Επιτέλους νίκη για την Αρμάνι Μιλάνο, «έσπασε» το σερί του Ιβάνοβιτς

Twitter / Armani Milano

Sportal newsroom 21:58 - 15.12.2022 / Ανανεώθηκε: 23:50 - 15.12.2022

Η Αρμάνι Μιλάνο πέρασε σαν «σίφουνας» από την έδρα του Ερυθρού Αστέρα τον οποίο νίκησε στο Βελιγράδι με σκορ 71-67.

Εννιά συνεχόμενες ήττες για μια ομάδα με το ρόστερ της Αρμάνι, ήταν πολλές! Οι Ιταλοί γεύθηκαν επιτέλους και τη χαρά της νίκης και το έκαναν κόντρα σε μια από τις πιο φορμαρισμένες ομάδας της Euroleague, αφού ο Ερυθρός Αστέρας υπό τις οδηγίες του Ιβάνοβιτς ήταν αήττητος για επτά σερί παιχνίδια σε ABA και Euroleague

Η Αρμάνι έψαχνε εδώ και καιρό ένα ξέσπασμα προκειμένου να ξεκολλήσει από την τελευταία θέση της κατάταξης στην Euroleague και μέσα στο Βελιγράδι οι Μιλανέζοι έδειξαν ότι δεν έχουν ξεχάσει το μπάσκετ...

Οι παίκτες του Μεσίνα ξεκίνησαν εντυπωσιακά το ματς και έχοντας τους Ντέβον Χολ και Μπίλι Μπάρον «καυτούς» προηγήθηκαν με δέκα στο α' δεκάλεπτο (26-16).

Η σκληρή άμυνα των φιλοξενούμενων σε συνδυασμό με τον επιθετικό οίστρο των Μπάρον και Ντέιβις έκαναν τη δουλειά πιο εύκολη για την Αρμάνι. Την ώρα που Βιλντόζα και Πετρούσεφ προσπαθούσαν μόνοι τους για την ομάδα του Βελιγραδίου, οι Ιταλοί είχαν τον απόλυτο έλεγχο και τελικά έκλεισαν το ημίχρονο στο +14 (29-43).

Ο Ερυθρός Αστέρας προσπάθησε να επιστρέψει στον αγώνα στο γ' δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους, όμως οι Μιλανέζοι δεν έδειξαν διάθεση να κατεβάσουν ταχύτητα και το 30' τους βρήκε στο +8 (49-57).

Ανάλογο ήταν το σκηνικό και στο μεγαλύτερο μέρος του 4ου δεκάλεπτου της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους επτά πόντους (59-66). Ωστόσο, στα τελευταία δύο λεπτά οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και οι Πτερούσεφ και Νέντοβιτς προσπάθησαν να ρίξουν ξανά στο καναβάτσο τους παίκτες του Μεσίνα, όμως ο Μπάρον με ένα τρίποντο στα 57'' έδωσε ξανά αέρα 5 πόντων στους φιλοξενούμενους. Ο Νέντοβιτς που μέχρι τότε είχε 0/6 τρίποντα (το ίδιο ποσοστό είχε και πριν μια εβδομάδα όταν «εκτέλεσε την Παρτιζάν), έριξε μια «βόμβα» για το 67-69, όμως στη συνέχεια ο Μίτρου Λονγκ με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό 67-73.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 29-43, 49-57, 67-71

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ιβάνοβιτς): Χόλαντ 2, Βιλντόσα 16, Λαζάρεβιτς , Μίτροβιτς 2, Λάζιτς 5 (1) , Ντόμπριτς 5 (1) , Ραντούλιτσα, Νέντοβιτς 12 (1/9 τρίποντα, 3 ασίστ), Μάρκοβιτς , Κούζμιτς, Πετρούσεβ 20 (1/3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ) , Μπέντιλ 5

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέιβις 15 (1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λουγουαγού-Καμπαρό 5 (1) , Μήτρου-Λονγκ 5 (1/6 τρίποντα), Μέλι 5 (1/8 τρίποντα), Μπαρόν 19 , Χολ 11 (2) , Χάινς 6 (5 ριμπάουντ) , Φόγκτμαν