Η Μακάμπι πήρε κεφάλι για την πρόκριση στο top 8 και έβαλε σε μπελάδες την Μπασκόνια

Euroleague

Sportal newsroom 23:17 - 16.03.2023 / Ανανεώθηκε: 23:17 - 16.03.2023

Η Μακάμπι επιβλήθηκε με σκορ 93-79 της Μπασκόνια και την «καβάλησε» στη βαθμολογία της Euroleague.

Η Μακάμπι επιβλήθηκε της Μπασκόνια στο Ισραήλ με σκορ 93-79 και έκανε ένα ακόμα βήμα για την είσοδό της στο top 8 της Euroleague.

Τις 16 νίκες στη φετινή Euroleague έφτασε η Μακάμπι Τελ Αβίβ μετά τη νίκη της στο Ισραήλ επί της Μπασκόνια. Με τη νίκη τους αυτή οι παίκτες του Κάτας άφησαν τη Μπασκόνια στην 8η θέση και την έβαλαν σε περιπέτειες, αφού όσο περνάνε οι αγώνες, η μάχη για την είσοδο στο τοπ 8 φουντώνει ολοένα και περισσότερο.

Με το δίδυμο Μπάλντγουιν και Μπράουν να κάνει όργια, η Μακάμπι έστειλε από την πρώτη περίοδο μήνυμα στους αντιπάλους της ότι μέσα στην έδρα της δύσκολα θα έχανε ένα τέτοιο παιχνίδι. Η «ομάδα του λαού» μπήκε αποφασισμένη για τη νίκη και στο 10' είχε διαφορά έξι πόντων (29-23).

Η Μπασκόνια δεν παράτησε τα όπλα και με κινητήριους μοχλούς τους Τόμσον και Γκιεντράιτις πάλεψε, όμως δεν μπορούσε να περάσει μπροστά στο σκορ. Στο ημίχρονο ο πίνακας του γηπέδου έδειχνε 49-45, σκορ ρευστό όμως οι γηπεδούχοι φαίνονταν αγριεμένοι και δεν άφηναν την ομάδα του Πεναρόγια να επιστρέψει.

Κάπως έτσι στο 30' το σκορ ήταν 72-65 και αν και ο αγώνας ακόμα είχε μέλλον, οι Ισραηλινοί είχαν αποκτήσει ένα καλό προβάδισμα. Και τελικά αυτό δεν πήγε χαμένο, αφού η ομάδα του Τελ Αβίβ στο τελευταίο δεκάλεπτο πάτησε γκάζι και έσβησε κάθε αλπίδα των Βάσκων για νίκη. Το τελικό 93-79 έφερε τη Μακάμπι πάνω από την Μπασκόνια και της έδωσε πλεονέκτημα στη μάχη για τα πλέι οφς.

MVP: Γουέιντ Μπόλντγουιν

Ο Αμερικάνος γκαρντ ήταν χάρμα οφθαλμών. Σημείωσε 24 πόντους και έκανε όσα έπρεπε ώστε να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του, αφού παράλληλα μάζεψε 7 ριμπάουντ και μοίρασε 8 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 29-21, 49-45, 72-65, 93-79