Με σούπερ Ντένμον το Περιστέρι «καθάρισε» τον Άρη στο επεισοδιακό παιχνίδι της Θεσσαλονίκης

Άρης - Περιστέρι

Νίκος Καλαμπάκας 23:52 - 05.03.2023 / Ανανεώθηκε: 00:14 - 06.03.2023

Με εκπληκτική εμφάνιση των Ντένμον και Φρανσίσκο το Περιστέρι πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Άρη (78-83) σε ένα παιχνίδι που διακόπηκε για μια ώρα και ανέβηκε και πάλι στην 3η θέση της κατάταξης, εκεί όπου ισοβαθμεί με την ΑΕΚ και τον Προμηθέα.

Επεισοδιακός ήταν ο αγώνας του Άρη με το Περιστέρι, όπου κατέληξε σε νίκη των φιλοξενούμενων. Λίγο μετά την έναρξη της 4ης περιόδου κι ενώ το Περιστέρι βρισκόταν μπροστά στο σκορ, το ματς οδηγήθηκε σε διακοπή αφού έπειτα από ένα σφύριγμα των διαιτητών, οι φίλοι των «κιτρινόμαυρων» πέταξαν κάποια αντικείμενα στο παρκέ και έφτυσαν την Βάσω Τσαρούχα.

Η ίδια αμέσως έδωσε εντολή να μπουν όλοι στα αποδυτήρια μέχρι να εκκενωθεί το γήπεδο. Τελικά αυτό έγινε έπειτα από περίπου μια ώρα και έτσι οι δύο ομάδες βγήκαν ξανά στο παρκέ, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν τελικά με τη νίκη με σκορ 83-78!

Αλαλούμ στο Αλεξάνδρειο: Διακοπή πάνω από μια ώρα στο Άρης - Περιστέρι και επανέναρξη σε άδειο γήπεδο (vid)
STOIXIMAN BASKET LEAGUE

23:26 - 05.03.2023

Οι διαιτητές του αγώνα Άρης - Περιστέρι αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια αφού είχαν προειδοποιήσει στο πρώτο ημίχρονο ότι θα διέκοπταν τον αγώνα για υβριστικά συνθήματα και στο 4ο δεκάλεπτο έπεσαν αντικείμενα στο παρκέ.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο αντίπαλοι έκανα πολλά λάθη και το παιχνίδι είχε μεγάλη ένταση. Αυτό δεν βοήθησε στο να δούμε καλό θέαμα, όμως ήταν δεδομένο ότι ο αγώνας θα είχε μεγάλες συγκινήσεις. Στο 10' το σκορ ήταν 19-19 και οι δύο αντίπαλοι έδειχναν προετοιμασμένοι για σκληρή μάχη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν πολλά, τουλάχιστον μέχρι το 15'. Τότε οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά έξι πόντων (26-32) και μαζί και τον ρόλο του οδηγού στο σκορ με το ημίχρονο να κλείνει στο +4 για τους παίκτες του Σπανούλη (35-39).

Φρανσίσκο και Χάμερ έδιναν τον ρυθμό για τους «πρίγκιπες» στη γ' περίοδο κι έτσι το Περιστέρι κατάφερε να φτάσει μέχρι το +15 (47-62) στο 30' και όλα έδειχναν ότι ο αγώνας θα έκλεινε με νίκη της ομάδας των δυτικών προαστίων της Αττικής.

Όμως άπαντες υπολόγισαν δίχως τους φίλους του Άρη. Με αφορμή ένα επιθετικό φάουλ που σφυρίχτηκε στην ομάδα τους αυτοί έφτυσαν την κα. Τσαρούχα, η ίδια έδωσε εντολή σε διαιτητές και ομάδες να αποσυρθούν και τελικά είχαμε διακοπή μιας ώρας.

Με την επανέναρξη και αφού είχε εκκενωθεί το γήπεδο, ο Άρης επιχείρησε αντεπίθεση, όμως οι Περιστεριώτες φάνηκαν ψύχραιμοι και με τον Ντένμον να παίρνει την ομάδα πάνω του, έφτασαν στη νίκη χάρη στην ευστοχία τους από την γραμμή των βολών.

MVP: Μάρκους Ντένμον

Μέχρι τη διακοπή Φρανσίσκο και Χάμερ ήταν οι κορυφαίοι του Περιστερίου. Μετά από αυτή, ο Ντένμον έδειξε την ικανότητά του να ηγηθεί και χάρη στην ψυχραιμία του, το Περιστέρι έφτασε στη νίκη...