Ο Προμηθέας την 5η σερί νίκη του, η Καρδίτσα παραμένει στον γκρεμό

Sportal newsroom 19:06 - 04.02.2023 / Ανανεώθηκε: 13:52 - 05.02.2023

Ο Προμηθέας βρέθηκε ακόμα και στο -10 απέναντι στην Καρδίτσα, όμως έκανε ένα... οσκαρικό δεύτερο ημίχρονο και πήρε τη νίκη με 76-66, φτάνοντας τα 5 σερί θετικά αποτελέσματα στην Basket League.

Ο Προμηθέας πετάει... φωτιές στις τελευταίες αγωνιστικές της Basket League, με τους Πατρινούς να υποτάσουν και την Καρδίτσα, φτάνοντας έτσι στις 5 σερί νίκες και στις 9 συνολικά (9-6).

Η Καρδίτσα πάντως στο πρώτο ημίχρονο ήταν για τα καλά μέσα στο ματς, με το σκορ στο 21' να είναι στο +10 για τους φιλοξενούμενους, όμως η συνέχεια ανήκε ξεκάθαρα στον Προμηθέα.

Το επιμέρους από το 21' και μετά ήταν 49-29 για τον Προμηθέα, με τους Πατρινούς να κάνουν έτσι την ανατροπή και να φτάνουν σε μια σπουδαία νίκη, βυθίζοντας παράλληλα ακόμα περισσότερο την Καρδίτσα, που πλέον βρίσκεται στο 2-13.

Ο Κουλμπόκα για ακόμα ένα ματς ξεχώρισε, έχοντας 18 πόντους, ενώ ο Σίμπσον πρόσθεσε 14, ο Χογκ 13 και ο Κάουαν 11. Για την Καρδίτσα οι 17 πόντοι του Γκαλινάτ και οι 12 του Γιάννη Αγραβάνη δεν ήταν αρκετοί.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Ο Προμηθέας μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και στο πρώτο δεκάλεπτο πήρε τον έλεγχο με 20-14, όμως η συνέχεια είχε αντεπίθεση της Καρδίτσας!

Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και έκαναν την ανατροπή, παίρνοντας τον έλεγχο του αγώνα, όπως φάνηκε και από το 27-35 του ημιχρόνου, ενώ λίγο μετά η διαφορά ανέβηκε και στους 10 (27-37, 21'). Η ώρα του Προμηθέα όμως είχε φτάσει.

Οι Πατρινοί σκόραραν 31(!) πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και έφεραν τούμπα το ματς (58-51), φτάνοντας λίγο μετά και στο +10 (66-54, 32'). Στη συνέχεια η Καρδίτσα προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, όμως ο Προμηθέας ήταν ανώτερος, παίρνοντας τη νίκη με 76-66.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 27-35, 58-51, 76-66
Προμηθέας (Χριστόπουλος): Κάουαν 11 (3/4 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μουράτος, Σίμπσον 14 (3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Χογκ 13 (6/8 δίποντα), Κουλμπόκα 18 (3/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Κοντίτ 6 (10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Τσαϊρέλης 2, Γκίκας 6 (1/6 σουτ, 3/4 βολές, 4 ασίστ), Τόμασον 6 (1/9 σουτ, 4 ασίστ)
Καρδίτσα (Παπανικολόπουλος): Έβανς 9 (3/6 δίποντα, 3/6 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αγραβάνης 12 (5/5 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Γκιουσέλης 3 (1), Γουέστ 6 (2), Γκάλινατ 17 (2/5 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 4/6 βολές), Πριτζέτ 8 (4/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Πίτερς 4 (1/6 σουτ), Αθηναίου 4, Γκάμπροβσεκ 3 (1), Σαρικόπουλος