Ο Μίροτιτς με buzzer beater ισοφάρισε, η Μπαρτσελόνα νίκησε στην παράταση τον Ερυθρό Αστέρα (vid)

Twitter / Barcelona bc

Sportal newsroom 22:28 - 30.12.2022 / Ανανεώθηκε: 00:07 - 31.12.2022

Ο Φιλίπ Πετρούσεφ έκανε τα πάντα στην αναμέτρηση του Ερυθρού Αστέρα με την Μπαρτσελόνα, όμως του έκλεψε την δόξα ο Μίροτιτς που με τρίποντο στην εκπνοή έστειλε το ματς στην παράταση κι εκεί οι Καταλανοί επικράτησαν με 99-94.

Τρομερή παράσταση έδωσαν Ερυθρός Αστέρας και Μπαρτσελόνα στη Χάλα Πιονίρ, με τους Καταλανούς να φεύγουν νικητές στην παράταση με σκορ 99-94. Ο Μίροτιτς πέτυχε απίστευτο buzzer beater για να ισοφαρίσει το σκορ, ενώ ο Πετρούσεφ στον αγώνα της ζωής του έβαλε 24 πόντους οι οποίοι δεν ήταν αρκετοί για να δώσουν τη νίκη στους Σέρβους.

Για τους  «ερυθρόλευκους» ο Λούκα Βιλντόζα χτύπησε στα μέσα της πρώτης περιόδου και αποχώρησε από το ματς.

Η εξέλιξη του αγώνα

Έχοντας χάσει την προηγούμενη εβδομάδα στο Βελιγράδι από την Παρτιζάν, η Μπαρτσελόνα μπήκε πιο αποφασισμένη από τους Σέρβους στο παρκέ. Οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είχαν δώσει έμφαση στην άμυνά τους και κατάφεραν να εξουδετερώσουν τα επιθετικά όπλα των Σέρβων, την ώρα που ο Σατοράνσκι έβαζε στο πρώτο δεκάλεπτο 12 πόντους και ο Κάλινιτς 7. Κάπως έτσι οι «μπλαουγκράνα» βρέθηκαν να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο στο + 11 (17-28).

Οι Καταλανοί μπήκαν το ίδιο δυνατά και στη β΄περίοδο και κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά στους 13 πόντους (21-34), όμως οι Σέρβοι έτρεξαν ένα εντυπωσιακό σερί 15-0 με καλάθια των Νέντοβιτς Χόλαντ και Πετρούσεφ και προηγήθηκαν με 36-34. Το εντυπωσιακότερο δε, ήταν το γεγονός ότι στο χρονικό σημείο που ο Ερυθρός Αστέρας έκανε την αντεπίθεσή του, είχε βγει εκτός παιχνιδιού ο Βιλντόζα αφού τραυματίστηκε. Τελικά η Μπαρτσελόνα συνήλθε και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 3 πόντους (40-43).

Oι γηπεδούχοι όμως δεν είχαν πει ακόμα την τελευταία τους λέξη. Ο εκπληκτικός Πετρούσεφ έκανε ότι ήθελε στην τρίτη περίοδο, έφτασε τους 24 πόντους και οδηγούσε στο σκορ την ομάδα του η οποία πήρε τον αέρα της Μπάρτσα και μετέτρεψε τον αγώνα σε παράσταση για ένα ρόλο. Κάπως έτσι η γ' περίοδος έκλεισε με τους Σέρβους στο +8 (65-57).

Βλέποντας ότι ο Ερυθρός Αστέρας άνοιγε επικίνδυνα τη διαφορά, η Μπαρτσελόνα έδωσε έμφαση στην άμυνά της καιμέσω αυτής ξεκίνησε την αντεπίθεσή της. Οι Καταλανοί έτρεξαν επί μέρους σκορ 7-11 και μείωσαν στους 4, την ώρα που οι γηπεδούχοι έμοιαζαν μπλοκαρισμένοι.  Όμως οι παίκτες του Ιβάνοβιτς δεν επέτρεψαν στην Μπαρτσελόνα να συνεχίσει να ροκανίζει τη διαφορά, την ανέβασαν ξανά στους έξι πόντους (77-71) και έδειχναν έτοιμοι να πάρουν τη νίκη. Όμως η Μπάρτσα επέστρεψε, ισοφάρισε σε 79-79 με τρίποντο του Σανλί και έκανε τον αγώνα θρίλερ για γερά νεύρα. Ο Νέντοβιτς με 2/2 βολές έδωσε προβάδισμα στον Αστέρα (81-79). Απέμεναν 35'' για τη λήξη και οι φιλοξενούμενοι είχαν την μπάλα. Ο Χίγκινς αστόχησε σε τρίποντο, ο Μάρκοβιτς έβαλε μια βολή και πήγε τη διαφορά στους 3 και ο Αμπρίνες ευστόχησε σε δύο βολές για το  82-81. Ο Νέντοβιτς από την γραμμή της φιλανθρωπίας ευστόχησε δύο φορές, όμως ο Μίροτιτς με ένα τρομερό buzzer beater έστειλε τον αγώνα στην παράταση.

Εκεί οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν πιο ψύχραιμοι και αφού είχαν πάρει την ψυχολογία με το μέρος τους, έφτασαν τελικά στη νίκη με σκορ 99-94.

MVP: Νίκολα Μίροτιτς

Θέλει πολλά κιλά... θράσος για να σηκώνεσαι μπροστά σε αντίπαλό σου με το ρολόι να μηδενίζει και να μην υπολογίζεις τίποτα. Ο Νίκολα Μίροτιτς σημείωσε ένα απίστευτο buzzer beater το οποίο ήταν το εφαλτήριο της νίκης των Καταλανών, αφού στην παράταση επικράτησαν κατά κράτος των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 17-28, 40-43, 65-57, 84-84 κ.δ., 94-99 παρ.
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ιβάνοβιτς): Χόλαντ 7 (1), Βιλντόσα , Λαζάρεβιτς , Μίτροβιτς (1/1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λάζιτς , Ντόμπριτς 14 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Νέντοβιτς 24 (0/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Μάρκοβιτς 3, Κούζμιτς, Πετρούσεβ 24 (10/14 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 9 ριμπάουντ) , Μπέντιλ 4 (5 ριμπάουντ)
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα 3, Σανλί 10 (2), Βέσελι 10 (5 ριμπάουντ), Κάλινιτς 7 (1), Σατοράνσκι 19 (5/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Λαπροβίτολα 7 (1), Αμπρίνες 14 (4/7 τρίποντα), Χίγκινς 15 (2/3 τρίποντα), Γιοκουμπάιτις 2 , Μίροτιτς 12 (2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ)