Μια νίκη μακριά από τους τελικούς ο Παναθηναϊκός με 10 λεπτά άμυνα

Ηλίας Λαλιώτης 21:07 - 23.05.2023 / Ανανεώθηκε: 21:22 - 23.05.2023

Ο Παναθηναϊκός έδωσε για ένα ημίχρονο το δικαίωμα στο Περιστέρι να ονειρεύεται break μέσα στο ΟΑΚΑ, αλλά μπήκε αφηνιασμένος στο τρίτο δεκάλεπτο και «καθάρισε» (89-80) για το 2-1 στην ημιτελική σειρά της Basket League.

Έπαιξε με τη φωτιά για 25 λεπτά ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ (όλο το πρώτο ημίχρονο και τα 5 τελευταία της αναμέτρησης), αλλά κατάφερε να επικρατήσει με 89-80 του Περιστερίου, να κάνει το 2-1 και να θέλει πλέον μια νίκη για την πρόκριση στους τελικούς.

Με τον Βασίλη Σπανούλη να... ξυπνάει τους κοιμισμένους παίκτες του Χρήστου Σερέλη με ένα αδικαιολόγητο σόου διαμαρτυριών, το Περιστέρι έχασε την ευκαιρία για να κάνει μια έκπληξη, που ίσως και να μπορούσε αγωνιστικά με διαφορετική διαχείριση και πλέον είναι με την πλάτη στον τοίχο.

Καθοριστικό ρόλο έπαιξε και η εξαιρετική άμυνα των «πράσινων» στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν το επιμέρους σκορ ήταν 27-10. Και κυρίως το «κλείδωμα» του Σιλβέν Φρανσίσκο ο οποίος είχε 18 πόντους στο πρώτο μέρος και μόλις... 1 στην επανάληψη (μαζί με 9 ασίστ συνολικά).

Ο Μάριους Γκριγκόνις ήταν ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού με 20 πόντους (4/6 τρίποντα) και 7 ριμπάουντ), ο Ματέους Πονίτκα τα έκανε ξανά όλα (16 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), ενώ ο Πάρις Λι (16 πόντοι, 5 ασίστ) ήταν καθοριστικός στο τρίτο δεκάλεπτο. Στην αντίπερα όχθη, πέρα από τον Φρανσίσκο, διψήφιοι ήταν και οι Μάρκους Ντένμον (13π.), Δημήτρης Μωραΐτης (12π.), Ίαν Χάμερ (10π.).

Τρομερή ένταση Σπανούλη και Σερέλη – Μπήκαν στη μέση οι διαιτητές και αποφεύχθησαν τα χειρότερα (vid)
STOIXIMAN BASKET LEAGUE

21:18 - 23.05.2023

Παναθηναϊκός και Περιστέρι κοντράρονται στο ΟΑΚΑ στο τρίτο παιχνίδι της μεταξύς τους σειράς για τα Playoffs της Basket League και οι προπονητές των δύο αντιπάλων, είχαν τη δική τους... αψιμαχία!

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι, κάνοντας κάτι εντελώς... ανορθόδοξο. Πέτυχε 30 πόντους στην πρώτη περίοδο με μόλις 1 ασίστ (από τον Λευτέρη Μποχωρίδη)! Οι «πράσινοι» σε αντίθεση με ότι έγινε στο Περιστέρι, όπου «έχτισαν» δεύτερο κλειστό με την αστοχία τους, έβλεπαν το καλάθι σαν βαρέλι στο ΟΑΚΑ. Με 4/5 τρίποντα, 5/7 δίποντα και 8/8 βολές είχαν μια εντυπωσιακή επιθετική επίδοση, με τον Μάριους Γκριγκόνις να ηγείται με 12 πόντους και 2/2 τρίποντα. Ωστόσο και το Περιστέρι, με τον Φρανσίσκο να ξεκινάει καταπληκτικά (10 πόντους και 3 ασίστ) κατάφερε να κρατηθεί κοντά στο σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου (30-24), εκμεταλλευόμενο τις αδυναμίες των «πράσινων» στην άμυνα.

Με τους παίκτες του Χρήστου Σερέλη να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο, το Περιστέρι μείωσε στον πόντο λίγο μετά το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (34-33), αλλά με τον Γκριγκόνις (17 πόντους στο πρώτο μερος) να συνεχίζει το προσωπικό του σόου ο Παναθηναϊκός βρέθηκε ξανά στο +6 (44-38). Στην αντίπερα όχθη όμως, ο Φρανσίσκο το είχε πάρει κι αυτός από τη μεριά του προσωπικά (18 πόντους στα πρώτα 20 λεπτά) και με συνεχόμενα ντράιβ ισοφάρισε σε 44-44, δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ο Πονίτκα έδωσε μια μικρή ανάσα με 5 σερί πόντους, ο Ντένμον απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 49-49 του πρώτου 20λεπτου.

Με την εικόνα του στο πρώτο μέρος ο Παναθηναϊκός είχε κάνει ντέρμπι το παιχνίδι και έδινε το δικαίωμα στο Περιστέρι να ονειρεύεται για break, αλλά οι «πράσινοι» βγήκαν στο παρκέ αφηνιασμένοι. Ίσως επηρεασμένοι και από τη διαιτητική αντιμετώπιση που είχαν από Πιτσίλκα και Τσαρούχα. Έπαιξαν «σκυλίσια» άμυνα, με τον Αγραβάνη να κάνει τρομερή δουλειά αμυντικά και με τους Λι και Γκριγκόνις να ηγούνται επιθετικά έτρεξαν αρχικά ένα σερί 10-0 και 22-4 συνολικά στη συνέχεια για το +18 (71-53). Το Περιστέρι αντέδρασε με... γκρι βοήθεια (71-58), αλλά ο Γκουντάιτις με συνεχόμενους πόντους μέσα στη ρακέτα άυξησε εκ νέου τη διαφορά στο τέλος της περιόδου (76-59).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Δημήτρη Αγραβάνη να ανεβάζει για πρώτη φορά τη διαφορά στο +20 (79-59) και ουσιαστικά να στέλνει το μήνυμα πως το παιχνίδι είχε τελειώσει. Η αδικαιολόγητη καθίζηση στο τελευταίο 5λεπτο σε συνδυασμό με την σκληρή άμυνα του Περιστερίου έφερε το 83-74, 3:30 πριν από το τέλος με τον Σερέλη να καλεί εσπευσμένα δεύτερο τάιμ άουτ μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα και να ηρεμεί τους παίκτες του, προκειμένου να φτάσουν στην τελική επικράτηση και το 2-1. Με τη σειρά να μεταφέρεται πλέον στο Περιστέρι για το Game 4 (27/5, 19:15).

Δεκάλεπτα: 30-24, 49-49, 76-59, 89-80

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Μποχωρίδης 2, Oυίλιαμς 3 (1), Πονίτκα 16 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γκριγκόνις 20 (4/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Γκουντάιτις 8 (4/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Π. Καλαϊτζάκης 6, Λι 16 (4/7 τρίποντα, 6 ασίστ, 4 λάθη), Παπαγιάννης 6, Αγραβάνης 8 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Μαντζούκας 2.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Μπίλαν 7 (6 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 19 (6/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 9 ασίστ, 4 λάθη), Πουλιανίτης 5 (1), Ντένμον 13 (1 τρίποντο, 3 ασίστ, 4 λάθη), Κασελάκης 8 (2), Κόλεμαν 6, Μωραΐτης 12 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ραντάνοβ, Χάμερ 10.