Υπέταξε την Αρμάνι η Μονακό, συνεχίζονται οι «εκπτώσεις» στο Μιλάνο

Twitter / Olimpia Milano

23:51 - 26.01.2023 / Ανανεώθηκε: 00:23 - 27.01.2023

Η Μονακό πήρε την 13η νίκη της στην Euroleague αφού δεν είχε πρόβλημα απέναντι στην απογοητευτική φέτος Αρμάνι Μιλάνο επικρατώντας με 101-88.

Ο Μάικ Τζέιμς έκανε ένα ακόμα double double και οδήγησε τη Μονακό σε νίκη επί της Αρμάνι με σκορ 101-88.

Η Αρμάνι συνέχισε τις χαμηλές πτήσεις στη φετινή Euroleague που όπως φαίνεται συμμετέχει πλέον απλά για το ταξίδι και όχι για τον προορισμό, την ώρα που η Μονακό ήξερε πως να πάρει αυτό που χρειαζόταν.

Παναθηναϊκός από τα… παλιά στο δεύτερο ημίχρονο, κατατρόπωσε την Ζαλγκίρις
EUROLEAGUE

23:53 - 26.01.2023

Στο ημίχρονο έχανε με 15 πόντους (42-27), αλλά ο Πάρις Λι έδωσε το σύνθημα, έβαλε τρίποντα από παντού και «ανέστησε» τον Παναθηναϊκό, που με ψυχή και χάρη διέλυσε την Ζαλγκίρις στο ΟΑΚΑ με το εντυπωσιακό 89-65.

Ο Τζέιμς σημείωσε 18 πόντους και έδωσε 10 ασίστ οδηγώντας τους Μονεγάσκους στη 13η τους φετινή νίκη.

Η Μονακό είχε από την πρώτη περίοδο τα ηνία του αγώνα και δεν άφησε την Αρμάνι να ξεθαρέψει. Οι γηπεδούχοι πήγα στο δεκάλεπτο προηγούμενοι με επτά πόντους (29-22) και είχαν βάλει τις βάσεις της επικράτησης, αφού έπαιζαν σε υψηλό ρυθμό.

Ίδιο το σκηνικό και στη β' περίοδο, με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να έχει τα ηνία και να οδηγεί τον αγώνα. Η περιφέρεια με τους Τζέιμς, Οκόμπο και Λόιντ έδινε λύσεις, ενώ ο Χολ είχε καλή παρουσία κάτω από το καλάθι. Το 57-50 του ημιχρόνου έγινε ξεκούραστα, χωρίς να ανοίξουν οι γηπεδούχοι το γκάζι.

Αυτό δεν το έκανε ούτε στην τρίτη περίοδο, όταν η Αρμάνι κατάφερε κάπως να ισορροπήσει το παιχνίδι με τον Χάινς να συμμαζεύει την κατάσταση. Η Μονακό ωστόσο ανέβασε ρυθμό, κατάφερε να πάρει και πάλι εκείνη το μομέντουμ και τελικά έκλεισε τη γ΄περίοδο στο +6 (80-74), ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο έστησε πάρτι, εκτοξεύοντας τη διαφορά μέχρι τους 16 πόντους πριν το τελικό 101-88.

MVP: Μάικ Τζέιμς

Ήταν ο κορυφαίος του παρκέ αν και συνολικά η περιφέρεια της Μονακό ήταν εξαιρετική. Με τον Οκόμπο οδήγησαν την κούρσα των σκόρερ, όμως αυτός είναι ο ηγέτης της ομάδας και σήμερα έδινε αυτοπεποίθηση σε όλους.

Δεκάλεπτα: 29-22, 57-50, 80-74, 101-88

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 15 , Οκομπό 19  , Μονέκε 3, Λόιντ 11 , Μοτιεγιούνας 7 , Ουαταρά 2 , Χολ 11 , Τζέιμς 18 (4/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 λάθη)

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Ντέιβις 9 , Τόμας 12 (1) , Λουγουαγού-Καμπαρό 19  , Μήτρου-Λονγκ 14 , Τονούτ , Μέλι 9, Μπάρον 3 (1/4 τρίποντα) , Ρίτσι , Χολ 12 (2) , Χάινς 10