Το Περιστέρι έκανε… άπειρα λάθη και αποκλείστηκε από τη Ντιζόν

© FIBA Champions League

Sportal newsroom 22:59 - 18.01.2023 / Ανανεώθηκε: 00:07 - 19.01.2023

Το δυναμικό ξεκίνημα του Περιστερίου διαδέχτηκαν οι απερισκεψίες και η Ντιζόν νίκησε με 89-82 στην έδρα της, στο τρίτο και τελευταίο ματς της σειράς. Οι Γάλλοι πήραν την πρόκριση στη φάση των «16» του Basketball Champions League.

Το Περιστέρι ολοκλήρωσε στη Γαλλία τη φετινή του ευρωπαϊκή πορεία. Έχασε από τη Ντιζόν με 89-82 στο τρίτο ματς της σειράς των play in του Basketball Champions League.

Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες, έχοντας μία νίκη η καθεμία και τα πάντα κρίθηκαν στο Palais des Sports Jean-Michel Geoffroy. Εκεί όπου το Περιστέρι ξεκίνησε πολύ δυναμικά, προηγήθηκε ακόμα και με 11 πόντους διαφορά στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου (18-29 στο 12ο λεπτό), αλλά όταν άρχισε να κάνει λάθη, απέτυχε να τα περιορίσει.

Ο Λεωνίδας Κασελάκης έκανε τεράστια προσπάθεια, αυτός έδωσε το σύνθημα στο ξεκίνημα του ματς, αλλά η Ντιζόν είχε πολλές απαντήσεις. Κατ’ αρχάς είχε τον Γκέιβιν Γουέρ, o oποίος έβαλε 20 πόντους με 10/10 δίποντα και δεν είχε αντίπαλο κοντά στο καλάθι.

H εξέλιξη του αγώνα

Στα τέσσερα πρώτα λεπτά είχε σκοράρει μόνο το Περιστέρι και το σκορ ήταν στο 9-0. Ο Λεωνίδας Κασελάκης μπήκε πολύ αποφασιστικός στο παιχνίδι. Έβαλε 13 πόντους στην πρώτη περίοδο, με 3/3 τρίποντα και τοποθέτησε την ομάδα του μπροστά με 24-16, τη στιγμή της ολοκλήρωσης του πρώτου δεκαλέπτου.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με νευρικότητα και για τις δύο ομάδες. Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλης όμως, κατάφεραν να προηγηθούν με 29-18 στο 12’ και αυτό ήταν το μεγαλύτερο προβάδισμά τους. Από εκεί και ύστερα άρχισαν τα λάθη: Βεβιασμένα, παιδικά, λάθη από πίεση, λάθη όλων των ειδών. Και το χειρότερο για τους «Πρίγκιπες» ήταν πως οι Γάλλοι τα εκμεταλλεύτηκαν όλα.

Τέλος το BCL για το Περιστέρι, η Λιμόζ στον όμιλο της ΑΕΚ
FIBA CHAMPIONS LEAGUE

23:47 - 18.01.2023

Το Περιστέρι απέτυχε να κάνει το «διπλό» στο Ντιζόν (89-82) και εγκατέλειψε την ευρωπαϊκή του παρουσία. Μεγάλη νίκη της Λιμόζ στη Γερμανία επί της Λούντβιγκσμπουργκ και πρόκριση στον όμιλο όπου βρίσκονται ΑΕΚ, Μάλαγα και Γαλατασαράι.

Η Ντιζόν «έτρεξε» ένα σερί δεκατριών αναπάντητων πόντων και προηγήθηκε με 31-29 στο 15’. Δηλαδή το Περιστέρι μέσα σε τρία λεπτά πέρασε από το… συν ένδεκα στο μείον δύο.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε στο 39-38 υπέρ των γηπεδούχων, που εκτός του ότι επέστρεψαν στο παιχνίδι, πήραν και την διαχείρισή του.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους η Ντιζόν δημιούργησε όλες τις συνθήκες για να πάρει την πρόκριση. Οι Μαρκίς ΜακΝτάφι, Γκρεγκόρ Χρόβατ, αλλά κυρίως ο Γκέιβιν Γουέρ, που δεν είχε αντίπαλο κοντά στο καλάθι, έκαναν τη διαφορά. Ο Κασελάκης συνέχισε να αντιστέκεται, ο Φρανσίσκο παρά τα λάθη του, έδινε πόντους στην επίθεση, ο Ντένμον ήταν εκνευριστικά άστοχος και οι Γάλλοι μπήκαν μπροστά ακόμα και με 18 πόντους διαφορά: 61-43 στο 28ο λεπτό.

Η τελευταία προσπάθεια των παικτών του Περιστερίου τους επανέφερε σε επαφή με το σκορ, αλλά ο χρόνος δεν ήταν αρκετός για την μεγάλη ανατροπή. Πέντε λεπτά πριν από το τέλος το Περιστέρι μείωσε στους 6 πόντους, αλλά δεν είχε δυνάμεις να συνεχίσει, ούτε η Ντιζόν του το επέτρεψε.

MVP: Γκέιβιν Γουέρ

Όσες προσπάθειες πήρε πάνω του τις αξιοποίησε. Ο 29χρονος Αμερικανός σέντερ είχε 20 πόντους με 10/10 προσπάθειες. Έπαιξε 29 λεπτά και κανένας από τη φροντ λάιν του Περιστερίου δεν μπήκε εμπόδιο. Δεν χρειαστηκε καν να εκτελέσει βολές. Τελείωσε όλες τις φάσεις ανενόχλητος.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 39-38, 63-51, 89-82.
ΝΤΙΖΟΝ (Μάρκοβιτς): Ντουκοτέ 4, Χρόβατ 14 (0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), ΜακΝτάφι 20 (6/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μόμπλεϊ 9 (1/7 σουτ, 7/8 βολές), Γουέρ 20 (10/10 δίποντα), Αλινγκέ 2, Μπρέμπλι 10 (2/2 τρίποντα), Χόλστον 10 (1/5 τρίποντα, 10 ασίστ), Λουμ.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Ντένμον 8 (2/10 σουτ, 2/2 βολές), Φρανσίσκο 19 (1/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 8/10 βολές, 9 ασίστ, 6 λάθη), Τζούστον 4, Κασελάκης 22 (6/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή), Μωραΐτης 9 (3/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αγραβάνης, Μπίλαν 13 (3/5 δίποντα, 7/10 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Περσίδης, Ραντάνοβ 7 (3/3 δίποντα, 1/1 βολή).