Ο Λάκοβιτς οδήγησε την Γκραν Κανάρια στην Euroleague

Γκραν Κανάρια - Τουρκ Τέλεκομ

Χρήστος Τσάλτας 00:08 - 04.05.2023 / Ανανεώθηκε: 00:13 - 04.05.2023

Η Γκραν Κανάρια του Γιάκα Λάκοβιτς ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του τελικού κόντρα στην Τουρκ Τέλεκομ, άντεξε στην αντεπίθεση της τουρκικής ομάδας στην τέταρτη περίοδο και κατάφερε να φτάσει στη νίκη (71-67), κλείνοντας θέση για την Euroleague της σεζόν 2023-24!

Ο τελικός του Eurocup είχε δύο διαφορετικές εκδοχές. Για ένα ημίχρονο και... κάτι η Γκραν Κανάρια ήταν κυρίαρχος στο παρκέ, έχοντας φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της. Η διαφορά μάλιστα έφτασε ακόμα και πάνω από τους 20 πόντους στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου (46-24, 17'), με την ομάδα του Γιάκα Λάκοβιτς να κυριαρχεί στο παρκέ στο διάστημα αυτό.

Μετά το 22ο λεπτό όμως η Τουρκ Τέλεκομ ανέβασε στροφές. Η ομάδα του Ερντέμ Τσαν αργά και... μεθοδικά κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά και στα μέσα της τέταρτης περιόδου κατάφερε να μειώσε σε απόσταση... αναπνοής (64-62, 35'), διεκδικώντας τον τίτλο επί ίσοις όροις.

Οι γηπεδούχοι κρατούσαν τον έλεγχο και σε κρίσιμο σημείο ο Σούρνα έδωσε... ανάσα στην ομάδα του με τρίποντο (67-62, 37'). Οι παίκτες του Τσαν προσάθησαν να μείνουν μέσα στο παιχνίδι με τον Τζέριαν Γκραντ να αναλαμβάνει δράση στα τελευταία λεπτά. Οι παίκτες του Λάκοβιτς όμως είχαν τον έλεγχο ως το φινάλε του αγώνα και στο τέλος πήραν τη νίκη, με την ομάδα από τα Κανάρια Νησιά να επιστρέφει στην κορυφαία διοργάνωση της Ευρώπης έπειτα από τη σεζόν 2018-18.

Ο Τζον Σούρνα ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την Γκραν Κανάρια, μετρώντας 18 πόντους και 7/10 σουτ, με τον Έι Τζέι Σλότερ να προσθέτει 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ 13 πόντους και 3 ασίστ μέτρησε ο Αντριού Αλμπισί.

Από την Τουρκ Τέλεκομ, που... άργησε να μπει στο κλίμα του τελικού, όμως είχε την ευκαιρία να φέρει «τούμπα» το ματς στην τέταρτη περίοδο, ο Αξέλ Μπουτέιγ μέτρησε 17 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του, με τον Τζέριαν Γκραντ να μετράει 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 7 λάθη, ενω 11 πόντους και 10 ριμπάουντ μέτρησε ο Ταϊρίκ Τζόουνς.

Τα δεκάλεπτα: 29-23, 50-33, 61-55, 71-67.