Πήρε πλεονέκτημα με 38άρι Κάουαν ο Προμηθέας!

Κάουαν

©Intime

Γιάννης Πάλλας 21:42 - 22.03.2023 / Ανανεώθηκε: 22:06 - 22.03.2023

Ο Προμηθέας με εντυπωσιακό τον Άντονι Κάουαν Τζούνιορ επικράτησε (84-81) της Παρί και πήρε το πλεονέκτημα για τα νοκ άουτ παιχνίδια της επόμενης φάσης,.

Με τον Άντονι Κάουαν Τζούνιορ να κάνει το παιχνίδι της ζωής του σημειώνοντας 38 πόντους σε 28 λεπτά ο Προμηθέας επικράτησε (84-81) της Παρί, για την 17η αγωνιστική του Eurocup και εξασφάλισε το πλεονέκτημα για τα νοκ άουτ παιχίδια της επόμενης φάσης.

Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν συγκλονιστικός, καθώς στο πρώτο ημίχρονο είχε 21 πόντους σε 14.15 λεπτά συμμετοχής και παρέσυρε όλη την ομάδα με το παιχνίδι του. Όμως, ήταν και εκείνος που έγραψε τον επίλογο του παιχνιδιού με το μεγάλο τρίποντο-νίκης στα 4.3 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Με μια καθαρά προσωπική ενέργεια έβαλε τη «σφραγίδα» του στην επικράτηση της ελληνικής ομάδας.

Η Παρί έπαιξε χωρίς τον Κάιλ Όλμαν, παρέταξε εννέα παίκτες, ενώ εξαιρετικός ήταν Τάιρον Γουάλας (24 πόντους). Μέτρια εμφάνιση πραγματοποίησε ο Τζέρεμι Έβανς με 10 πόντους που πέρσι αγωνίζονταν στον Παναθηναϊκό.

Ο Προμηθέας από τα πρώτα λεπτά με τον καταπληκτικό Άντονι Κάουαν Τζούνιορ είχε τον έλεγχο (25-16 στο 8’). Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν, αλλά ο Τάιρον Γουάλας αποτελούσε τη μοναδική σταθερή απειλή για το καλάθι των Πατρινών, που είχαν μια απόσταση (38-28 στο 15’) από τον αντίπαλο τους και την διατήρησαν ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (46-34 στο 20’).

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε, οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου είχαν το «πάνω χέρι» (55-43 στο 23.30’’), αλλά οι φιλοξενούμενοι ανεβάζοντας την πίεση τους στην άμυνα «ροκάνισαν»» τη διαφορά (58-54 στο 26.30’’ και 66-63 στο 31’).

Ο Άντονι Κάουαν πήρε ξανά την κατάσταση στα χέρια του έπειτα από μερικά λεπτά που χρειάστηκε να μείνει στον πάγκο και ανέβασε τη διαφορά στο +9 (74-65 στο 34’ και 81-71 στο 37.30’’). Εκεί, οι γηπεδούχοι πίστεψαν ότι το παιχνίδι είχε τελειώσει η Παρί έκανε την αντεπίθεση της με τους Γουάλας και Έβανς και ισοφάρισε (81-81) στα 28’’ πριν τη λήξη του παιχνιδιού.

Στην τελευταία επίθεση ο Άντονι Κάουαν Τζούνιορ έπαιξε «ένας εναντίον ενός» και έμεινε στο τρίποντο σουτάρωντας με επιτυχία. Στα 4.3’’ δευτερόλεπτα που απέμεναν μετά το τάιμ άουτ ο Ντένις Γκοτιέρ αστόχησε στο τρίποντο και ο Προμηθέας πανηγύρισε τη νίκη.

Αξίζει να επισημανθεί πως οι νοκ άουτ αναμετρήσεις του EuroCup στη φάση των «16» ξεκινούν στις 12 Απριλίου.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 46-36, 66-59, 84-81.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 38 (5/10 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 10/10 βολές, 5 ασίστ), Ντάνγκουμπιτς 6 (3/8 σουτ, 4 ριμπάουντ), Κοντίτ 4 (5 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 8 (1/3 δίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 λάθη), Μουράτος 6 (1), Γκίκας, Σίμπσον 5 (1), Χογκ 8 (4/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Κουλμπόκα 9 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

ΠΑΡΙ (Γουίβερ): Γουάλας 24 (8/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκέγκιτς 13 (3/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Καμαγκατέ 7 (3/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Ντενί 15 (2/2 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπεγκαρίν, Σιμς 8 (2/4 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Τουπάν 4 (1/9 σουτ), Έβανς 10 (3/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ).