«Διαστημικός» Ντόντσιτς κόντρα στους Νικς, επιτέλους νίκη για τους Λέικερς (vids)

Twitter / Dallas Mavericks

Sportal newsroom 08:26 - 28.12.2022 / Ανανεώθηκε: 14:02 - 28.12.2022

Ο Λούκα Ντόντσιτς έβαλε 60 πόντους μέσα στο American Airlines Center οδηγώντας το Ντάλας σε νίκη επί των Νικς. Νίκη των Λέικερς επί των Μάτζικ. Δείτε όλα τα αποτελέσματα της βραδιάς στο NBA.

Εξήντα πόντοι, 21 ριμπάουντ και 10 ασίστ κατέγραψε η στατιστική του Λούκα Ντόντσιτς στον αγώνα του Ντάλας με τους Νικς στο Ντάλας. Ο Σλοβένος οδήγησε τους Μάβερικς σε νίκη στην παράταση, αφού πρώτα είχε φροντίσει ο ίδιος να χάσει μια βολή, να μαζέψει το ριμπάουντ και να ισοφαρίσει τον αγώνα.

Ο Ντόντσιτς έδωσε μια παράσταση μοναδική, αναγκάζοντας για μια ακόμα φορά τον κόσμο του NBA να του βγάλει το καπέλο και να υποκλιθεί στο μεγαλείο του.

Με αυτή του την εμφάνιση ο Λούκα μπαίνει στο πάνθεον του ΝΒΑ, αφού στο παρελθόν μόνο ο Τζέιμς Χάρντεν έκανε triple double με περισσότερους από 60 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι αν και είχαν τον ρόλο του οδηγού στο σκορ, στο τέλος πήγαν να την πατήσουν, όμως ο Σλοβένος έκανε τα... μαγικά του και τελικά η ομάδα του έφυγε με τη νίκη.

Ωστόσο, το ακόμα πιο συγκλονιστικό της υπόθεσης είναι ότι όλα αυτά συνέβησαν σε ένα ΕΠΙΚΟ ματς, καθώς οι Τεξανοί επικράτησαν 126-121 των Νιου Γιορκ Νικς, παρά το γεγονός ότι ήταν πίσω στο σκορ με 9 πόντους (103-112) στα 26,8 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα, που τελικά οδηγήθηκε στην παράταση.

Σε εκείνο το σημείο ο Γουντ μείωσε με τρίποντο (106-112), οι Νικς υπέπεσαν κατευθείαν σε λάθος, με τον Ντόντσιτς να κερδίζει το τζάμπολ και να σημειώνει καλάθι και φάουλ (109-112). Στη συνέχεια οι Νικς στα 11,5’’ είχαν 1/2 βολές (113-109) με τον ΜακΜπράιντ, ο Ντίνγουιντι με τρίποντο έκανε το 113-112 και μετά τις δύο βολές του ΜακΜπράιντ (115-112), ο Ντόντσιτς ευστόχησε στην πρώτη βολή, έχασε επίτηδες τη δεύτερη, πήρε το ριμπάουντ και διαμόρφωσε το 115-115 μέσα πανζουρλισμό. Όλα τα υπόλοιπα ήταν ιστορία… Οι Μαβς πήραν τη νίκη στην παράταση κόντρα στους σοκαρισμένους Νικς ανεβαίνοντας στο 19-16, ενώ η Νέα Υόρκη μετρά τρεις σερί ήττες και ρεκόρ 18-17.

Επιτέλους νίκη και για τους Λέικερς οι οποίοι πέρασαν από το Ορλάντο με 129-110. Ο Λεμπρόν Τζέιμς σημείωσε 28 πόντους και είχε συμπαραστάτες τους Μπράιαντ με 21 και Γουέστμπρουκ με 15 π. 13 ριμπάουντ και 12 ασίστ.

Πετυχημένο ήταν το προπονητικό ντεμπούτο του Ντέιμον Στοάνταμαϊρ, καθώς οι Σέλτικς επιβλήθηκαν με 126-102 των Ρόκετς. Μπράουν και Τέιτουμ ήταν όλα τα λεφτά για τους νικητές, καθώς σημείωσαν 39 και 38 πόντους αντίστοιχα. Ο Γκριν προσπάθησε να ανατρέψει την ήττα για το Χιούστον, όμως οι 28 πόντοι που έβαλε δεν ήταν αρκετοί.

Με νίκη συνέχισαν και οι Ουόριορς που δείχνουν να ανεβαίνουν. Το Γκόλντεν Στέιτ επιβλήθηκε των Χόρνετς με 110-105 με τον Τόμσον να βάζει 29 πόντους και τον Πουλ 24.