Η Βαλένθια πήρε το θρίλερ στην έδρα της Άλμπα

Twitter / Printscreen

Sportal newsroom 23:02 - 26.01.2023 / Ανανεώθηκε: 23:30 - 26.01.2023

Η Άλμπα Βερολίνου πάλεψε μέχρι το τέλος του αγώνα με τη Βαλένθια, όμως δεν κατάφερε να πάρει πάρει τη νίκη και έπεσε στο 7-14 της κατάταξης, αφού οι Ισπανοί επιβλήθηκαν με σκορ 88-94.

Ένα πραγματικό ντέρμπι είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι φίλοι της Άλμπα και της Βαλένθια στην αναμέτρηση των δύο ομάδων στο Βερολίνο. Τελικά οι Ισπανοί έφυγαν νικητές με σκορ 94-88 και «βύθισαν» ακόμα περισσότερο τους Γερμανούς στην κατάταξη της Euroleague.

Η Ρεάλ… θάμπωσε τη Μπαρτσελόνα στη Μαδρίτη (vid)
EUROLEAGUE

22:27 - 26.01.2023

O Γκάμπριελ Ντεκ την κράτησε όρθια, ο Σέρχιο Γιούλ προσέθεσε μαγεία και ο Τζάναν Μούσα έδωσε τη νίκη στην παράταση. Η Ρεάλ νίκησε με 91-86 στη Μαδρίτη τη Μπαρτσελόνα σε ένα… κλασικό ντέρμπι, με ό,τι περιλαμβάνει ο όρος αυτός.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με τις δύο ομάδες να έχουν συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και να μην μπορούν να πάρουν διαφορά ασφαλείας. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Χάρπερ που σημείωσε 20 πόντους, ενώ ο Τζόουνς πρόσθεσε 16. Η Βαλένθια διατηρήθηκε σε τροχιά final 8 αφού είναι μια νίκη πίσω από την 8η θέση.

Οι δύο αντίπαλοι ήταν καλά διαβασμένοι και αμφότεροι ήθελαν τη νίκη. Το παιχνίδι ήταν πολύ ισορροπημένο, γεγονός που φαίνεται και από τις διαφορές που κατάφεραν να πάρουν ο ένας από τον άλλον: Η Άλμπα έφτασε στο +3 στο 3ο λεπτό (10-7), ενώ η Βαλένθια στο +7 στο 16΄ (35-42). Η πρώτη περίοδος βρήκε την Άλμπα μπροστά στο σκορ με 25-24, ενώ στο ημίχρονο το ταμπλό έγραφε 47-50.

Η τρίτη περίοδος βρήκε την Άλμπα πιο δραστήρια αφού σε αυτό το διάστημα έτρεξε και το μεγαλύτερο της σερί στον αγώνα (+8), όμως και οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν τρόπους να απαντήσουν στον ενθουσιασμό των Γερμανών και να τους βάλουν φρένα. Το 68-67 του 30' μαρτυρούσε ντέρμπι, όπως και έγινε. Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην τέταρτη περίοδο, όμως εκεί στο τέλος η Βαλένθια είχε την ευκαιρία να πάρει 11 συνεχόμενους πόντους πόβολές και να «καθαρίσει» τον αγώνα.

MVP: Κρις Τζόουνς

Ο Χάρπερ ήταν ο παίκτης που σημείωσε 20 πόντους, όμως οι 16  του τζόουνς ήταν σε πιο κρίσιμα χρονικά σημεία, ενώ μοίρασε και 6 ασίστ. Σε τόσο κλειστά ματς, αυτά κάνουν τη διαφορά...

Δεκάλεπτα: 25-24, 47-50, 68-67, 88-94

Αλμπα Βερολίνου (Γκονθάλεθ): Λο 25, Πρόσιντα 1 (4 ριμπάουντ) , Σμιθ 5  , Τίμαν 17, Σίκμα 7 (5 λάθη) , Λάμερς 3 , Μπλατ 11, Ζούσμαν 11

Βαλένθια (Μουμπρού): Χάρπερ 20 (7/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/6 βολές, 4 ασίστ), Κλαβέρ, Πουέρτο 9, Πρέπελιτς 3 , Πραντίγια 8  , Γουέμπ 8 (1) , Λόπεθ - Αροστέγκι 9  , Τζόουνς 16 (3/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/7 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος), Ράντεμπο 7 (1) , Αλεξάντερ 14 (4 ριμπάουντ)