Τακιανός: «Το Περιστέρι έπαιζε πολλές φορές άμυνα στα όρια του φάουλ»

Φώτης Τακιανός

Χρήστος Τσάλτας 21:35 - 03.06.2023 / Ανανεώθηκε: 21:45 - 03.06.2023

Ο Φώτης Τακιανός τόνισε πως χρειάζονται 40 λεπτά προκειμένου ο ΠΑΟΚ να καταφέρει να φτάσει στη νίκη απέναντι στο Περιστέρι, εστίασε στην περιφερειακή άμυνα της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη και έδωσε το σύνθημα για το Game 2.

Ο Φώτης Τακιανός μίλησε για την ήττα του ΠΑΟΚ από το Περιστέρι, αφήνοντας αιχμές για την άμυνα των γηπεδούχων, ενώ τόνισε πως εάν η ομάδα του θέλει να κερδίσει θα πρέπει να παίζει και τα 40 λεπτά με συγκέντρωση.

Αναλυτικά τα όσα είπε ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Φώτης Τακιανός, στο πλαίσιο της Τύπου του αγώνα Περιστέρι - ΠΑΟΚ

Πήρε το θρίλερ και έκανε το 1-0 το Περιστέρι
STOIXIMAN BASKET LEAGUE

21:10 - 03.06.2023

Ο ΠΑΟΚ ήταν ανταγωνιστικός σε όλο το 40λεπτο, βρήκε λύσεις με Μαργαρίτη και Σάιμπερτ, όμως στα κρίσιμα σημεία Μπίλαν, Κασελάκης και Ντένμον ανέλαβαν δράση, με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να επικρατεί (71-65) και να κάνει το 1-0 στη σειρά των μικρών τελικών της Basket League.

«Ξεκινήσαμε μουδιασμένα στην άμυνα. Μας πήρε λίγο χρόνο να προσαρμοστούμε και αυτό ήταν αποτέλεσμα και της δικής μας ανετοιμότητας, αλλά και της πολύ σκληρής περιφερειακής άμυνας του Περιστερίου, που ήταν στα όρια του φάουλ και το ξεπερνούσε κιόλας.

Με το σκορ στο 63-65 χάσαμε 2 βολές που αν είχαν μπει αυτές θα είχαμε κάνει μια διαφορετική διαχείριση. Στο τελευταίο τρίλεπτο κάναμε λάθη απειρίας που ήταν αποτέλεσμα της υπερπροσπάθειας. Δεν αρκούν 36-37 λεπτά. Πρέπει να παίζεις 40 και ελπίζω να πάρουμε μάθημα από το παιχνίδι αυτό για το επόμενο στη Θεσσαλονίκη».