Μπαρτζώκας: «Ο Ουόκαπ τελείωσε το ματς»

Γιώργος Μπαρτζώκας / Intime

Aχιλλέας Μαυροδόντης 22:24 - 31.01.2023 / Ανανεώθηκε: 23:47 - 31.01.2023

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας μίλησε για τη νίκη του Ολυμπιακού επί της Φενέρ, με τον κόουτς των Πειραιωτών να είναι απόλυτα ικανοποιημένος με την εμφάνιση της ομάδας του.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν μπορούσε να κρύψει την ικανοποίησή του με την εμφάνιση και τη νίκη επί της Φενέρ, η οποία κρατάει τον Ολυμπιακό στην κορυφή της Euroleague.

Ομάδα - όνειρο ο Ολυμπιακός, ισοπέδωσε τη Φενέρ στη Κωνσταντινούπολη!
EUROLEAGUE

21:42 - 31.01.2023

Ο Ολυμπιακός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο παιχνίδι απέναντι στη Φενέρ, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να επικρατεί με το εντυπωσιακό 93-73, κάνοντας παράλληλα το 2-0 επί των Τούρκων και μένοντας στην κορυφή της Euroleague.

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Ολυμπιακού:

«Εκτιμώ αυτή τη νίκη σε αυτή την έδρα που είναι πάντα δύσκολη. Ήταν μία δήλωση ο τρόπος που μπήκαμε στο ματς. Πήραμε ριμπάουντ, εκτελέσαμε, δείξαμε υπομονή, παίξαμε σκληρή άμυνα. Ήταν κρίσιμη η πρώτη περίοδος, έτσι πρέπει να παίζουμε όλα τα ματς. Χάσαμε την συγκέντρωσή μας στη τέταρτη περίοδο και έτσι η Φενέρ μπόρεσε να μειώσει στους 13.

Δύσκολα μπορεί ένα ματς να είναι ίδιο με ένα άλλο. Πρέπει να συνεχίσουμε να σκεφτόμαστε με τον ίδιο τρόπο και κόντρα στην Εφές, να μην τρελαθούμε αν κερδίσουμε ή αν χάσουμε».

Στην συνέχεια, μιλώντας στο πλαίσιο της συνέντευξης Τύπου, ο Γιώργος Μπαρτζώκας είπε:

«Προφανώς κάναμε μια πολύ καλή εμφάνιση. Το να κερδίζεις σε αυτό το γήπεδο είναι κάτι πολύ δύσκολο. Στο πρώτο δεκάλεπτο παίξαμε σκληρά στην άμυνα, ελέγξαμε τα ριμπάουντ και κυκλοφορήσαμε αρκετά τη μπάλα, ώστε να βρούμε ελεύθερα σουτ και φυσικά το ότι τα βάλαμε, όλα αυτά ήταν ουσιαστικά μια... δήλωση. Μετά είχαμε περισσότερη πίστη αναφορικά με τον τρόπο που πρέπει να παίξουμε ως το τέλος της αναμέτρησης.

Η Φενέρμπαχτσε, σε συνδυασμό με την πίεση που βάζουν οι φίλαθλοί της, είχε μια αντίδραση στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως, η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 13 πόντους και το τρίποντο από την γωνία του Ουόκαπ θεωρώ πως τελείωσε το ματς. Είχαμε πολλά ανοικτά σουτ, όμως, για εμένα η καλή κυκλοφορία της μπάλας ήταν το κρίσιμο κομμάτι του παιχνιδιού. Μέσω αυτής βρήκαμε ελεύθερους τους σουτέρ μας και είχαμε πολύ καλά ποσοστά στο τρίποντο. Γενικά ο τρόπος που παίξαμε απέναντι στην επιθετική άμυνα, ήταν κρίσιμος. Συγχαρητήρια στην Φενέρμπαχτσε, της εύχομαι καλή τύχη. Για εμάς το σημαντικό παιχνίδι είναι το επόμενο κόντρα στην Εφές.

Ο Παπανικολάου είναι ο αρχηγός μας. Απόψε είχε ένα πολύ καλό επιθετικό παιχνίδι με 21 πόντους, όμως, όποτε είναι στο παρκέ κάνει ότι χρειάζεται για τη νίκη. Είτε αυτό είναι άμυνα, ριμπάουντ, ασίστ. Μιλάμε για έναν παίκτη που έχει δύο Ευρωλίγκες και έχει λάβει μέρος σε πολλά Final Four. Δεν πιστεύω, λοιπόν, πως οι φωνές των φιλάθλων τον επηρέασαν στις βολές".