Η Φενέρμπαχτσε επέστρεψε από το -12 και κυριάρχησε με Μότλι-Ουίλμπεκιν της Βιλερμπάν

© Euroleague Basketball

Γιάννης Πάλλας 00:05 - 31.01.2024 / Ανανεώθηκε: 00:28 - 31.01.2024

Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε (83-73) της Βιλερμπάν στη Γαλλία για την 24η αγωνιστική της EuroLeague με πρωταγωνιστές τους Τζόναθαν Μότλι και Σκότι Ουίλμπεκιν

Με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο η Φενέρμπαχτσε επέστρεψε και έφτασε στη νίκη (83-73) επί της Βιλερμπάν στη Γαλλία, για την 24η αγωνιστική της EuroLeague.

Την αλλαγή προσώπου της τουρκικής ομάδας στο δεύτερο 20λεπτο επέφερε το παιχνίδι των Τζόναθαν Μότλι και Σκότι Ουίλμπεκιν.

Η Φενέρμπαχτσε πλέον έχει ρεκόρ 15-9, ενώ η Βιλερμπάν έχει απολογισμό 5-19 στη διοργάνωση.

Από τα πρώτα λεπτά η γαλλική ομάδα φάνηκε να επιβάλλει τον ρυθμό της (18-16 στο 10’) απέναντι στους τούρκους που μπήκαν πιο χαλαρά και πιστεύοντας ότι θα «καθαρίσουν» εύκολα. Και την... πάτησαν. Διότι με τον εντυπωσιακό Μάικ Σκοτ και τον Πάρις Λι να συμβάλλει επιθετικά βρέθηκαν να προηγούνται με 12 πόντους (39-27, στο 17').

Ο Σκοτ σ’ αυτό το διάστημα είχε προλάβει να σημειώσει 21 πόντους. Η δεδομένη ποιότητα της Φενέρμπαχτσε ωστόσο της έδωσε τη δυνατότητα να μαζέψει τη διαφορά στο τέλος του πρώτου μέρους (42-39 στο 20’).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φωνές του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έπιασαν τόπο και η τουρκική ομάδα μ’ ένα επιμέρους 28-14 στο τρίτο 10λεπτο πήρε προβάδισμα 11 πόντων (56-67 στο 30’).

Ο Τζόναθαν Μότλι και ο Σκότι Ουίλμπεκιν αποτέλεσαν τον βασικό λόγο της σπουδαίας ανατροπής της τουρκικής ομάδας, η οποία μπορεί να μην περιόρισε τους Μάικ Σκοτ και Πάρις Λι, όμως είχε καλύτερη άμυνα στο δεύτερο μέρος και πέτυχε τον στόχο της. Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους απλά έκανε συντήρηση δυνάμεων και «κλείδωσε» τη νίκη.

Δείτε το play by play του αγώνα εδώ

Sportal Euroleague Show με Ολυμπιακός - Άλμπα Βερολίνου και όλη τη δράση της Τρίτης

MVP: Ο Τζόναθαν Μότλι

Μια πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Αμερικανός σέντερ της Φενέρμπαχτσε και έδειξε να μην έχει αντίπαλο στο «ζωγραφιστό». Ο Τζόναθαν Μότλι τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους και 3 ριμπάουντ συγκεντρώνοντας 24 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Το εντυπωσιακό επιμέρους 14-28 στο τρίτο 10λεπτο μετέτρεψε το 42-39 (στο 20’) σε 56-67 (στο 30’) και αποτέλεσε το βασικό συστατικό της επικράτησης της Φενέρμπαχτσε. Η άμυνα ήταν εξαιρετική και επιθετικά το δίδυμο Μότλι-Ουίλμπεκιν «σκότωσε» τους Γάλλους που φάνηκαν να αιφνιδιάζονται από την επιθετικότητα στο παιχνίδι των φιλοξενούμενων σε άμυνα και επίθεση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρθία, Νέντοβιτς, Κοβάλσκι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-16, 42-39, 56-67, 73-83.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πουπέ): Σκοτ 26 (8/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7/8 βολές, 7 ριμπάουντ), Τόμας 3 , Λι 18 (4/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 7/8 βολές, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Καχούντι 3 (1), Τζάκσον 5, Φαλ 5 (11 ριμπάουντ), Λάιτι 7 (1), Εντιαγέ 6 (5 ριμπάουντ), Γιάκοβ.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γιασικεβίτσιους): Μότλι 24, Γουίλμπεκιν 17 (5/9 τρίποντα, 5 ασίστ), Σανλί 8 (2), Παπαγιάννης 5, Μαχμούτογλου, Μπιμπέροβιτς 3 (1), Νουά 11 (1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκούντουριτς 7 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντόρσεϊ, Καλάθης 8 (4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σεστίνα.

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ

Στην 25η αγωνιστική η Βιλερμπάν θα αγωνιστεί με τη Ρεάλ στη Μαδρίτη (1/2, 21:45) και η Φενέρμπαχτσε θα αντιμετωπίσει τη Μονακό (2/2, 21:30) στο Πριγκιπάτο.