Θεός του πολέμου στην Πολωνία ο Άρης!

Νίκος Καλαμπάκας 22:57 - 25.10.2023 / Ανανεώθηκε: 23:13 - 25.10.2023

Ο Άρης πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Σλασκ στην Πολωνία, αφού επικράτησε με σκορ 80-63!

Έχοντας σε φοβερή μέρα τους Γκάλινατ και Καρ, ο Άρης επικράτησε της Σλασκ στην Πολωνία με σκορ 80-63 πετυχαίνοντας τη 2η του νίκη σε 4 αγώνες στη διοργάνωση.

Οι Θεσσαλονικείς από το ξεκίνημα του αγώνα είχαν τον ρόλο του οδηγού και όταν η Σλασκ στο τέλος του 2ου δεκαλέπτου προηγήθηκε, δεν πτοήθηκαν και έκαναν δυναμικό come back, φτάνοντας στο 2-2 στην κατάταξη.

Η ομάδα του Καστρίτη έδειξε από την αρχή σοβαρότητα και καθοδηγούμενη στο 1ο δεκάλεπτο από τους Γκάλινατ και Ντε Σόουζα, προηγήθηκε στο τέλος του με 22-16.

Η Σλασκ ωστόσο δεν πτοήθηκε και με κύριο εκφραστή της στην επίθεση τον Γκραβέτ, επανήλθε και μάλιστα προηγήθηκε στο σκορ λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ωστόσο οι παίκτες του Καστρίτη δεν πτοήθηκαν και επανέκαμψαν, κλείνοντας το ημίχρονο στο +1 (42-43).

Η 3η περίοδος ήταν ακόμα καλύτερη για τους κιτρινόμαυρους που κυριάρχησαν απόλυτα κι επανέφεραν τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας. Ο Άρης με κινητήριο μοχλό τον Γκάλινατ πήγε στο τάιμ άουτ του 30ου λεπτού όντας μπροστά στο σκορ με 9 πόντους (52-61) και όλα έδειχναν ότι «καθάρισε» τον αγώνα.

Όπως και τελικά έγινε, αφού στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Πολωνοί δεν κατάφεραν να επιστρέψουν ξανά, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με σκορ 63-80.

Πρώτος σκόρερ της ελληνική ομάδας ο Γκάλινατ με 23 πόντους, ενώ ο Καρ συμπλήρωσε ακόμα 18 για τη νίκη των κιτρινόμαυρων.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-22, 42-43, 52-61, 63-80

Θυμηθείτε την εξέλιξη του σκορ

• Σας ευχαριστούμε που παρακολουθήσατε μαζί μας την αναμέτρηση!
  • Τέλος αγώνα: Σλασκ - Άρης 63-80!
  • Η ομάδα του Καστρίτη έχει καθαρίσει τον αγώνα και απλά περιμένει να περάσει το τελευταίο λεπτό, 61-75 το σκορ!
  • 57-71, ο Άρης πλέον έχει προβάδισμα ασφαλείας!
  • 8 λεπτά ακόμα για τη λήξη, 54-63 το σκορ για τον Άρη
  • Τέλος 3ης περιόδου! Σλασκ - Άρης 52-61
  • Ανεβάζει στους 7 τη διαφορά ο Άρης, 48-55
  • Ο Άρης έχει μπει καλά και στο β' ημίχρονο και προηγείται με σκορ 46-51
  • 44-46 το σκορ!
  • Ξεκίνησε η 3η περίοδος!
  • Τέλος ημιχρόνου. Ο Άρης έκανε ρελάνς στο τελευταίο λεπτό και πήγε στα αποδυτήρια όντας μπροστά στο σκορ με 43-42.
  • Η Σλασκ προηγείται με 40-38, 126'' πριν το τέλος του ημιχρόνου
  • Διατηρεί το προβάδισμα η Σλασκ, 37-33 3.13'' πριν το τέλος του ημιχρόνου
  • 31-31 το σκορ, οι δύο ομάδες δίνουν ντέρμπι
  • Πέρασε μπροστά η Σλασκ για πρώτη φορά στον αγώνα, 25-24 στο 11'
  • Mε σερί 6-0 ξεκινούν οι γηπεδούχοι το 2ο δεκάλεπτο, Σλασκ - Άρης 22-22
  • Τέλος 1ης περιόδου, Σλασκ - Άρης 16-22
  • Ο Άρης στο τέλος της περιόδου έχασε τη συγκέντρωσή του με αποτέλεσμα η Σλασκ να μειώσει σε 16-20
  • 14-20 το σκορ, 1,46'' πριν το τέλος της 1ης περιόδου!