τα κατάφερε μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν μείωσε στον πόντο (57-56).

Ωστόσο οι τυπικά γηπεδούχοι ανέβασαν ταχύτητα στο τελευταίο δεκάλεπτο και τελικά έφτασαν στο 81-77 που τους έδωσε το εισιτήριο για τον τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 36-30, 57-56, 81-77