Η Αρμάνι προσγείωσε την Παρτιζάν

Euroleague

Sportal newsroom 23:39 - 09.03.2023 / Ανανεώθηκε: 23:51 - 09.03.2023

Η Αρμάνι Μιλάνο έδειξε ότι έχει ακόμα ζωή και έβαλε φρένο στην Παρτιζάν που έχασε έδαφος στη μάχη των πλέι οφς της Euroleague μετά τη νίκη των Ιταλών με 76-62.

Με ηγέτες της τους Μπράντον Ντέιβις και Μπίλι Μπάρον η Αρμάνι έβαλε... φρένο στην πορεία της Παρτιζάν αφού τη νίκησε στο Μιλάνο με 76-62 και την κράτησε στις 15 νίκες. Οι Ιταλοί αν και δεν κυνηγούν κάτι έδειξαν ότι είναι ομάδα που θα μπορούσε να είχε άλλη πορεία στη διοργάνωση, κρατώντας τους παίκτες του Ομπράντοβιτς σε χαμηλά επίπεδα απόδοσης.

Οι δύο παίκτες του Μεσίνα σημείωσαν από 14 πόντους και οδήγησαν τους Ιταλούς στη 12η τους νίκη στη φετινή Euroleague. Η Παρτιζάν μπήκε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως στη συνέχεια δεν μπόρεσε να βρει λύσεις απέναντι στην αποφασισμένη Αρμάνι, που πολέμησε στο παρκέ για τη νίκη.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Παρτιζάν έπαιζε με μεγαλύτερο κίνητρο αφού η πορεία της το τελευταίο διάστημα την έχει εδραιώσει στις ομάδες που παλεύουν για μια θέση στην επόμενη φάση. Μπήκε λοιπόν πιο δυνατά στο παιχνίδι, έκανε ένα σερί 5-0 στο ξεκίνημα, όμως η Αρμάνι πλέον αγωνίζεται για τη φανέλα της και δεν της επέτρεψε να ξεφύγει. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους στο +6 (13-19) και τους Πάντερ και Λεσόρ να οδηγούν την ομάδα τους επιθετικά.

Το σκηνικό ανατράπηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Αρμάνι με ένα σερί 8-0 έκανε το 17-25 25-25 και έδειξε στους Σέρβους ότι θα πουλήσει ακριβά το τομάρι της. Στη συνέχεια πέρασε μπροστά στο σκορ και τελικά έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 30-29, με τους Μπάρον και Νέιπιερ να έχουν σημειώσει από 5 πόντους και τον Μέλι να οδηγεί με 7.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Παρτιζάν δεν κατάφερε να ακολουθήσει τους Ιταλούς. Οι παίκτες του Μεσίνα κυριάρχησαν στο παρκέ και έχοντας καταφέρει να ελέγξουν απόλυτα το παιχνίδι, κράτησαν τους Σέρβους σε χαμηλά επίπεδα ευστοχίας και σιγά - σιγά έχτισαν διαφορά ασφαλείας. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Ομπράντοβιτς έδειχνε κουρασμένη, με αποτέλεσμα η Αρμάνι να κυριαρχήσει απόλυτα και να υποχρεώσει την Παρτιζάν σε ήττα με το τελικό 76-52.

MVP: Μπράντον Ντέιβις

Μαζί με τον Μπάρον ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Αρμάνι, όμως ο Ντέιβις ήταν πραγματικός κυρίαρχος στον αγώνα, αφού περιόρισε όσο μπορούσε τον φορμαρισμένο Λεσόρ και έβαλε κρίσιμα καλάθια όταν η Αρμάνι ξέφυγε στο σκορ.

Δεκάλεπτα: 13-19, 30-29, 49-46, 76-62