Ο Παναθηναϊκός λύγισε τον «λαβωμένο» Ολυμπιακό και όλα στα ίσα!

Ηλίας Λαλιώτης 23:14 - 08.06.2023 / Ανανεώθηκε: 23:27 - 08.06.2023

Ο Παναθηναϊκός με μεγάλο τρίποντο του Ματέους Πονίτκα 17,4 δευτερόλεπτα από το τέλος επικράτησε 67-65 του Ολυμπιακού στον δεύτερο τελικό της Basket League, εκμεταλλευόμενος και τα απρόοπτα προβλήματα των «ερυθρόλευκων» με Ουόκαπ και Βεζένκοφ.

Ο Παναθηναϊκός τα κατάφερε μετά από 561 μέρες! Έβαλε τέλος στο σερί νικών του Ολυμπιακού, επικρατώντας για πρώτη φορά μετά τις 22 Νοεμβρίου 2021 και το πιο σημαντικό, έμεινε ζωντανός στη διεκδίκηση του τίτλου.

Το τρίποντο του Ματέους Πονίτκα 17,4 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος έδωσε τη νίκη με 67-65, ισοφάρισε τη σειρά των τελικών σε 1-1 και δίνει νέο ενδιαφέρον στη σειρά. Για να γίνει αυτό, ωστόσο, μέτρησε και η ατυχία του Ολυμπιακού, που εκτός από τον Σλούκα (που έμεινε εκτός λόγω γαστρεντερίτιδας), είδε τον Ουόκαπ να αποβάλλεται με αντιαθλητικό και τεχνική ποινή, αλλά και τον Βεζένκοφ να αποχωρεί τραυματίας.

Πλέον, η σειρά είναι ισόπαλη στο 1-1 και μεταφέρεται στο ΣΕΦ για το τρίτο παιχνίδι των τελικών, την ερχόμενη Κυριακή (11/6, 21:15).

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξεκίνησε τον δεύτερο τελικό με μια αλλαγή σε σχέση με το Game 1, ξεκινώντας στη βασική πεντάδα τον Λαρεντζάκη αντί του Λούντζη. Από την πλευρά του ο Χρήστος Σερέλης επέλεξε τον Πονίτκα αντί του Ουίλιαμς και τον Γκουντάιτις αντί του Παπαγιάννη. Ο Πολωνός ήταν αυτός που ανέλαβε το overplay μαρκάρισμα του Βεζένκοφ, με τον Μαντζούκα να πηγαίνει στον Παπανικολάου.

Κάτι που δούλεψε στην πρώτη περίοδο, με τον Βούλγαρο να μην γίνεται εύκολα κάτοχος της μπάλας ή να παίρνει τραβηγμένες προσπάθειες (είχε 4 πόντους στο πρώτο μέρος). Σε συνδυασμό με την ασυνήθιστη ευστοχία των «πράσινων» έξω από τα 6,75μ. (4/6 στην πρώτη περίοδο), αλλά και το πολύ καλό διάβασμα, με γρήγορη κυκλοφορίας της μπάλας έφεραν ένα σερί 10-0 και διψήφια διαφορά μετά από 4 λεπτά αγώνα (15-4), με τον Μπαρτζώκα να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ.

Μετά από αυτό ο Ολυμπιακός στόχευσε το pick n' roll με τον Ουόκαπ, με τον Αμερικανό να τιμωρεί αρχικά την επιλογή του Παναθηναϊκού να τον παίξει στα δύο βήματα απόσταση με δύο τρίποντα, μειώνοντας σε 17-13. Ένα νέο επιθετικό ξέσπασμα του Τριφυλλιού, όμως, σε συνδυασμό με καλές άμυνες, έφεραν νέο πράσινο σερί (0-8) στο τέλος του δεκαλέπτου για το μέγιστο +12 (25-13).

Οι φωνές του Μπαρτζώκα και η επιμονή στο pick n' roll με τον Ουόκαπ, στο οποίο δεν μπορούσε να βρει λύση ο Παναθηναϊκός, έφεραν πολύ γρήγορα το ματς τούμπα. Μέσα σε 3 λεπτά ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 0-12 και ισοφάρισε 25-25, με τον Αμερικανό γκαρντ να τιμωρεί είτε με ντράιβ, είτε με ασίστ την άμυνα του Τριφυλλιού (είχε 14 πόντους και 2 ασίστ στο πρώτο μέρος). Το πρώτο καλάθι στο δεύτερο δεκάλεπτο για τους γηπεδούχους ήρθε από τον Γκριγκόνις, ωστόσο ήταν φανερό πως η επίθεση δεν δούλευε το ίδιο καλά, τα ελεύθερα σουτ χάνονταν και κάπως έτσι το ημίχρονο έκλεισε στο 33-35.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με εξέλιξη που έμοιαζε ιδανική για τον Παναθηναϊκό. Ο κορυφαίος των Πειραιωτών, Τόμας Ουόκαπ μετά το αντιαθλητικό που είχε κάνει στο πρώτο μέρος, έπεσε στο παρκέ σε επαφή με τον Παπαγιάννη και οι διαιτητές τον τιμώρησαν με τεχνική ποινή για φλόπινγκ. Κάτι που σήμαινε αυτόματα και την αποβολή του Αμερικανού γκαρντ. Ο Ολυμπιακός με σερί 0-5 πήγε για πρώτη φορά στο +7 (33-40), αλλά ο Παναθηναϊκός με σωστό διάβασμα στην επίθεση και μπόλικη ενέργεια στην άμυνα, άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά και με καλάθι του Αγραβάνη προσπέρασε με 46-44.

Σε εκείνο το σημείο (27'), σε μια διεκδίκηση ριμπάουντ ανάμεσα στον Βεζένκοφ και τον Μποχωρίδη, ο Βούλγαρος πάτησε άτσαλα και τραυματίστηκε, αποχωρώντας για τα αποδυτήρια. Όπως και στην προηγούμενη αναποδιά με τον Ουόκαπ, ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί. 0-6 συγκεκριμένα, χάρη στον Φαλ, αλλά με ένα τρίποντο του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη, και κλέψιμο του Μποχωρίδη που έφερε αιφνιδιασμό με τον Λι, το Τριφύλλι προσπέρασε ξανά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (51-50).

Ο Ολυμπιακός, ωστόσο, έκανε εξαιρετική προσπάθεια, με το δεύτερο ουσιαστικά rotation, και με τρία τρίποντα (ένα άμεσο του ΜακΚίσικ και δύο έμμεσα των Πίτερς και Παπανικολάου) προηγήθηκε με 54-59 με 6 λεπτά να απομένουν.  Η ομάδα του Σερέλη με τη βοήθεια του κόσμου, επέστρεψε ξανά και προσπέρασε 62-60 με καλάθι του Παπαγιάννη στα 3 λεπτά από τη λήξη. Ο Μαντζούκας με σημαντικό επιθετικό ριμπάουντ έκανε το 64-60, αλλά ο Κώστας Παπανικολάου με 5 σερί πόντους και ένα μεγάλο τρίποντο έδωσε εκ νέου προβάδισμα, 64-65 με 1 λεπτό να απομένει. Ο Ματέους Πονίτκα, με κακές επιλογές στο προηγούμενα λεπτά, έβαλε μεγάλο τρίποντο με 17,4 δευτερόλεπτα να απομένουν (67-65). Ο Μπαρτζώκας πήρε τάιμ άουτ και στην τελευταία επίθεση ο ΜακΚίσικ αστόχησε σε τρίποντο και ο Παναθηναϊκός έφτασε στη νίκη και την ισοφάριση της σειράς σε 1-1.

Δεκάλεπτα: 25-13, 33-35, 51-50, 67-65

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Λι 12 (3/7 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πονίτκα 12 (2), Γκριγκόνις 8 (3/12 σουτ, 4 ασίστ, 2 λάθη, 2 κλεψίματα), Μαντζούκας 7 (1), Γκουντάιτις 8 (5 ριμπάουντ), Π. Καλαϊτζάκης 6 (2), Παπαγιάννης 6, Μποχωρίδης, Ουίλιαμς 4, Αγραβάνης 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 14 (2), Λαρεντζάκης 3 (1/7 τρίποντα), Φαλ 11 (5/5 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βεζένκοφ 6 (4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 15 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 λάθη), Λούντζης, Μπολομπόι 6 (5 ριμπάουντ), Πίτερς 7 (3 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 3 (1/7 σουτ, 3 λάθη).