Παναθηναϊκός από τα… παλιά στο δεύτερο ημίχρονο, κατατρόπωσε την Ζαλγκίρις

Πάρις Λι / © Intime

Γιώργος Γαβριλάκης 23:53 - 26.01.2023 / Ανανεώθηκε: 00:41 - 27.01.2023

Στο ημίχρονο έχανε με 15 πόντους (42-27), αλλά ο Πάρις Λι έδωσε το σύνθημα, έβαλε τρίποντα από παντού και «ανέστησε» τον Παναθηναϊκό, που με ψυχή και χάρη διέλυσε την Ζαλγκίρις στο ΟΑΚΑ με το εντυπωσιακό 89-65.

Ο Παναθηναϊκός έκανε «μεταμόσχευση» εγκεφάλου στο ημίχρονο. Δεν εξηγείται αλλιώς η αλλαγή. Στα πρώτα είκοσι λεπτά της αναμέτρησης απέναντι στη Ζαλγκίρις Κάουνας κουβαλούσε όλα τα φετινά του προβλήματα και βρισκόταν πίσω στο σκορ με 42-27. Υποφέροντας, χωλαίνοντας και αγκομαχώντας.

Πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα και επέστρεψε μεταμορφωμένος. Πλέον δεν ήταν βάτραχος, αλλά πρίγκιπας. Ο Πάρις Λι ήταν καταπληκτικός τελείωσε το ματς με 24 πόντους (ρεκόρ καριέρας στην Euroleague) ευστοχώντας σε 5/6 τρίποντα και αυτός ήταν που οδήγησε στη νίκη στο ΟΑΚΑ με 89-65.

Αυτή ήταν μόλις η 8η νίκη του Παναθηναϊκού και... ήρθε στην 21η αγωνιστική της Euroleague. O απολογισμός δεν είναι ικανοποιητικός, αλλά η εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο δείχνει ένα χαρακτήρα με ύφος, δυναμισμό και ταλέντο, που όλα μαζί πρώτη φορά τα εμφανίζει φέτος το σύνολο του Ντέγιαν Ράντονιτς.

Είναι χαρακτηριστικό επίσης, ότι οι «Πράσινοι» έβαλαν 27 πόντους σε ολόκληρο το πρώτο εικοσάλεπτο και απάντησαν με 37 πόντους μόνο στην τρίτη περίοδο. Συνολικά στο δεύτερο μέρος έβαλαν 63 πόντους. Εντυπωσιακό! Το πιο εντυπωσιακό όμως, ήταν ότι δέχτηκαν στο ίδιο διάστημα μόλις 23 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα

To ξεκίνημα του αγώνα, όπως καταλαβαίνεται και από την εισαγωγή, ήταν αποκαρδιωτικό για τον Παναθηναϊκό. Οι φιλοξενούμενοι μέσα σε τέσσερα λεπτά πήραν διψήφια διαφορά (14-4) και ο κρύος ιδρώτας άρχισε να τρέχει στο μέτωπο του Ντέγιαν Ράντονιτς.

Στο τέλος της πρώτης περιόδου η κατάσταση είχε… μαζευτεί, το σκορ ήταν στο 24-19 (πάντα υπέρ των Λιθουανών) αλλά φως στο τούνελ δεν υπήρχε. Σκοτάδια και στη δεύτερη περίοδο! Η Ζαλγκίρις μάζευε όλα τα ριμπάουντ, η άμυνά της δεν ήταν σπουδαία, μα ήταν αποτελεσματική -ειδικά πάνω στον Μπέικον- και στο 15ο λεπτό επέστρεψε στο +10 και συγκεκριμένα με 34-24.

Μέχρι τη συμπλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου η ομάδα του Κάουνας ένιωθε άνετα και οικεία στο ΟΑΚΑ. Και ετοιμαζόταν όπως είχε είπε πει και ο προπονητής της πριν το παιχνίδι να πάρει εκδίκηση για την ήττα στο Κάουνας. Δεν δάγκωνε τη γλώσσα του;

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε για το δεύτερο μέρος με… υπερφυσικές δυνάμεις. Μάλλον στο ημίχρονο ήπιαν μαγικό ζωμό. Όχι γαλατικό, αλλά Αμερικάνικο, από το χωριό του Πάρις Λι. O 27χρονος γκαρντ έκανε πάταγο, άρχισε να ευστοχεί ασταμάτητα σε σουτ τριών πόντων, έδωσε boost στους συμπαίκτες του και ξεκίνησε η αντεπίθεση.

Ο Λι έβαλε 17 πόντους μόνο στην τρίτη περίοδο και ο Παναθηναϊκός συνολικά στο ίδιο διάστημα είχε 37 πόντους με 7/8 τρίποντα. Η Ζαλγκίρις απλώς παρακολουθούσε ανήμπορη να αντιδράσει. Το -15 του ημιχρόνου για τον Παναθηναϊκό έγινε ξαφνικά +6 που στον φωτεινό πίνακα του ΟΑΚΑ εμφανιζόταν με το 64-58. Οι ισορροπίες είχαν αλλάξει, η ψυχολογία είχε αλλάξει και ο Παναθηναϊκός δεν ήταν διατεθειμένος να χάσει την ευκαιρία ώστε να ολοκληρώσει το έργο του και (γιατί όχι…) να το διασκεδάσει κιόλας. Αυτό έκανε! Συνέχισε να πιέζει, να τρομάζει τον αντίπαλο και τελικά έφθασε στο εντυπωσιακό 89-65.

MVP: Πάρις Λι

Η σημαντική επιτυχία του Πάρις Λι δεν ήταν τα 5/6 τρίποντα. Ούτε οι 24 πόντοι, που αποτελούν ρεκόρ καριέρας στην Eurolegue. Ήταν η ενέργεια και η ώθηση που έδωσε στους συμπαίκτες του. Που τους έκανε να πιστέψουν στις δυνάμεις τους, στην ομάδα και τους έπεισε με τον τρόπο του να ακολουθήσουν τη πορεία προς τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 27-42, 64-58, 89-65.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Ουόλτερς 7, Λι 24 (4/6 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Παπαγιάννης 12 (4/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Ντέρικ Ουίλιαμς 5, Γ. Καλαϊτζάκης 4, Σαμοντούροβ, Μπέικον 13 (2/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πονίτκα 13 (4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Γκριγκόνις 4 (4/6 βολές), Γκουντάιτις 7 (3/3 δίποντα, 1/5 βολές).
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Μακσβίτις): Γκεντράιτις, Λεκαβίτσιους 9 (4 λάθη), Χέιζ 4 (7 ριμπάουντ), Σμιτς 11 (5 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μπιρούτις 9 (3/3 δίποντα, 3/3 βολές), Λουκοσιούνας 3, Μπραζντέικις 8 (5 ριμπάουντ), Πολονάρα 2 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντίμσα 8, Μπουτκεβίτσιους 4, Ουλανόβας 7 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη).