Η Ζαλγκίρις «αιχμαλώτησε» την Αναντολού Εφές!

© Euroleague Basketball

Γιάννης Πάλλας 22:12 - 31.01.2024 / Ανανεώθηκε: 00:17 - 01.02.2024

Η Ζάλγκιρις σκόρπισε από τα πρώτα λεπτά την Αναντολού Εφές φτάνοντας άνετη (96-70) στη νίκη στη Zalgirio Arena

Η Ζάλγκιρις «τελείωσε» την Αναντολού Εφές (96-70) πριν... αρχίσει το παιχνίδι στη Zalgirio Arena, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Euroleague!

Οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι από τα πρώτα λεπτά κυριάρχησαν πλήρως και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Τούρκους.

Η Ζάλγκιρις πλέον μετράει 9 νίκες και 15 ήττες, ενώ η Αναντολού Εφές έχει το ίδιο ρεκόρ 9-15 στη διοργάνωση.

Σπουδαίο παιχνίδι για τους γηπεδούχους έκανε ο Λαουρίνας Μπιρούτις με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ από 13 πόντους είχαν οι Ουλάνοβας, Μάνεκ και Σμιτς. Από τους Τούρκους διασώθηκαν ο Ουίλ Κλάιμπερν με 19 πόντους και ο Ντάριους Τόμπσον με 17.

Από τα πρώτα λεπτά η Ζάλγκιρις έδειξε τα... δόντια της στον αντίπαλο της και δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης της κυριαρχίας της. Με πιεστική άμυνα και καλή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι πήρε μια σημαντική διαφορά (15-2 στο 4.20’’) που την διεύρυνε συνεχώς (21-4 στο 6’ και 31-12 στο 9’).

Οι Σμιτς και Μάνεκ έδιναν λύσεις για τους Λιθουανούς, ενώ οι Τούρκοι έδειχναν να τα έχουν χαμένα και υπέπιπταν σε συνεχή λάθη και κακές επιλογές στην επίθεση. Με 5/5 τρίποντα στην πρώτη περίοδο η Ζάλγκιρις έκλεισε το πρώτο 10λεπτο στο +20 (34-14 στο 10’).

Παρότι όλοι ανέμεναν την αντίδραση της Αναντολού Εφές στη δεύτερη περίοδο κάτι τέτοιο δεν συνέβη. Το αντίθετο θα λέγαμε. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν με μεγάλη ένταση στην άμυνα και χτυπώντας είτε περιφερειακά με Μάνεκ, Σμιτς και Ντίμσα, είτε κοντά στο καλάθι με τον Μπιρούτις έφτασαν τη διαφορά στο +30 (44-14 στο 13.10’’).

Ο Ερντέμ Τσαν έπιανε το κεφάλι του, καθώς παρότι άλλαξε όλους τους παίκτες του έβλεπε την ομάδα του να μην έχει αρχή μέση και τέλος. Η χαλάρωση που ακολούθησε στη συνέχεια από την Ζάλγκιρις έδωσε τη δυνατότητα με κάποιες μεμονομένες ενέργειες των Τόμπσον και Κλάιμπερν στην Αναντολού Εφές να μειώσει στους 18 πόντους (46-28 στο 15.30’’), αλλά δυο τρίποντα από τους Μάνεκ και Μπουτκεβίτσιους μεγάλωσαν ξανά τη διαφορά (52-28 στο 16.30’’), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Λιθουανούς να έχουν ένα προβάδισμα 21 πόντων (58-37 στο 20’).

Κι όλα αυτά με τον Κίναν Έβανς το «βαρύ πυροβολικό» της ομάδας του Κάουνας να έχει μόλις 5 πόντους στο ημίχρονο. Την έκαναν ωστόσο τη δουλειά οι Ντίμσα, Μπιρούτις και Μάνεκ, ενώ το υψηλό ποσοστό στα τρίποντα (8/13, 61.5%) και οι 17 ασίστ για 4 λάθη έναντι 8 ασίστ για 7 λάθη των Τούρκων ερμηνεύει με τον καλύτερο τρόπο την απόλυτη κυριαρχία της Ζάλγκιρις.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ζάλγκιρις συνέχισε να παίζει δυναμικά (63-37 στο 22’), ενώ η Αναντολού Εφές δεν έφτανε η κακή της απόδοση ήρθε και ο τραυματισμός του Νταν Οτούρου στο γόνατο σε μια διεκδίκηση της μπάλας με πτώση στο παρκέ που τον οδήγησε στα αποδυτήρια.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν μια πολύ σημαντική διαφορά (69-41 στο 25’), ενώ στη συνέχεια τα καλάθια του Ντάριους Τόμπσον και του Ουίλ Κλάιμπερν επέτρεψαν απλώς στους φιλοξενούμενους να μειώσουν τη διαφορά στους 17 πόντους (76-59 στο 30’) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο 10λεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε η Ζάλγκιρις συνέχισε να έχει μεγάλη απόσταση (83-62 στο 33’) από την Αναντολού Εφές. Ο Ντάριους Τόμπσον προσπαθούσε να μειώσει αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να αποτρέψει την εις βάρος των Τούρκων κατάσταση. Η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα (90-67 στο 36.30’’) και οι Λιθουανοί έφτασαν στην 9η νίκη στη διοργάνωση.

Δείτε εδώ το play by play του αγώνα

Sportal Euroleague Show με Παναθηναϊκός - Αρμάνι και όλη τη δράση της Τετάρτης

MVP: Ο Λαουρίνας Μπιρούτις

Κυρίαρχος του παρκέ στη Zalgirio Arena. Ο σέντερ της Ζάλγκιρις νίκησε τους αντιπάλους του σε κάθε «μάχη» και αποτέλεσε σημείο αναφοράς στο παιχνίδι της ομάδας του Αντρέα Τρινκιέρι. Τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 23:36 λεπτά συμμετοχής συγκεντρώνοντας 27 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Το εκρηκτικό πρώτο 10λεπτο (34-14) με την πιεστική άμυνα καθόρισε την εξέλιξη του αγώνα, ο οποίος τελείωσε από την... αρχή. Οι Λιθουανοί δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους Τούρκους που «εγκλωβίστηκαν» στην εξαιρετική άμυνα των γηπεδοούχων, οι οποίοι τους κράτησαν στους 14 πόντους (44-14 στο 13.10’’’) στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Το υπόλοιπό παιχνίδι ήταν «καθαρά» διαδικαστικού χαρακτήρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόλιενσιτς, Ουντιάνσκι, Περούγκα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 34-14, 58-37, 76-59, 96-70.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Τρινκιέρι): Έβανς 8 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λεκαβίτσιους, Χέιζ 4 (9 ριμπάουντ), Γκιεντράιτις 4 (3 κλεψίματα), Σμιτς 13 (3), Μπιρούτις 18 (8 ριμπάουντ), Σάμνερ 3, Ντίμσα 11 (3), Λαβρινοβίτσιους, Μάνεκ 13 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπουτκεβίτσιους 9, Ουλάνοβας 13 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Τσαν): Λάρκιν 8 (0/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Μπομπουά 5 (3 ασίστ), Μπράιαντ 3, Οντσέλ, Γκάζι, Κλάιμπερν 19 (3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τόμπσον 17 (3/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Πλάις 8 (ριμπάουντ), Οσμάνι, Οτούρου 2, Γουίλις 2, Τζόουνς 6 (4 ριμπάουντ).

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ

Για την 25η αγωνιστική της EuroLeague, η Ζάλγκιρις υποδέχεται τον Παναθηναϊκό AKTOR (2/2, 20:00), ενώ η Αναντολού Εφές φιλοξενεί την Αρμάνι Μιλάνο (2/2, 19:30).