Πήρε... σκούπα και «πέταξε» στην τρίτη θέση το Περιστέρι

Χρήστος Τσάλτας 21:06 - 10.06.2023 / Ανανεώθηκε: 21:08 - 10.06.2023

Σε ένα παιχνίδι που το έλεγξε από το πρώτο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο το Περιστέρι έκαμψε την αντίσταση του ΠΑΟΚ (73-51) και με... σκούπα κατέκτησε την τρίτη θέση της κατάταξης για πρώτη φορά έπειτα από 20 ολόκληρα χρόνια.

Στιγμές... 2003 ζει το Περιστέρι. Η ομάδα των δυτικών προαστίων ολοκλήρωσε μια εξαιρετική χρονιά με τον καλύτερο τρόπο, γράφοντας χρυσή σελίδα στο βιβλίο της ιστορίας της ομάδας. Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη είχαν κάνει τη... δουλειά κόντρα στον ΠΑΟΚ, στη σειρά των μικρών τελικών και το απόγευμα του Σαββάτου την ολοκλήρωσαν με τον καλύτερο τρόπο.

Οι Περιστεριώτες ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, είχαν την άμυνα ως σημείο αναφοράς και με τον ΠΑΟΚ να μην καταφέρνει να πλησιάσει σε κανένα σημείο του αγώνα έφτασαν στη νίκη, που ολοκληρώνει τη σεζόν στην τρίτη θέση της τελικής κατάταξης, κάτι που είχε να συμβεί 20 χρόνια πριν και πιο συγκεκριμένα στη σεζόν 2002-03. Την ίδια ώρα ο «δικέφαλος του Βορρά» ολοκλήρωσε την σεζόν στην 4η θέση.

Τρομερή στιγμή: Οι οργανωμένοι οπαδοί του Περιστερίου τίμησαν τον αρχηγό του ΠΑΟΚ, Βαγγέλη Μαργαρίτη, για την προσφορά του στο μπάσκετ! (vid)
STOIXIMAN BASKET LEAGUE

19:37 - 10.06.2023

Ο κόσμος του Περιστερίου δεν ξέχασε τον Βαγγέλη Μαργαρίτη και όσα προσέφερε στην ομάδα στα χρόνια της Α2, βραβεύοντάς τον πριν από το τζάμπολ του Game 3 στο κλειστό «Α.Παπανδρέου».

Ο Σιλβέν Φρανσίσκο με 16 πόντους ήταν οτ πρώτο βιολί της ομάδας του, με τον Μίρο Μπίλαν να ακολουθεί με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ από 9 πόντους είχαν οι Ντένμον και Μωραϊτης. Από τον ΠΑΟΚ, οι 16 πόντοι του Φράνκε και οι 12 του Χαντς δεν ήταν αρκετοί.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Το Περιστέρι βρήκε λύσεις στην επίθεση, με Μπίλαν και Φρανσίσκο και παρά την προσπάθεια του ΠΑΟΚ να πιέσει στην άμυνα κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα (10-6, 5'). Ο Ντένμον ακολούθησε τον Φρανσίσκο, αλλά ο ΠΑΟΚ έμενε σταθερά κοντά στο σκορ με τον Φράνκε (16-14, 7'). Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις, με Μωραϊτη και Χάμερ και ε΄κλεισαν με προβάδισμα το πρώτο δεκάλεπτο για το 24-19.

Ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε τον ρυθμό στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και ισοφάρισε με τον Χαντς να συνδέεται με το καλάθι (24-24, 13'). Το Περιστέρι δεν ξέφυγε από το πλάνο του. Ο Ντένμον πήρε προσπάθειες, ο Κασελάκης ακολούθησε και η διαφορά ανέβηκε (32-27, 17'). Ο Μίρο Μπίλαν φώναξε παρών για την ομάδα του, ο ΠΑΟΚ είχε μπλοκάρει πλήρως επιθετικά και η διαφορά ανέβηκε (37-27, 18'). Ο Κασελάκης έγραψε τον επίλογο, με το Περιστέρι να κλεινει το ημίχρονο στο +13 για το 40-27.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο ΠΑΟΚ έδειξε σημάδια... ζωής, με τον Φράνκε να μαζεύει τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (40-31, 22'). Το Περιστέρι ανέβασε την ένταση στην άμυνα και μαζί και τη διαφορά με τον Μωραϊτη (46-31, 25'). Ο Μωραϊτης ήταν δραστήριος και μοιράζοντας τη μπάλα στους συμπαίκτες του έδωσε λύσεις στο Περιστέρι (50-35, 28'). Ο Χαντς μάζεψε τη διαφορά με προσωπική ενέργεια (50-39, 29'). Οι γηπεδούχοι κράτησαν τον έλεγχο όμως και ολοκληρωσαν την τρίτη περίοδο με προβάδισμα στο σκορ.

Με διάθεση να τελειώσει το παιχνίδι μπήκετο Περιστέρι στην τέταρτη περίοδο, βρίσκοντας λύσεις από Μπίλαν και Φρανσίσκο (58-43, 32'). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν απόλυτα το παιχνίδι και ανέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά με τον Πουλιανίτη (62-43, 34'). Το σκηνικό δεν άλλαξε ως το τέλος του αγώνα, με το Περιστέρι να φτάνει δια περιπάτου στη νίκη και να κατακτά την τρίτη θέση της τελικής κατάταξης.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 40-27, 50-39,, 73-51.