Η Άλμπα μετά από 12 σερί ήττες νίκησε στο Λυών τη Βιλερμπάν

Βιλερμπάν - Άλμπα / © euroleague.net

Sportal newsroom 22:50 - 30.12.2022 / Ανανεώθηκε: 23:24 - 30.12.2022

Μετά από δύο μήνες και έντεκα μέρες η Άλμπα Βερολίνου νίκησε με 91-79 στην Euroleague και μάλιστα στη Γαλλία επί της Βιλερμπάν

Είχαν ξεχάσει το συναίσθημα που δημιουργεί η νίκη. Οι παίκτες της Άλμπα την τελευταία φορά που τα κατάφεραν ήταν απέναντι στον Παναθηναϊκό στις 19 Οκτωβρίου. Μετά από εκείνο το ματς μετρούσαν μόνο ήττες.

Έφθασαν τις δώδεκα διαδοχικές, έχασαν όπου κι αν πήγαν, όποιον κι αν φιλοξένησαν, ώσπου το ταξίδι τους στη Λυών τους επανέφερε στις επιτυχίες. Νίκησαν 91-79 τη Βιλερμπάν στη Γαλλία και παραμένουν στον πάτο της βαθμολογίας έπειτα από 16 αγώνες στη Euroleague, παρόλα αυτά έχουν δικαίωμα να χαρούν λίγο πριν την αλλαγή του χρόνου.

Για τους Βερολινέζους ο Τζέιλιν Σμιθ ήταν πρώτος σκόρερ και ο MVP με 21 πόντους (4/8 τρίποντα), o Τίμαν ήταν πολύ ουσιαστικός με 14 πόντους και με 7 ριμπάουντ, ενώ ο Λουκ Σίκμα είχε μόλις 2 πόντους, αλλά πρόσθεσε 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Από την πλευρά των ηττημένων ο Τσαρλς Καουντί ήταν πρώτος σκόρερ με 14 πόντους.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η Βιλερμπάν με πρωταγωνιστή τον Ρετίν Ομπασοχάν κατάφερε να προηγηθεί με 15-11 στο 5’ και λίγο αργότερα με διψήφια διαφορά: 27-15. Η Άλμπα έβγαλε στο παρκέ όλες τις προβληματικές συμπεριφορές που έχει εδώ και καιρό και οι Γάλλοι το εκμεταλλεύτηκαν. Μάλιστα διατήρησαν από το +12 μέχρι και το 46-34, σκορ που διαμορφώθηκε στο 16’30’’. '

Η συνέχεια ήταν ανατρεπτική και η αντίδραση των Βερολινέζων σχεδόν… σοκαριστική. Μέχρι σε τρία λεπτά έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 13-3 και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τους γηπεδούχους μπροστά με ένα καλάθι. Και συγκεκριμένα με 49-47.

'Ο Τζαλίν Σμιθ, που ήταν καταπληκτικός στη δεύτερη περίοδο για την Άλμπα, δεν σταμάτησε. Συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και το προβάδισμα ήρθε στο 26ο λεπτό (61-59), αλλά αυτό δεν άλλαξε τις ισορροπίες. Αυτό που επηρέασε άμεσα την εξέληξη του αγώνα ήταν το δεύτερο επιμέρους σκορ (14-4) που έφτιαξαν υπέρ του οι φιλοξενούμενοι για να μπουν στα τελευταία 10 λεπτά προηγούμενοι με 8 πόντους διαφορά (73-65).

Η Βιλερμπάν είχε χάσει το ρυθμό της και η Άλμπα είχε τονίσει την ψυχολογία της. Ο Τίμαν συνέχισε να βοηθά τον Σμιθ, ο Λουκ Σίκμα να οργανώνει και οι Γερμανοί έφθασαν στη νίκη με το εντυπωσιακό 91-79.

MVP: Τζαλίν Σμιθ

Ο Αμερικανός ήταν αυτός που έβαλε ιδέες στην Άλμπα. Που την ξύπνησε και τελικά την οδήγησε στη νίκη. Είχε 21 πόντους με 4/8 τρίποντα, πρόσθεσε στη στατιστική του 6 ριμπάουντ και γενικά ήταν ο πρωταγωνιστής της... σπάνιας νίκης της ομάδας του στην Euroleague. Πλέον έχουν ρεκόρ 4-12 και συνεχίζουν να βρίσκονται στο τέλος της βαθμολογικής λίστας.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 49-47, 65-73, 79-91
ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Μάθιους 9 (1/6 τρίποντα), Νουά 6, Καουντί 14 (3/7 τρίποντα), Ντιότ, Τάιους 13 (9 ριμπάουντ) , Ντε Κολό 10, Φαλ 5 (5 ριμπάουντ), Λάιτι 4,Ομπάσοχαν 12 (2/4 τρίποντα,, 4 ριμπάουντ), Τζάκσον-Κάρτραϊτ 6
ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Λο 12 (1/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Πρόσιντα, Σμιθ 21 (3/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντέλοου, Βέτζελ 8 (4 ριμπάουντ), Ολίντι 10 (1/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Κουμάντζι 2, Τίμαν 14 (7 ριμπάουντ), Σίκμα 2 (7 ριμπάουντ, 7 αίστ), Λάμερς 12 (9 ριμπάουντ), Μπλατ 3 (0/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Ζούσμαν 7 (1/3 τρίποντα).