Η Ζαλγκίρις έφαγε 100 και ηττήθηκε στο Κάουνας από τη Ρίτας πριν τον Ολυμπιακό

Twitter / Zalgiris Kaunas BC

Sportal newsroom 20:55 - 12.03.2023

Η Ζαλκίρις ηττήθηκε στο Κάουνας από τη Ρίτας με 94-100 λίγες μέρες πριν υποδεχτεί τον Ολυμπιακό για την 29η αγωνιστική της Euroleague.

Εντός έδρας ήττα είχε το μενού για την Ζαλγκίρις, αφού η Ρίτας επικράτησε στο ντέρμπι της Λιθουανίας (94-100), λίγες μέρες πριν υποδεχτεί τον Ολυμπιακό για την 29η αγωνιστική της Euroleague.

Οι γηπεδούχοι είδαν τους Νορμάντας και Φόστερ να κάνουν όργια και να φτάνουν στους 100 πόντους μέσα στο Κάουνας. Ο πρώτος σημείωσε 30 πόντους και ο δεύτερος 28 προκειμένου να σπρώξουν την ομάδα τους στη νίκη.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την πρώτη του περίοδο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Το 21-24 του δεκαλέπτου έδειχνε ότι οι αντίπαλοι θα διεκδικήσουν τη νίκη μέχρι τέλους, όπως και έγινε. Η Ρίτας πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά τριών πόντων (42-45) και παρέμενε οδηγός στο σκορ.

Αυτό δεν άλλαξε ούτε μετά την τρίτη περίοδο, με τη διαφορά ότι η Ζαλγκίρις είχε μειώσει στο 30' στον πόντο (67-68). Το τελικό 94-100 βρήκε τους φιλοξενούμενους να διατηρούνται στην κορυφή, έχοντας δύο νίκες παραπάνω από τη Ζαλγκίρις.

Ο Λεκαβίτσιους ήταν ο πρώτος σκόρερ των ηττημένων με 21 πόντους, ενώ 15 έβαλε ο Σμιτς.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 42-45, 67-68, 94-100