Το Περιστέρι επέστρεψε στις νίκες με... καρδιοχτύπι απέναντι στον Απόλλωνα

Μίρο Μπίλαν / © Intime

Sportal newsroom 17:57 - 04.02.2023 / Ανανεώθηκε: 13:51 - 05.02.2023

Το Περιστέρι δυσκολεύτηκε απέναντι στον Απόλλωνα, όμως στο τέλος πήρε τη νίκη με 75-69, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα μετά από δύο σερί ήττες στην Basket League.

Το Περιστέρι, μετά από ένα σπουδαίο ματς, πήρε τη νίκη απέναντι στην Απόλλων Πατρών με 75-69, ανεβαίνοντας στο 9-6.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ζορίστηκε απέναντι στους Πατρινούς, που δεν άφησαν τους γηπεδούχους να ξεφύγουν και έφτασαν να διεκδικούν ακόμα και τη νίκη στο τέλος. Παρόλα αυτά, το Περιστέρι ήταν ανώτερο στα τελευταία λεπτά, φτάνοντας στη νίκη, με την οποία έβαλε τέλος και στο αρνητικό σερί των δύο ηττών.

Ο Μίρο Μπίλαν με 16 πόντους και 15 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ 14 πρόσθεσε ο Φρανσίσκο, 11 ο Κασελάκης και 10 Μωραΐτης. Ο Χάμερ από πλευράς του έκανε το ντεμπούτοι του με τη νέα του ομάδα, έχοντας 6 πόντους.

Ο Ντέιβις είχε 20 πόντους και ο Γκρίφιν 16 για τον Απόλλωνα.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Ο Απόλλωνας μπήκε τρομερά στη αναμέτρηση, με τους Πατρινούς να βάζουν δύσκολα στο Περιστέρι. Οι γηπεδούχοι έκαναν τρομερή δουλειά στην επίθεση και με τον Ντέιβις να είναι η αιχμή του δόρατος με 16 πόντους, πήραν τα ηνία και έκλεισαν την περίοδο στο 19-25, ενώ λίγο μετά έφτασαν στο 19-27.

Σε εκείνο το σημείο το Περιστέρι ξύπνησε! Οι Πρίγκιπες με ένα σερί 15-0 πήραν τα ηνία και έφτασαν στο 37-27, με το ημίχρονο να κλείνει εν τέλει στο 41-38.

Το Περιστέρι μπήκε δυναμικά και στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι Γηπεδούχοι με όπλο την άμυνά τους ανέβασαν το προβάδισμά τους, φτάνοντας στο +13 λίγο πριν το τέλος του δεκακέπτου (64-51, 29'), όμως εκεί ήταν η σειρά του Απόλλωνα να αντιδράσει.

Ένα σερί 0-8 των Πατρινών τους έβαλε ξανά στο ματς, φτάνοντας ακόμα και στο -4 (66-62, 35'), διαφορά που συντήρησαν μέχρι και το 39' (73-69) μετά από καλάθι του Καράμπελα. Από εκεί και πέρα όμως ο Απόλλωνα έμεινε από δυνάμεις, με το Περιστέρι να παίρνει τη νίκη εν τέλει με 75-69.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 41-38, 64-53, 75-69
Περιστέρι (Σπανούλης): Μπίλαν 16 (6/11 δίποντα, 4/4 βολές, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φρανσίσκο 14 (3/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Φύτρος, Ντένμον 5 (1/5 σουτ, 2/3 βολές), Κασελάκης 11 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μωραΐτης 10 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Ραντάνοβ 7 (1), Πουλιανίτης 2, Περσίδης 4, Χάμερ 6 (3/6 δίποντα), Ζούγρης
Απόλλων Πατρών (Βετούλας): Γκρίφιν 16 (3/5 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 4/4 βολές), Ντέιβις 20 (4/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Φιλιππάκος 9 (2/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Καράμπελας 4 (2/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Βερτζ 9 (4/6 δίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 κλεψίματα), Βησσαρίου, Σιλά 7 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κογιόνης, Μαστρογιαννόπουλος